• میهن فولاد

کاهش ۳۰ درصدی صادرات فولاد ایران در نیمه نخست امسال

در دوره شش ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۲ میلیون و ۵۶۷ هزار تن بوده که کاهش ۱۹ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دوره شش ماهه نخست سال ۹۹، ۱ میلیون و ۹۸۴ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۵۸۳ هزار تن بوده است. صادرات اسلب در شش ماه نخست امسال، کاهش شدید ۴۵ درصدی را تجربه کرده است و صادرات بیلت و بلوم، ۶ درصد کاهش یافته است.

وضعیت صادرات محصولات فولادی

کل صادرات محصولات فولادی کشور در دوره شش ماهه نخست سال ۹۹، ۹۶۰ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد.

از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۷۷۰ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در مجموع شش ماه نخست امسال، ۴۵ درصد کاهش یافته است. صادرات میلگرد که بیشترین سهم را از میان صادرات کل محصولات فولادی دارد، در شش ماه نخست امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۴۷ درصد کاهش یافته است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز با کاهش ۶۰ درصدی در دوره شش ماه نخست امسال، به ۱۹۰ هزار تن رسیده است.

صادرات آهن اسفنجی در دوره شش ماهه نخست امسال، با کاهش ۷۱ درصدی به ۱۷۴ هزار تن رسیده است.

نکته عجیب این است که در نیمه نخست امسال صادرات تمام انواع محصولات فولادی و فولاد میانی نزولی بوده و علی‌رغم رشد خوب تولیدات و رکود ناشی از شیوع کرونا، در هیچ بخشی شاهد افزایش صادرات نبوده‌ایم! حتی در نیمه نخست امسال، حجم ورادات انواع ورق فولادی بیش از صادرات آن ها بوده است! کاهش شدید صادرات فولاد در حالی صورت گرفته که کشور به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی نیاز مبرم دارد، اما در عین حال شاهدیم که مقررات صادرات فولاد نیز به‌نحو عجیبی سخت‌گیرانه‌تر شده است.

هشدارهایی که جدی گرفته نشد

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردیبهشت طی نامه‌ای به وزیر وقتِ صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجادشده توسط بحران کرونا و همچنین محدودیت‌های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.

انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه خود عنوان کرده بود که در حالی که علاوه بر تحریم‌ها، بحران کرونا محدودیت‌های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده، «فرآیندهای محدودکننده متعدد داخلی از جمله دریافت مجوزهای محموله به محوله از وزارت صمت و همچنین الزام به عرضه‌های سنگین فولاد در بورس کالا، باعث شده تا صادرات به سخت‌ترین امور واحدهای تولیدی فولاد کشور تبدیل شود».

انجمن فولاد در نامه هشدارآمیز خود سه درخواست را مطرح کرده بود. این انجمن درخواست کرده بود که ۱) تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور به فوریت مرتفع گردد؛ ۲) توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد؛ و ۳) همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی گردد.

کاهش شدید صادرات فولاد نشان می‌دهد که هشدارها و برآورد پیشین انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، درست بوده است.