• میهن فولاد

روند قیمت فولاد صادراتی ایران

قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت فوبِ اسلب صادراتی ایران در هفته گذشته، نسبت به هفته پیش از آن ۳ درصد افزایش یافت و اسلب در قیمت ۶۰۰ دلار به ازای هر تن معامله شد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار به ازای هر تن بود که میانگین آن نسبت به قیمت‌های ۲۹ بهمن، رشد ۳.۱ درصدی را نشان می‌دهد.

انتظارات مبنی بر افزایش تقاضا برای فولاد پس از پایان تعطیلات سال نوی چینی باعث شده تا قیمت‌ها در بازارهای جهانی فولاد صعودی شود. در کنار این، افزایش قیمت مواد اولیه، خصوصاً قیمت قراضه، بالا رفتن قیمت‌ها در بازار فولاد میانی و محصولات فولادی را در پی داشته است. تحت تأثیر این روند، قیمت فولاد صادراتی ایران نیز روند صعودی به خود گرفته است.

قیمت فولاد در منطقه CIS که طبق شیوه‌نامه تنظیم بازار فولاد مبنای قیمت‌های فولاد در بورس کالای ایران است به شرح زیر است: آخرین قیمت اسلب صادراتی CIS در بنادر دریای سیاه، در هفته گذشته ۶۵۰ تا ۶۶۰ دلار به ازای هر تن بوده است که رشد ۴.۸ درصدی را نسبت به قیمت‌های پیش از آن نشان می‌دهد. قیمت بیلت صادراتی CIS نیز به ۵۸۰ دلار به ازای هر تن رسید که رشد ۴.۹ درصدی را نشان می‌دهد. آخرین قیمت میلگرد صادراتی CIS نیز در هفته گذشته ۶۰۵ تا ۶۱۵ دلار به ازای هر تن بود که حاکی از رشد قیمت ۱.۷ درصدی است. قیمت ورق گرم CIS نیز به ۷۰۵ تا ۷۲۵ دلار به ازای تن رسید که رشد ۲.۵ درصدی درصدی را نشان می‌دهد.