• میهن فولاد

افزایش ۲۴ درصدی مصرف ظاهری کل مقاطع طویل فولادی

در هفته گذشته انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، آمار تولید فولاد کشور در سال ۹۹ را منتشر کرد. طبق آمار منتشرشده، تولید فولاد میانی کشور در سال ۹۹، به بیش از ۳۰.۲ میلیون تن رسید و رکورد جدیدی در تولید فولاد در ایران به ثبت رسید. این رقم در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد. در سال ۹۹، با وجود تحریم و شیوع کرونا، بیش از ۳ میلیون تن به تولید فولاد کشور افزوده شد.

بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در سال ۹۹، ۹ میلیون تن بوده که نسبت سال ۹۸، کاهش ۱۳.۱ درصدی را نشان می‌دهد و این کاهش صادرات به لحاظ وزنی ۱ میلیون و ۳۶۲ هزار تن است. علی‌رغم افزایش تولید فولاد، صادرات در سال گذشته کاهش قابل توجهی را تجربه کرده که نشان‌دهنده درآمدهای ارزی و بازارهای از دست‌رفته تحت تأثیر محدودیت‌های دولتی اعمال‌شده بر صادرات فولاد در سال پیش است.

افزایش ۲۴ درصدی مصرف ظاهری کل مقاطع طویل فولادی و افزایش ۲۶ درصدی مصرف ظاهری میلگرد از نکات مهم گزارش آماری فولاد کشور در سال ۹۹ است. با توجه به این‌که در کشور ساخت و ساز در رکود قرار دارد و شیوع کرونا این رکود را سال گذشته تشدید نیز کرده بود و از سوی دیگر بودجه عمرانی دولت نیز سال گذشته افزایشِ واقعی نداشت، افزایش ۲۴ درصدی مصرف ظاهری مقاطع طویل فولادی با تحولات بخش واقعی اقتصاد ایران همخوانی ندارد.