• میهن فولاد

تقاضای فولاد جهان در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

بهبود در پساکرونا تدریجی خواهد بود

طبق پیش‌بینی انجمن جهانی فولاد، تقاضا برای فولاد در سال ۲۰۲۰ میلادی، به دلیل بحران کرونا ۶.۴ درصد کاهش خواهد یافت و به یک میلیارد و ۶۵۴ میلیون تن خواهد رسید. انجمن جهانی فولاد انتظار دارد که تقاضا برای فولاد در سال ۲۰۲۱، بهبود یابد و با رشد ۳.۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۰، به یک میلیارد و ۷۱۷ میلیون تن برسد.

انجمن جهانی فولاد گفته است که با کاهش محدودیت‌های مربوط به مهار کرونا که از ماه می سال ۲۰۲۰ آغاز شد، وضعیت بازار فولاد به تدریج بهتر خواهد شد اما مسیر بهبود اقتصادی، کُند و آهسته خواهد بود.

چین، تنها اقتصاد فولادی رو به رشد

تا اواخر ماه آوریل ۲۰۲۰، تمام بخش‌های مصرف‌کننده فولاد در اقتصاد چین به ظرفیت کامل خود نزدیک شدند هرچند که عملیات کامل تولیدی بخش کارخانه‌ای این کشور به دلیل سقوط در تقاضای صادراتی با مانع روبرو است. در تابستان سال ۲۰۲۰، بخش ساخت‌وساز چین به ظرفیت ۱۰۰ درصدی خود رسیده است. پروژه‌های زیرساختی معرفی‌شده توسط دولت چین که از سال ۲۰۲۰ آغاز شده، آثار خود را بیشتر طی سال ۲۰۲۱ نشان خواهد داد و باعث رشد بیشتر تقاضا در این سال خواهد شد. در سال ۲۰۲۰، اقتصاد چین تنها اقتصاد بزرگ دنیا است که شاهد رشد تقاضای فولاد خواهد بود.

دو سال متفاوت پیش روی اقتصادهای در حال توسعه

انجمن جهانی فولاد پیش‌بینی کرده است که تقاضا برای فولاد در اقتصادهای توسعه‌یافته در سال ۲۰۲۰، ۱۷.۱ درصد کاهش یابد. «وُرلد استیل» همچنین پیش‌بینی کرده است که تقاضا در اقتصادهای در حال توسعه (به ‌جز چین) در سال ۲۰۲۰، ۱۱.۶ درصد کاهش یابد. اما برای سال ۲۰۲۱، وضعیت فرق می‌کند و پیش‌بینی شده که تقاضا برای فولاد در این سال در اقتصادهای در حال توسعه، ۹.۲ درصد افزایش یابد.

بیشترین کاهش تقاضا در منطقه منا

انجمن جهانی فولاد در مورد کشورهای نفت‌خیز خاورمیانه و شمال آفریقا نیز عنوان کرده است که این کشورها، به دلیل شوک دوگانه ناشی از شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، جزو کشورهایی هستند که بیشترین آسیب اقتصادی را می‌بینند.

بهبود آهسته در CIS

در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (CIS)، خروج از رکود اقتصادی کند خواهد بود. سقوط قیمت نفت و همزمان با آن بحران کرونا، باعث خواهد شد تا در این کشورها تقاضا برای فولاد در سال ۲۰۲۰ کاهش شدیدی را تجربه کند و در سال ۲۰۲۱ نیز افزایش تقاضا برای فولاد، متوسط باشد.

امیدواری در ACEAN

انجمن جهانی فولاد برآورد کرده است که گرچه کاهش تقاضا برای فولاد در کشورهای آسه‌آن (آسیای جنوب شرقی) روی می‌دهد، اما این کاهش به دلیل تداوم اجرای تعدادی از پروژه‌های زیرساختی خیلی حاد نخواهد بود.

آمریکای لاتین در وضعیت قرمز

همه‌گیری کووید ۱۹، یک طوفان اقتصادی تمام‌عیار را در آمریکای لاتین بوجود آورد و چشم‌انداز هیچ‌گونه بهبود اقتصادی در این منطقه در سال ۲۰۲۰ وجود ندارد. به دلیل مشکلات ساختاری، بی‌ثباتی سیاسی و تورم، آمریکای لاتین آسیب‌پذیری بالایی دارد. انجمن جهانی فولاد پیش‌بینی کرده است که کاهش تقاضا برای فولاد در آمریکای لاتین، در سال ۲۰۲۰، بسیار شدید خواهد بود و در سال ۲۰۲۱ نیز کشورهای آمریکای لاتین تنها شاهد یک بهبود اقتصادی ضعیف خواهند بود.