• میهن فولاد

طرح فولادی مجلس مجدداً به کمیسیون صنایع و معادن بازگشت

مخالفت‌ انجمن فولاد با طرح فولادی مجلس

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران یکی از مخالفان طرح فولادی مجلس در سال گذشته بود و بارها با طرح استدلالات کارشناسی، این طرح را در جلسات مختلف و همین‌طور از طریق نامه به کمیسیون صنایع و معادن مجلس، مورد نقد قرار داده بود.

انجمن فولاد در زمستان سال گذشته رویکرد «ضدصادراتی» طرح فولادی مجلس را مورد انتقاد قرار داده بود. این انجمن در نامه‌ای  طی نامه‌ای تفصیلی به رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، ضمن تشریح ایرادات طرح «توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد»، پیشنهادات اصلاحی خود برای رفع نواقص این طرح را ارائه کرده بود.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با برشمردن ایرادات طرح مجلس تأکید کرده بود که منوط کردن صادرات به عرضه کل تولید در بورس کالا، وضع عوارض صادراتی و حذف معافیت مالیاتی، صادرات و ارزآوری فولاد کشور را به شدت محدود خواهد کرد.

انجمن فولاد در نقد طرح فولادی مجلس گفته بود که مستثنی کردن صنعت لوله و پروفیل از مفاد این طرح (عرضه در بورس کالا) موجب دریافت ورق فولادی به اسم تولید و فروش آن در بازار آزاد خواهد شد. انجمن فولاد گفته بود برای تنظیم بازار به نفع مردم بایستی بر عرضه حداکثری محصولات نهایی همچون لوله و پروفیل که به دست مصرف‌کنندگان نهایی می‌رسد، تمرکز نمود.

انجمن فولاد همچنین خاطر نشان ساخته بود که شرکت‌های اصلی تولیدکننده فولاد بورسی هستند و الزام دارند در بودجه سالیانه خود، سهم صادرات را تعیین و برای تحقق آن بازاریابی و برنامه‌ریزی نمایند؛ لذا منوط کردن صادرات آنان به مازاد عرضه بر تقاضا در بورس کالا و اینکه درصورت نداشتن مشتری داخلی مجاز به صادرات باشند، مشکلاتی اساسی برای آن‌ها ایجاد خواهد کرد.