• میهن فولاد

بومی سازی؛ نقطه اتکای صنعت فولاد

گزارش های داخلی و جهانی از جمله گزارش انجمن جهانی فولاد حکایت از رشد ۵.۳ درصدی تولید فولاد ایران ۱۱ ماه ۲۰۱۹ دارد، این در حالی است که رشد تولید فولاد جهان ۲.۷ درصد در این بازه ثبت شده است. این آمار نشان دهنده رشد دو برابری صنعت فولاد ایران نسبت به صنعت فولاد جهان است و البته نمادی از تلاش مضاعف، خودباوری ملی و ارزش مزیتی صنعت فولاد کشور است.

این آمارها در شرایطی که تحریم های ظالمانه، سعی در تضعیف اقتصاد کشورمان دارند، نشان از اهتمام مجموعه ای سیاستگذران، مجریان، مدیران، کارشناسان و کارگران به توسعه دارد به گونه ای که ضمن رشد و رونق تولید، عزم این خانواده بزرگ را برای تسلیم نشدن در برابر بحران ها و خلق موفقیت های جدید، به نمایش می گذارد. است. یکی از اقداماتی که اقتصاد کشورمان شاهد آن بوده، توسعه زنجیره فولاد در نقاطی چند از کشورمان بوده به گونه ای که امروزه علاوه بر استان های اصفهان، یزد و کرمان، سنگان در خراسان رضوی و منطقه ویژه خلیج فارس در هرمزگان نیز وارد این زنجیره شده اند و در سایه طرح جامع فولاد، به سمت تقویت و توازن آن حرکت می کنند. خلق چنین موقعیتی از یک سو به رفع دغدغه خام فروشی می انجامد و از دیگر سو به رشد ارزش افزوده، توسعه اشتغال و درآمدزایی در داخل همین مرز و بوم کمک می کند.

از دیگر سو این حوزه اکتشاف است که پشتیبانی زنجیره فولاد را برعهده دارد. ایمیدرو در سال جاری تحت سیاست های کلان وزارت صنعت معدن و تجارت و با همکاری سازمان زمین شناسی، سطح اکتشاف در کشور را از ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع به ۶۵۰هزار کیلومتر مربع افزایش داد. این برنامه با هدف تامین خوراک مورد نیاز زنجیره فولاد و البته دیگر زنجیره های معدن، تعریف و اجرایی کرده است که در آینده ای نزدیک ثمرات آن نصیب بخش معدن و صنایع معدنی می شود.

به موازات این امر، بومی سازی در تمامی ابعاد این زنجیره در حال اجرا و پیگیری است. در این میان انجمن تولیدکنندگان فولاد که بازویی بین صنعت و دولت است، با توجه به شناخت عمیقی که از وضعیت صنعت فولاد دارد همواره به ایفای نقش پرداخته است. اقدامات این تشکل صنعتی برای بومی سازی در قالب طرح ها و برنامه های مختلفی تدوین و اجرا شده اند. این انجمن در یک ساله اخیر توانسته است با همکاری ایمیدرو و وزارت صنعت معدن و تجارت از سامانه جامع بومی سازی آهن و فولاد و صندوق پژوهش و فناوری رونمایی کند. از این رو باید اذعان کرد که نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد یکی دیگر از پایه های تقویت بومی سازی است که سال گذشته نخستین تجربه خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.