• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

سمت و سوی بازار جهانی فولاد در فصل پاییز

بازار جهانی فولاد و سنگ آهن بیشترین تأثیر را در ماه‌های گذشته از چین پذیرفته است. چشم بادامی‌ها پیش از ماه اکتبر به استقبال تعطیلات روز ملی چین رفتند که هرساله این تعطیلات از اول تا هشتم اکتبر (دهم تا هفدهم مهرماه) است و یکی از دو تعطیلات مهم در این کشور است. پیش از تعطیلات هشت‌ روزه روز ملی چین، هرساله فولادسازان چینی به دپو کردن سنگ آهن روی می‌آورند و افزایش تقاضای چین، به ‌طور سنتی افزایش قیمت سنگ آهن و فولاد را در پی دارد ولی امسال حرکت بازار معکوس شد چون مازاد عرضه سنگ آهن و کاهش حاشیه سود فولادسازان باعث کاهش قیمت سنگ آهن و فولاد قبل از تعطیلات فوق شد.

چین نخستین کشوری است که وارد بحران کرونا شد و نخستین کشوری است که از آن نیز خارج شد. در روز ۲۲ شهریور در پکن و چند شهر بزرگ چین، «جشن برداشتن ماسک‌ها» برگزار شد و این نشان‌دهنده آن است که خطر واگیری ویروس کرونا در این کشور تقریباً به صفر رسیده است. استفاده از ماسک در چین دیگر اجباری نیست و مردم این کشور نیز به ‌تدریج استفاده از ماسک را کنار خواهند گذاشت. فعالیت‌های اقتصادی در چین بار دیگر به اوج خود رسیده است که این امر بر بازار فولاد تأثیرگذار بوده است.

رکوردزنی تولید فولاد در چین علی‌رغم کاهش حاشیه سود

بعد از کنار رفتن محدودیت‌های مرتبط با شیوع کرونا، فولادسازان چینی خرید مواد اولیه از زغال‌سنگ گرفته تا سنگ آهن را شدت بخشیدند و تقاضا برای مواد اولیه و تولید فولاد در چهار ماه ژوئن، ژوئیه، اوت و سپتامبر افزایش قابل توجهی یافت. در ماه اوت، فولادسازان چینی رکورد جدیدی ثبت کردند و موفق به تولید ۲.۹۸ میلیون تن فولاد در روز شدند و تولید فولاد این کشور به بیش از ۹۰ میلیون تن در ماه اوت ۲۰۲۰ رسید.

فولادسازان چینی پس از پشت سر گذاشتن بحران کرونا، چنان اشتیاقی برای افزایش تولید داشتند که حتی علی‌رغم کاهش حاشیه سود خود، تولید را افزایش دادند و حاشیه سود برخی فولادسازان چینی حتی در ماه‌های گذشته به کمتر از ۱۰ دلار به ازای هر تن رسید که رقم کم سابقه‌ای محسوب می‌شود.

در کل پیش‌بینی می‌شود که پس از تعطیلات روز ملی چین و بازگشت به‌کار چینی‌ها که از روز ۱۸ مهر خواهد بود، بازار فولاد وضعیت خوبی داشته باشد. بعد از این تعطیلات مهم چینی‌ها، به احتمال قوی شاهد شکل‌گیری تعادل واقعی در بازار فولاد و سنگ آهن خواهیم بود.

در کلیت امر، بسیاری از مناطق دنیا تاکنون با مدیریت بحران کرونا، فعالیت های اقتصادی خود را افزایش داده‌اند که این موضوع تأثیر مثبتی بر بازار فولاد و سنگ آهن داشته است.