• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

تخصیص سهمیه صادرات فولاد به شرکت‌های فولادی در دست بررسی است

تخصیص سهمیه صادرات به شرکت‌های فولادی در دست بررسی است

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت در مورد رگولاتوری صنعت و بازار فولاد، از تشکیل ستاد زنجیره فولاد خبر داد و گفت: چهارشنبه در جلسه‌ای که با حضور مدیران صنعت فولاد کشور در وزارت صمت برگزار می‌شود، بحث تشکیل ستاد زنجیره فولاد را مطرح خواهیم کرد. بنده اعتقاد به خرد جمعی دارم و رگولاتوری حوزه معدن و صنایع معدنی باید با حضور موثر تشکل‌های بخش خصوصی مثل انجمن فولاد، انجمن سیمان، انجمن سرب و روی و غیره صورت گیرد. منافع مملکت و مردم در بهره‌گیری از خرد جمعی و استفاده از نظرات فعالان اقتصادی و کارشناسان است.
وی با ارائه جزئیات بیشتر در مورد طرح فولادی مجلس اظهار داشت: در حال حاضر تولید فولاد ۳۱ میلیون تن است؛ از ۳۱ میلیون تن فولادی که در کشور تولید می‌شود ۲۰ تا ۲۱ میلیون تن آن شمش و مابقی اسلب است که اسلب تبدیل به ورق شده و در صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. در کشور ۱۲ میلیون تن تقاضا برای شمش وجود دارد، با این میزان تولید آیا درست است که جلوی صادرات گرفته شود؟ نسخه‌هایی که برای اسلب و شمش داریم با یکدیگر متفاوت است. با کاهش تولید شمش دردی از مصرف کننده درمان نمی‌شود. ما بازارهای صادراتی خود را برای شمش داریم اما در این حوزه خلاء قانونی وجود دارد که مجلس باید به آن بپردازد. در مورد ورق‌هایی با ضخامت کمتر از ۵ میلی‌متر که تقاضا برای آن زیاد است می‌توان واردات را آزاد کرد و مجلس باید به آن رسیدگی کند.

سعدمحمدی افزود: ما با مجلس صحبت کرده ایم و پس از جمع‌آوری نقطه نظرات فعالان زنجیره فولاد، این مسائل را به صورت مکتوب در اختیار مجلس قرار می‌دهیم. ما چهارشنبه با تمام تولیدکنندگان فولاد جلسه داریم تا موضوع را با همکاری نمایندگان مجلس به شکل منطقی به سرانجام برسانیم.
وی در مورد کمبود ورق فولادی گفت: ما در کشور بیش از ۳۰ میلیون تن فولاد تولید می‌کنیم که ۱۵ میلیون تن آن به شمش و مابقی به اسلب تبدیل می‌شود.

معاون وزارت صمت گفت: میزان مصرف شمش فولادی در کشور ۱۲ میلیون تن است و اسلب نیز صرف تولید ورق و لوله و پروفیل می شود. ما ۱۰ میلیون تن ورق فولادی در کشور مصرف داریم که تقریبا همین میزان هم تولید می‌شود.

وی گفت: ۱۱۶۴ واحد در کشور تقاضای خرید ورق فولادی دارند که اطلاعات مربوطه در سامانه «بهین‌یاب» ثبت می‌شود. بررسی این اطلاعات نشان می‌دهد که از این میان، ۲۴۰ واحد طی سال‌های گذشته عملیاتی نداشته‌اند بنابراین دلیل تقاضای این واحدها برای خرید ورق چیست؟ ما گفته ایم هر واحدی که نیاز به ورق فولادی دارد در سامانه بهین یاب ثبت نام کند تا ببینیم کجا مصرف می‌شود. مابقی نیز بنگاه‌های بزرگ و کوچک هستند اما به دلیل اینکه بنگاه‌های بزرگ سهم زیادی می‌خرند، بنگاه‌های کوچک توان خرید ندارد. ازاین‌رو سعی می‌کنیم امکان خرید را برای بنگاه‌های کوچک فراهم کنیم تا تنش کمتر شود البته این کار دخالت نیست بلکه برنامه‌ریزی است.