• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

گزارش بازار فولاد در سال 1399

 در سال 1399 قیمت مقاطع بیش از دو برابر و قیمت ورق تقریباً سه برابر شد. رشد قیمت آهن اسفنجی بیش از همه بود. علت اصلی این افزایش قیمت نه کاهش عرضه بود نه افزایش تقاضا بلکه بیشتر سیاست های پولی و ارزی دولت باعث این تغییرات بود. در نیمه دوم سال دولت برای حل مسایل پولی خود به سمت بازار باز رفت و از طریق اوراق قرضه مشکل خود را حل کرد اما این روش تا بهمن ماه ادامه یافت. ماه بهمن رکورد افزایش پایه پولی شکست و 570 میلیارد تومان پول به اقتصاد تزریق کرد که اثرات تورمی آن در فروردین و اردیبهشت منعکس خواهد شد. کلاً بازار فولاد با تغییرات شگرف در 1399 روبرو شد. چرا که علیرغم افزایش شدید قیمت، شش ماهه دوم سال تقریبا رکود بود.
 فارغ از مساله عرضه و تقاضا آنچه بازار فولاد را بهم می ریزد مساله نرخ ارز است و چسبندگی نرخ ارز به کدال علت اصلی این نوسان است و عامل آن دولت است و بی برنامه گی های او. عده ای با نگاه به فرمایشات بعضی مقامات انتظار دارند  نرخ ارز کاهش یابد این امر امکان پذیر نیست چون :

اولاً از نظر رابطه مقداری پول قیمت ارز فضای زیادی برای کاهش ندارد .

دوماً کاهش قیمت ارز باعث افزایش کسری بودجه دولت می گردد .

سوماً با رفع تحریم ها علیرغم آنکه ارز به کشور وارد می شود، ولی تقاضای آنهم موجود است بنابراین ارز وارد شده مصرف خواهد شد. به طور مثال در بخش فولاد میلیاردها دلار پروژه معطل است تا با رفع تحریم ها فعال شود، فارغ از آن بودجه های عمرانی است که متوقف مانده و با تزریق ارز به حرکت در می آید. بنابراین حتی اگر به هر دلیلی معجزه وار یک شبه دلار به 20 هزار تومان هم برسد افزایش تقاضای حاصل از برداشته شدن تحریم ها به بالا رفتن قیمت کالا منتهی خواهد شد. در رژیم گذشته شاهد بودیم که نرخ ارز سالها ثابت بود ولی قیمت کالاها بالا می رفت چون تقاضا در حال افزایش بود. بنابراین در صورتیکه تحریم برداشته شود و ارز بیشتری وارد کشور شود قیمت کالا پائین نخواهد آمد هر چند کدال بریزد ولی منطق بازار چیز دیگری است چون رونق وجود خواهد داشت اما با کمی فاصله زمانی.

اگر تحریم ها ادامه یابد دولت مجبور است سیاست های انقباضی را شدیدتر کند بنابراین مالیات ها را افزایش خواهد داد. از طرف دیگر در سال آینده اوراق قرضه چاپ شده را باید تسویه کند که از این رهگذر باید بهره بسیار سنگینی را بپردازد. از آنجا که تقاضا در داخل بسته می شود صادرات جذاب تر خواهد بود با نرخ های بالاتر از بازار داخلی و با حجم وسیع تر. در نتیجه با توجه به ارتباط صادرات با کدال فولاد خوزستان، پایه قیمت در بورس افزایش می یابد ولی رکود عمیق تر خواهد شد.

راه برون رفت از این مسایل بسیار ساده است کشورهای دیگر آن را تجربه کرده اند. تا زمانی که دولت فارغ از آنکه چه کسی رئیس جمهور است واقعیت را نپذیرد و حاضر به تمکین از اصول واقعی علم اقتصاد نگردد شرایط هر روز سخت تر می شود .

یک معضل بزرگ که دولت بعدی با آن سر و کار خواهد داشت مساله رمز ارزها ( ارز دیجیتال) می باشد. با نزول بورس سهام و بی رونقی بورس کالا پول های سرگردان به این سمت رفته است ، بازگرداندن این پول ها که بازی با آنها بسیار خطرناک است کار ساده ای نیست . به پیش بینی بعضی اقتصاددانها رمز ارزها مثل بیت کوین، امروز یک نیاز است و فردا عامل فروپاشی ساختار اقتصاد جهانی.