• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

دردسر چین با افزایش قیمت فلزات

چین و ایالات متحده در حال رقابت در بازار کالاهای کمیاب هستند تا اقتصاد خود را پس از کرونا بازسازی کنند. این رقابت قیمت ها را مدام افزایش می دهد و در حال حاضر برای برنامه های بهبود اقتصادی پکن تبدیل به تهدید شده است. هزینه همه کالاهای مورد نیاز برای رونق زیرساخت ها پس از کرونا، از فولاد و زغال سنگ گرفته تا شیشه و سیمان، در حال افزایش است. قیمت میلگرد، اخیراً در شانگهای به 6200 یوان (965 دلار) در هر تن رسیده که با 40 درصد افزایش یک رکورد جدید است. سنگ آهن که برای ساخت فولاد استفاده می شود، در بورس اوراق بهادار دالیان به بیش از 1240 یوان در هر تن (194 دلار) رسیده است که از ابتدای سال 25 درصد افزایش یافته است.


به گزارش فولاد ایران، قیمت زغال سنگ حرارتی، شیشه و آلومینیوم در چین به بالاترین حد خود رسیده است. قیمت گچ نیز در حال افزایش است. وضعیت فولاد چنان حاد شده است که رهبران چین نسبت به آسیب رسیدن به اقتصاد هشدار می دهند.


چین تنها اقتصاد بزرگی بود که سال گذشته با وقوع همه گیری کرونا از رکود اقتصادی گریخت. این کشور یک طرح 500 میلیارد دلاری زیربنایی را برای حمایت از بهبود اقتصادی خود آغاز کرد. ساخت و ساز نیز بخشی از بهبود اقتصادی در ایالات متحده است و ممکن است به زودی تسریع شود. رئیس جمهور جو بایدن در ماه مارس یک طرح زیربنایی تقریباً 2 تریلیونی دلاری با هدف کمک به بهبود کشور از بیماری همه گیر کرونا و تغییر شکل اقتصاد ایالات متحده برای مقابله با ظهور چین پیشنهاد کرد. واشنگتن چالش هایی برای نگرانی، از جمله پیری جمعیت، زیرساخت های آسیب پذیر که بخشی از سیستم های حیاتی کشور است و سیاست هایی که ممکن است باعث توقف برنامه بایدن در کنگره شود، دارد. اما چین نیز دلایلی برای نگرانی در مورد افزایش سرسام آور هزینه ها دارد. شاخص قیمت تولید کننده چین، که تغییر در هزینه هایی را که تولیدکنندگان برای مواد می پردازند اندازه گیری می کند، در آوریل 6.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.


افزایش قیمت فولاد و سنگ آهن به ترکیبی از عوامل برمی گردد. به گفته تحلیلگران، همراه با ساخت و ساز، تولید وسایل نقلیه الکتریکی نیز در حال افزایش است. اتومبیل سازان به فولاد با مقاومت بالا احتیاج دارند که بتواند وزن را کاهش داده و عملکرد را بهبود بخشند، ضمن اینکه تولید اتومبیل های برقی و هیبریدی نیز سرسام آور است.


از طرفی، تلاش های چین برای کاهش انتشار کربن باعث تشدید عرضه فولاد نیز شده است. چین سال گذشته بیش از نیمی از فولاد جهان را تولید کرد و پکن این صنعت را تحت فشار قرار داده است تا تولید خود را کاهش دهد تا هدف خود را برای خنثی سازی کربن تا سال 2060 را عملی نماید. نبرد تجاری بین چین و استرالیا نیز ممکن است دلیل افزایش قیمت ها باشد. پکن در سال گذشته ورود چندین محصول صادراتی استرالیا از جمله زغال سنگ را محدود کرد. اما در حالی که از یکی از مهمترین صادرات کانبرا، یعنی سنگ آهن از این محدودیت در امان مانده است، اما پکن به دنبال راههایی برای کاهش اتکای خود به این کشور بوده است.


رهبران در پکن شروع به ابراز نگرانی در مورد افزایش هزینه ها و چگونگی تأمین هزینه های بهبود اقتصادی می کنند. چین برای رسیدن به هدف رئیس جمهور شی جین پینگ برای دو برابر کردن تولید ناخالص داخلی تا سال 2035 هر سال باید تا 5 درصد رشد اقتصادی داشته باشد. دولت رشد 6 درصد یا بالاتر را هدف امسال قرار داده است و همچنین می خواهد 11 میلیون شغل جدید نیز اضافه کند. اما هر چیزی که بهبود شکننده اقتصادی آن را تهدید کند می تواند خطراتی را برای این بلندپروازی ها به وجود آورد.