• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

ضرورت جلوگیری از واردات ورق سرد

دولت روحانی در آخرین روزهای کاری خود، در اقدامی غیرکارشناسی، تعرفه واردات طیف قابل توجهی از ورق گرم و سرد فولادی را از ۲۰، ۱۵ و ۱۰ درصد به ۴ درصد کاهش داد. این کاهش تعرفه در حالی صورت گرفت که کشور تنها در حوزه ورق گرم با ضخامت کمتر از ۳ میلی‌متر به واردات نیاز دارد و تنها در این حوزه، تولید کشور با تقاضا همخوانی ندارد. در حالی تعرفه واردات ورق سرد کاهش یافته که ۴۰ درصد ظرفیت نصب‌شده کشور در این حوزه خالی است!
غلامرضا خلیقی مدیرعامل فولاد غرب آسیا طی یادداشتی در بولتن داخلی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (اخبار فولاد) خواستار جلوگیری از واردات ورق سرد به کشور شد.
۴۰ درصد ظرفیت تولیدکنندگان ورق سرد کشور خالی است و در چنین شرایطی که ظرفیت بسیاری برای افزایش تولید ورق سرد در کشور وجود دارد، حذف تعرفه واردات ورق سرد، خیانت به تولید داخلی محسوب می‌شود.

در راستای تقویت تولید داخلی، باید از واردات ورق سرد جلوگیری شود و در عوض با تأمین پایدار ورق گرم واحدهای فعال در این حوزه کاری کرد که تولید واقعی در این بخش از پایین‌دستِ زنجیره فولاد افزایش یابد.

ظرفیت نصب‌شده بزرگی در بخش نورد ورق سرد وجود دارد و با مدیریت صحیح بازار ورق گرم، به‌راحتی می‌توان این ظرفیت را در راستای توسعه تولید صنعتی در کشور به‌کار گرفت.