• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

صنعت فولاد در بورس ایران

پس از شکل گیری واحدهای مختلف تولید فولاد در ایران و همزمان شدن آن با رشد و توسعه ی ابزارها و بازارهای مالی، این نیاز در بین دولت های مختلف و همچنین صاحبان صنایع فولادی کشور احساس شد که برای کنترل عوامل تاثیرگذار بر سازوکارهای مالی شرکت های خود بهتر است در بازار شفاف و حرفه ای به نام بازار سرمایه فعالیت های خود را ادامه دهند؛ چرا که تجربه های موفق این بازار در سالیان گذشته و همچنین دستاوردهایی که سایر بورس های فعال در جهان به آن رسیده اند؛ فعالان و صاحبان کسب و کارها را به سمت فعالیت در این بازار شفاف و کارآمد سوق می دهد. 

بنابراین بسیاری از صنایع تولید فولاد و همچنین صنایعی که مرتبط با زنجیره تولید این محصول هستند، در سالیان اخیر در بازار سرمایه ایران پذیرش شدند و معاملات و فعالیت های اقتصادی خود را در قالب بورس انجام می دهند و به این ترتیب بود که ماهیت صنعت فولاد در بورس ایران تشکیل شد. 

لازم به ذکر است که علاوه بر عرضه ی سهام بسیاری از شرکت های مرتبط با زنجیره تولید فولاد در بازار سرمایه، بسیاری از محصولات این شرکت ها نیز در قالب بورس کالا به خریداران عرضه می شود. چرا که بورس کالا نیز بستر و زمینه ای شفاف و حرفه ای برای خرید و فروش انواع کالا به وجود آورده است؛ بنابراین صاحبان و سهامداران شرکت های مرتبط با فولاد نیز تمایل دارند تا محصولات تولید شده در شرکت خود را در این بازار شفاف و کارآمد به فروش برسانند و به این صورت، جایگاه صنعت فولاد در بورس ایران را بهبود بخشیدند. 

سوالی که در اینجا پیش می آید این است که کدام یک از شرکت های تولید کننده فولاد و یا حتی مرتبط با زنجیره فولاد در بازار بورس ایران فعالیت می کنند و همچنین جایگاه صنعت فولاد در بورس ایران به چه صورت است؟ و حوزه ی فعالیت این شرکت ها به چه شکل است؟ در ادامه مبحث صنعت فولاد در بورس ایران، به طور خلاصه به برخی از این شرکت ها و حوزه ی فعالیت آن ها اشاره خواهیم کرد.

باید خاطر نشان کرد که شرکت های فعال حوزه فولاد در بورس ایران، به همین چند شرکت معرفی شده محدود نمی شود و معرفی این شرکت ها با هدف آشنایی بیشتر شما با ماهیت تولیدی این شرکت ها و محصولات آن هاست به گونه ای که این شرکت ها نقش مهمی در بهبود جایگاه صنعت فولاد در بورس ایران داشته اند.