• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

کارخانه آرسلور میتال-بزرگترین کارخانه فولاد

کشور کوچکی در غرب اروپا که جمعیتی حدود ششصد هزار نفر دارد، جمعیتی شبیه به شهر یزد! این کشور کوچک با آلمان، فرانسه و بلژیک مرز مشترک دارد و همواره شرایط اقتصادی و سیاسی باثباتی داشته است و بیشترین درآمد سالانه بین کشورهای اروپا را دارد. لوکزامبورگ با همه ویژگی های درخور توجه اش، سالهاست که کانون توجه جهان در زمینه آهن آلات شده، چرا که بزرگترین کارخانه فولاد جهان در کشور کوچک لوکزامبورگ قرار گرفته که سالانه بیش از نود و پنج میلیون تن فولاد تولید می کند. در سال 1976 لاکشمی میتال در اندونزی با سرمایه پدری کارخانه فولاد راه اندازی کرد. میتال شم اقتصادی خوبی داشت و شرکت های کوچکی که در زمینه فولاد فعال و سودده بودند را می خرید و ادغام می کرد و کم کم ظرفیت تولید خود را افزایش داد. از دهه 90 میلادی به بعد میتال شرکت های عموما دولتی و ورشکسته شده کشورهای اروپای شرقی را خریداری کرد تا سرانجام به عنوان شرکت مادر و با عنوان شرکت فولاد میتال در سال 2004 پدید آمد. پس از گذشت زمان و موفقیت های چشمگیر میتال در عرصه تولید فولاد، لاکشمی میتال سیاست های خود را با حرکت ویژه ای ادامه داد. لاکشمی میتال در اواسط سال ۲۰۰۵ شروع به رایزنی برای خرید شرکت لوکزامبورگی آرسلور، به‌ عنوان دومین شرکت بزرگ تولید فولاد کرد. مذاکرات مدیران دو غول صنعت فولاد، سرانجام با پیشنهاد ۲۷ میلیارد یورویی میتال، برای خریداری آرسلور در سال ۲۰۰۶ به ‌اتمام رسید و در نهایت ادغام این دو شرکت آرسلور میتال را به وجود آورد. آرسلور میتال یک شرکت فولاد خصوصی است که چند ملیتی بوده و دفتر مرکزی‌ اش در شهر لوکزامبورگ در کشور لوکزامبورگ قرار گرفته است. آرسلور میتال در سال 2012 جزو 70 شرکت بزرگ جهان قرار گرفت. در حال حاضر 320 هزار نفر نیرو در این شرکت مشغولند که از حدود ۵۰ ملیت مختلف هستند و پنج هزار مشتری عمده در ۱۵۰ کشور جهان دارد. آرسلور میتال غول تولید فولاد جهان است که رهبر بازار فولاد، برای صنعت خودورسازی آمریکا و اروپا شده است. کارخانجات فولاد میتال در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپای غربی، آفریقا، اروپای شرقی و …، در صدر میزان تولید هستند.

غول صنعت فولاد یعنی شرکت آرسلور میتال، انواع محصولات فولادی را تولید و عرضه می‌کند. از جمله این محصولات فولاد تخت و بلند است. محصولات تخت شامل اسلب، ورق، ورق نورد گرم‌ شده، ورق نورد سرد شده، ورق فولاد گالوانیزه، ورق آلومینایز شده و ورق رنگی است. محصولات فولاد بلند نیز شامل شمش، مفتول، میلگرد ساده و آج‌ دار در مقاطع مختلف، سیم، میخ، سیم بکسل، انواع مقاطع مانند نبشی، سپری، ریل، تیر آهن، پروفیل و انواع لوله است. آرسلور میتال به عنوان بزرگ ترین کارخانه فولاد جهان، علاوه بر محصولات فولادی، آهن اسفنجی نیز تولید می کند. یکی از سیاست های کاری شرکت آرسلور میتال تهیه مواد خام و اولیه تولید آهن و فولاد است. با توجه به این سیاست میتال چهارمین تولیدکننده سنگ معدن در دنیاست و پنجاه درصد نیاز خود را تامین می کند. آرسلور میتال فاصله خود را با رقبا زیاد کرده است، تولیدات آرسلور میتال حدود سه‌ برابر دیگر رقيبان خود، همچون شركت فولاد نيپون ژاپن با توليد 47 تن و چهار برابر شركت تاتا استیل هند با 25تن، است.

از نکات جالب توجه بزرگترین کارخانه فولادسازی جهان این است که اساس مدیریت شرکت را بر پایه مدیریت کالبد شکافی قرار داده است. مدیریت کالبدشکافی یعنی هر بخش عملیات برش می خورد، تجزیه و تحلیل می شود تا معلوم شود آن دانش چگونه با دیگران به اشتراک گذاشته می شود.