• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

مشهورترین سازه‌های فولادی جهان

به جرات می توان گفت که این سازه استحکام و دوام فولاد را به رخ می کشد. این برج با 101 طبقه بلندترین ساختمان سبز جهان است. این برج به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر طوفان و زلزله‌هایی که در آن ناحیه مرسوم است به خوبی مقاوم باشد. تایپه 101 با 508 متر بلندی اولین برجی در جهان است که ارتفاع ان از نیم کیلومتر فراتر رفته است.

دومين برج مسکونی جهان در منطقه‌ای زلزله‌خیز ساخته شد تا میزان مقاومتش را به نمایش بگذارد. تایپه 101نام برجي است كه علاوه بر 101 طبقه اي كه روي زمين دارد، 5 طبقه آن نيز زيرزمين است و با 509 متر ارتفاع به‌عنوان دومين برج مسکونی در کتاب رکوردهای جهان "گینس" ثبت شده است. اين برج از سال 2005 تا همين چندي پيش، يعني تا سال 2010 و قبل از افتتاح برج خليفه دبي به عنوان بزرگترين برج دنيا به حساب مي آمد.

هزينه ساخت اين برج 1.5 ميليارد يورو و بيشتر آن صرف فن اورى ايمن سازی اين برج شده است. پس از حادثه تروريستى 11سپتامبر و ويرانى برج هاى دوقلوي مركز تجارت جهانى نيويورك، سازندگان اين برج همه سيستم هاى ايمنى ساختمان را بار ديگر مورد بازنگرى قرار دادند. حادثه 11 سپتامبر به معماران و مهندسان ثابت كرد كه حادثه اى مثل اتش سوزی در یک آسمانخراش ميتواند حتی از زلزله يا توفان هم خطرناك تر باشد، به همين دليل اسکلت فولادي برج را با نوعي ماده ضد حریق پوشاندند.

ساخت اين برج از سال 1999 آغاز گرديد و تا سال 2004 به طول انجاميد. يكي از نكات جذاب اين برج رنگ آن است. با توجه به نورپردازي هاي مختلف، اين برج در هر روز هفته داراي رنگي خاص است. شنبه نيلي، يكشنبه بنفش، دوشنبه قرمز، سه شنبه نارنجي، چهارشنبه زرد، پنج شنبه سبز و در روز جمعه رنگ آن آبي است.

راز مقاومت این برج در کره فولادی است به وزن 660 تن که در بین طبقه 87 تا 92 تایپه 101 به 16 بازوی فولادی آویخته شده است. این پاندول غول پیکر تعادل ساختمان را در برابر زلزله‌های بسیار شدید و توفان‌های مهیب که در این منطقه امری عادی و همیشگی است، حفظ می‌‌کند.