• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی

 انواع گوناگونی از میلگردها وجود دارد که در صنایع و عرصه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از مهم ترین کاربرد میلگردها در صنعت و ساختمان سازی است. میلگردهایی که در صنعت و ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند تفاوت هایی را با هم دارند که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

از تفاوت میلگرد صنعتی می توانیم به تفاوت از لحاظ شکل ظاهری اشاره داشته باشیم. با توجه به شکل ظاهری که انواع میلگردها دارند می توان تشخیص داد که میلگردها استاندارد می باشند و یا نه. با توجه به شکل ظاهری که دارند می توانیم آنها را در دو دسته بندی آجدار و ساده قرار دهیم. در میلگردهایی که به صورت ساده هستند بر روی آنها برآمدگی وجود ندارد اما در میلگردهایی که به آجدار مشهور هستند برجستگی هایی بر روی میلگرد دیده می شود و علت نامگذاری به آجدار هم وجود همین برجستگی هاست. میلگردها بر اساس استانداردهایی که دارند به به طور معمول در چهار دسته قرار داده می شوند که هریک از آنها ویژگی ها فنی مخصوص به خود را دارند که شامل میلگردهای نوع؛   A1، A2، A3 و A4 هستند. میلگردهای آ 1 در قیاس با میلگردهای شماره بالاتر، کربن بیشتری دارند و در نتیجه سختی این میلگردها به تدریج شماره ای که دارند بیشتر می شود.

 از میلگردهای ساده و آجدار هم می توان در صنعت استفاده کرد و هم می توان در ساختمان سازی از آنها بهره برد. در اینجا توجه به این نکته ضروری است که میلگردهایی که در دسته آ 1 قرار گرفته اند از انواع میلگردهای ساده می باشد و اکثرا در صنعت از آنها استفاه می شود. میلگردهایی که در سه دسته بندی دیگر قرار دارند از انواع میلگردهای اجدار هستند که در اکثر موارد در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی می توانیم به تفاوت میان آنها در خواص مکانیکی اشاره داشته باشیم. از مواردی که در خواص مکانیکی میلگردها یک عامل تعیین کننده است، نوع آلیاژی است که در میلگرد مورد استفاده قرار می گیرد. در انواع میلگرد که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد با ویژگی هایی از قبیل مقاومت در برابر کشش و سختی مورد توجه قرار گیرد. در این نوع میلگردها ویژگی هایی مانند خم کاری و داشتن انعطاف پذیری از اهمیت زیادی برخوردار نیست. اما در مورد میلگردهایی که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد سایر خواص مکانیکی مورد توجه است که از جمله آنها می توانیم به داشتن استحکام زیاد، انعطاف بالا، امکان خم شدگی و قابلیت ماشین کاری اشاره داشته باشیم. داشتن خمکاری بالا در صنعت بسیار حائز اهمیت است و لذا میلگردهایی که این ویژگی را دارند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر مواردی که باید در تفاوت میلگرد صنعتی و ساختمانی مورد توجه قرار گیرد مربوط به قطر و سایز میلگرد است. میلگردهایی که به صورت خاص در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند از لحاظ سایز از تنوع زیادی برخوردار هستند. اما در میلگردهایی که برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند از لحاظ اندازه تنوع زیادی وجود ندارد و معمولا اندازه آنها بین هشت تا 32 میلی متر است. میلگردهای صنعتی حتی در اندازه های بالاتر از 32 میلی متر نیز در دسترس هستند.