• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

ماده اولیه تولید کارد و چنگال چیست؟

ماده اولیه تولید کارد و چنگال چیست؟
اختراع کارد و چنگال قرن‌ها پیش انجام شده و با توجه به پیشرفت تکنولوژی مواد اولیه به کار رفته در آن‌ها تغییر یافته است. کارد و چنگال‌های ابتدایی از چوب تهیه شده و به مرور زمان فلزات مختلف  (نقره، طلا، برنز و …) جایگزین آن شده‌اند. اگر کارد و چنگال‌های پلاستیکی را کنار گذاریم ماده سازنده مابقی آن‌ها از فولاد یا در اصطلاح استیل است. استیل‌ها خود انواع مختلفی دارند که کارخانجات برای تولید این تجهیزات از نوع خاصی بهره می‌گیرند. 

نکته: ساخت وسایل بهداشتی با آلیاژهای پایه مس یا سرب در گذشته باعث انواع مسمومیت‌های غذایی شده و استفاده از آن‌ها تقریبا منسوخ شده است.

همانطور که می‌دانیم استیل یا فولاد آلیاژی از آهن است که مقداری کربن در آن قرار گرفته است. استیل‌ها بسیار از آهن پرکاربردتر و از منظر بهداشتی بسیار امن‌تر هستند. اضافه کردن دیگر عناصر آلیاژی مانند کروم و نیکل می‌تواند استحکام و خواص فیزیکی استیل را چند برابر نماید. اما در ساخت تجهیزاتی همچون کارد و چنگال از چه نوع استیلی استفاده می‌شود؟

فولادهای زنگ‌نزن (Stainless Steel)
مهمترین عناصر تشکیل دهنده استیل ضدزنگ (Stainless Steel) یا فولاد زنگ نزن آهن، کروم و نیکل است. وجود حداقل میزان ۱۰٫۵ درصد عنصر کروم آن را در برابر خوردگی محافظت می‌نماید. همچنین حداکثر درصد جرمی کربن در این آلیاژ فولادی ۱٫۲ درصد است. از خواص فولاد ضد زنگ می‌توان به مقاومت در برابر خوردگی و حرارت، ظاهر جذاب، قابلیت بازیافت به طور کامل و عمر طولانی و مفید اشاره نمود.

انواع فولادهای زنگ‌نزن
آستینی (گروه‌های ۲۰۰ و ۳۰۰)
فریتی (گروه‌های ۴۰۰)
مارتنزیتی (گروه‌های ۴۰۰ و ۵۰۰)
سخت گردانی رسوبی (pH)
ساختار دوفازی یا دوپلکس
آلیاژ مورد استفاده استیل در صنایع غذایی گرید ۳۰۴ است. آلیاژ استنلس استیل ۳۰۴ با داشتن ۱۸ درصد کروم و نیکل در دسته فولاد‌های زنگ نزن آستنیتی قرار دارد. آلیاژ ۳۰۴ استیل در صنایع غذایی، تجهیزات لبنی، برای ساخت قوطی کنسروها، قاشق و چنگال و به طور کلی مکان‌هایی که بیشتر در معرض رطوبت و خوردگی مواد شیمیایی قرار دارند استفاده می‌شود.
 

علت استفاده از استنلس استیل به عنوان مواد اولیه کارد و چنگال
قابلیت آسان پاکیزه کردن سطوح
مقاومت به خوردگی بالا در محیط مرطوب
مقاومت در برابر ترکیبات اسیدی
مقاومت به سایش
عدم تاثیر بر طعم مواد غذایی
عدم فعل و انفعالات شیمیایی با بزاق دهان و مواد شیمیایی