• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

فولاد گرمکار چیست؟

فولاد ابزاری گرمکارچیست ؟ Heat Treatment Steel
فولاد های ابزاری گرمکار بر خلاف فولاد های ابزاری سرد کار که می توانند تا حداکثر دمای کاری 200 درجه سانتیگراد مقاومت کنند, دمای کاری بالاتری دارند و از آنها می توان در ساخت ابزار آلات که دمای کاری آنها بالاتر از 200 درجه سانتیگراد است و تحت تنش های مکانیکی و تنش های حرارتی قرار دارند استفاده نمود. برای آشنایی بیشتر با خواص, کاربرد و فولاد های پرکاربرد این گروه با این مقاله از تیغ اره دات کام همراه ما باشید.
 
خصوصیت فولاد های ابزاری گرمکار
عناصر آلیاژی نظیر مولیبدن, تنگستن و کبالت خصوصیت مقاومت به نرم شدن در دمای کاری بالا را در فولاد های ابزاری گرمکار ایجاد می کنند, همچنین فولاد های ابزاری گرمکار با توجه به درصد پائین عنصر کربن خود خصوصیت ماشین کاری خیلی خوب را نیز به همراه دارند, و همچنین وجود عنصر آلیاژی وانادیوم باعث می شود مقاومت به سایش خوبی در فولاد های ابزاری گرمکار ایجاد گردد.
 

خواص مثبت
مقاومت به نرم شدن در دمای کاری بالا
مقاومت به بازگشت بالا
مقاومت به شوک های حرارتی
ماشین کاری خیلی خوب
مقاومت به سایش عالی
مقاومت به ضربه خیلی خوب
پولیش پذیری خیلی خوب
 

 خواص منفی
خواص های مثبت ذکر شده در فولاد های ابزاری گرمکار که پایه آن تنگستن باشد متفاوت پائین تر است. 
 

کاربرد فولاد های ابزاری گرم کار
کاربرد فولاد های ابزاری گرمکار به میزان عناصر آلیاژی آن خیلی وابسته می باشد, به این نحو که اگر میزان مولیبدن در آن بالا باشد از آن می توان برای ساخت قطعاتی که مقاومت به شوک حرارتی بالا (سرد شدن با آب) و فرم پذیری بالا نیاز می باشد استفاده نمود, یا اگر عنصر پایه آن تنگستن باشد خصوصیت ماشین کاری, مقاومت به نرم شدن, خستگی حرارتی, و مقاومت به شوک حرارتی آن نسبت به فولاد هایی که عنصر آلیاژی اصلی آن مولیبدن باشد کمتر می شود و از آنها به دلیل ماشین کاری ضعیف می توان در صنایع خاص استفاده نمود.
اما به طور کلی می توان از فولاد های ابزاری گرمکار در ساخت قالب های شکل دهی گرم در دمای بیشتر از 200 درجه سانتیگراد, قالب های دایکاست, قالب های اکستروژن سرد شونده با روغن یا هوا, ماندرل های سوراخ کن شمش, قالب های آهنگری, قالب های تزریق تحت فشار, قالب های ملامین سازی و موارد مشابه استفاده نمود.

Bohler W302
فولاد ابزاری گرمکار 1.2343 دارای استحکام بسیار خوب, مقاومت به کشش گرم بسیار عالی, مقاومت به ضربه خیلی خوب و مقاوم به تنش حرارتی بالا بوده که آن را مناسب برای ساخت, قالب های آهنگری گرم, قالب ریخته گری تحت فشار آلومینیوم, قالب های حدیده کاری, پین بیرون انداز, سوزن سوخت رسان و موارد مشابه دیگر می کند.
 

1.2344 با استانداردDIN X40CrMoV51

Bohler Ultra 2 – W302
فولاد ابزاری گرمکار 1.2344 دارای مقاومت و استحکام بالا در برابر حرارت زیاد بوده و از آن می توان برای ساخت قالب های تزریقی فلزات سبک دارای سختی 50 تا 56 راکول سی (با توجه به عملیات حرارتی) استفاده نمود.
 

1.2367 با استانداردDIN X38CrMoV5-3
Bohler: W303
فولاد ابزاری گرمکار 1.2367 با چقرمگی بسیار خوب, سختی در دمای سرخی بالا, سختی پذیری عمیق, اعوجاج پائین و مقاومت سایشی خوب, فولادی مناسب برای ساخت انواع قالب های اکستروژن, قالب های آهنگری تحت شرایط حاد, قالب های دایکاست برای آلیاژهای سنگین, پرس سوراخ کاری اکستروژن میله ای برای تمام فلزات, و سنبه های پرسی می باشد.
 

1.2567 با استاندارد DINX30WCrV53
Bohler W105 – WKZ50
فولاد ابزاری گرمکار 1.2567 دارای سختی و استحکام در برابر حرارت زیاد پس از آبکاری و برگشت بوده و از آن می توان برای ساخت انواع قالب گرمکار فلزات گرم, قالب های تزریق و قالب های تحت فشار فلزات استفاده نمود.
 

 1.2713 با استانداردDIN 55NiCrMoV6
Bohler GNM – W501
فولاد ابزاری گرمکار 1.2713 دارای پولیش پذیری, مقاومت به ضربه و اصطکاک خیلی خوب بوده که باعث می شود بتوان از آن در صنایع پرس کاری, صنایع پلاستیک, فورجینگ, قالب های تزریق اکستروژن غیر آهنی و موارد مشابه استفاده نمود.