• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

فولاد spk و کاربردآن

فولاد SPK یا K100 چیست ؟
فولادهای ابزار کار سرد به سه دسته کلی تقسیم می ‌شوند: نوع O (سخت شونده در روغن)، نوع A (سخت شوند در هوا) و نوع D (فولاد پرکربن – پرکروم). فولاد SPK در دسته فولادهای ابزار پرکربن- پرکروم قرار دارد و به همراه فولاد ابزار SPK R در دسته D3 جای گرفته است. ترکیب شیمیایی فولاد ابزار SPK بر اساس شرکت بوهلر شامل 2% کربن، 0.25% سیلیسیم، 0.35% منگنز و 11.5% کروم است. با این ‌حال، استانداردهای دیگری نیز در ترکیب شیمیایی این نوع فولاد ابزار در نظر گرفته می‌ شوند. برای مثال، بر اساس استاندارد DIN، ترکیب شیمایی SPK برابر است با: 1.9-2.2% کربن، 0.2 تا 0.6% سیلیسیم، 0.2 تا 0.6% منگنز، کمتر از 0.03% فسفر، کمتر از 0.03% گوگرد و 11 تا 13% کروم.

روش سخت کاری و عملیات حرارتی فولاد spk
همان‌طور که گفته شد فولاد ابزار SPK در دسته D3 فولاد ابزار قرار دارد. برای رسیدن به حداکثر خصوصیات در فولاد ابزار D3، این دسته باید فرآیندهای سخت شدگی و باز پخت را پشت سر بگذارند و پس از عملیات ‌های سخت ‌کننده، برای رسیدن به بهترین کیفیت و دقت، بهتر است از فشار داخلی فولاد ابزار کاسته شود. برای کاهش فشار داخلی میتوان فولاد ابزار را تا دمای 648 درجه سلسیوس حرارت داد و سپس به ‌تدریج خنک کرد.

در مرحله آنیل یا بازپخت فولاد ابزار D3، فولاد تا دمای 871 درجه سلسیوس حرارت میبیند. سپس، فولاد حرارت دیده به‌ تدریج خنک خواهد شد؛ سرعت خنک شدن در این مرحله نباید بیش از 6 درجه سلسیوس در ساعت باشد. این مرحله تا زمانی ادامه پیدا می ‌کند که رنگ فولاد ابزار به سیاه برسد. سپس، فولاد از محیط کنترل ‌شده خارج‌ شده و در هوای آزاد خنک می ‌شود.

مشاهده قیمت فولادspk

فولاد ابزاری که در دمای محیط خنک می ‌شود را باید به‌ سرعت تمپر کرد. بدین منظور، قطعات در کوره تمپر قرار گرفته و دمای کوره تا میزان مورد نظر افزایش پیدا می ‌کند. مدت ‌زمان مناسب برای تمپر هر اینچ ضخامت، یک ساعت در نظر گرفته می ‌شود. آخرین مرحله، مرحله سخت شدن، باید با دقت کامل انجام شود زیرا فولاد ابزار تمپر شده در مقابل حرارت بسیار حساس بوده و در صورت کافی نبودن حرارت، به حداکثر سختی نخواهد رسید. قطعات مورد نظر باید مستقیماً در کوره ‌ای قرار گیرند که از پیش تا دمای 954 درجه سلسیوس گرم شده است. این مرحله 20 تا 25 دقیقه زمان می ‌برد و برای هر اینچ ضخامت نیز 5 دقیقه به مدت ‌زمان باقی ماندن قطعه در کوره اضافه خواهد شد. سپس، فولاد ابزار مورد نظر در روغن فرونشانده می ‌شود تا به حداکثر سختی خود برسد.

ویژگی ‌های فولاد SPK
مقاومت خوب در برابر ساییدگی و مقاومت فشاری بالا
مقاومت در برابر تغییر شکل در دماهای بالا
سخت شدگی مناسب
کاربرد فولاد ابزار SPK
کاربرد فولاد ابزار SPK
فولاد ابزار SPK کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. با این ‌حال، مقاومت بسیار بالای SPK در برابر ساییدگی و سختی قابل‌ توجه، این فولاد را به گزینه ‌ای مناسب برای ساخت تیغه‌ های برشی، قالب‌ های مختلف شکل ‌دهی و ریخته‌ گری و همچنین قالب لوله، سنبه و غیره تبدیل کرده است. علاوه بر این از فولاد ابزار SPK برای تولید حدیده، قیچی‌ های برش مخصوص ورق ‌های نازک، ابزارهای پردازش سنگ، چاقوهای مخصوص کاغذ و پلاستیک، ابزار خانگی، قالب پیانو، چرخ ‌های آسیاب و به‌ طور کلی، ابزار کار سرد استفاده می ‌شود. دیگر کاربردها و ابزار ساخته‌ شده با فولاد ابزار SPK یا K100 عبارتند از:

پولک زنی، پانچ و برش
پانچ ‌های مخصوص حدیده‌ های پرکاربرد و پیچیده که عموماً برای ساخت قطعات الکتریکی، قوطی ‌های نگهدارنده، ساعت و اتصالات مورد استفاده قرار می ‌گیرند. دندانه‌ های اره، ابزار تراش و پیرایش برای حداکثر تولید، تیغه ‌های برش با عملکرد بسیار بالا برای برش ورق ‌هایی با ضخامت حداکثر 4 میلیمتر و آچار تنظیم.

تراشکاری
ابزار برش زدن و برش مخصوص پشم فولاد؛ ابزارهای بادوام چوب کاری.

شکل ‌دهی
حدیده‌ های نورد، حدیده‌ های مخصوص لبه دادن و روکوبی، پانچ‌ ها و حدیده ‌های مخصوص تولید مهره؛ ابزارهای پرس، کاسگری یا عمیق کشی و استخراج سرد آلیاژها و فولاد سبک؛ سنبه‌ های مخصوص تولید قالب ‌های پلاستیکی؛ ابزار پیچیدن؛ سنبه ‌ها و حدیده‌ های مخصوص تولید لوله، چکش و حدیده‌ های تولید سوزن.

تولید ابزار و اجزای مقاومت در برابر ساییدگی
ابزار پرس برای پردازش مواد اولیه سرامیکی با مقاومت بسیار اندک در برابر ساییدگی، ورق پوششی برای صنایع آجر سازی و ساخت مواد نسوز، ابزارهای پرس برای صنعت داروسازی، میله راهنما دستگاه‌ های تراش اتوماتیک، میله راهنما در ماشین‌ های سنگ ‌زنی بدون مرکز، نازل سند بلاست و ابزارهای مختص صنعت پودر فلز.

جمع ‌بندی

فولاد SPK نوعی فولاد ابزار است که با نام جدید K100 شناخته می ‌شود. این نوع فولاد در دسته D3 فولادهای ابزار قرار گرفته و ترکیب شیمیایی آن شامل کربن، کروم، سیلیسیوم و منگنز است. با این‌ حال، عناصر دیگری چون گوگرد و فسفر نیز در آن مشاهده می ‌شود. از ویژگی ‌های اصلی فولاد SPK میتوان به مقاومت در برابر ساییدگی و سختی قابل ‌توجه اشاره کرد. از این‌ رو، این نوع فولاد برای ساخت ابزاری مناسب است که بسیار پر مصرف هستند و احتمال سایش در آنها بیشتر است (برای مثال، دندانه‌ های اره یا دستگاه‌ های برش).

برای اطلاع از موجودی این فولاد و مشاوره رایگان با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.