• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

مقایسه فولاد mo40و ck45

مقایسه فولاد MO40 با فولاد CK45 می‌تواند ما را در انتخاب بهترین متریال مورد نیاز کمک کند. هردوی این فولادها از مهم‌ترین فولادهای مورد استفاده در صنعت هستند که تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند میهن فولاد قصد دارد با این مقاله شمارا برای خرید محصول مورد نیازتان راهنمایی کند.
 
 
فولاد MO40 نوعی فولاد کم آلیاژ است، آلیاژ MO40 متعلق به گروه فولادهای مقاوم به حرارت، که این آلیاژ کیفیت بالایی دارد.
این فولاد جزو آلیاژهای کم کربن دسته بندی می گردد و دارای توان کششی و مقاومت بسیار بالایی می باشد.
نکته قابل توجه در ذوب این فولادها ضخامت کامل آنها است، بنابراین فولادهای آلیاژی  MO40  به عنوان آلیاژهای باکیفیت شناخته می شوند.
همچنین بدلیل اینکه سختی این فولاد بسیار زیاد است، در پروژه هایی که مقاومت به سختی و توان کششی بالا مدنظر باشد، از این فولاد استفاده می شود.
 
 
محصولات فولادی گوناگونی که در صنایع بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند را بر اساس میزان سختی آن‌ها به سه گروه: کربن بالا، کربن متوسط و کربن پایین تقسیم‌بندی می‌کنند. این محصول که به آن استیل CK45 نیز گفته می‌شود از جمله متداول‌ترین و در دسترس‌ترین این فولادها به شمار می‌رود که هم به صورت نرمال و هم طی فرآیند نورد گرم قابلیت تولید دارد و در گروه محصولات کربن متوسط (حدود ۰/۴۵ درصد) قرار می‌گیرد. علاه بر کربن، در ساختار CK45، عناصر سیلیسیم (۰/۲۵ درصد) و منگنز (۰/۶۵ درصد) نیز وجود دارند. این نوع فولاد از ویژگی‌های مطلوبی مانند مقاومت در برابر ضربه، مقاومت کششی، اصطحکاک و استحکام بالا برخوردار بوده و برای انجام عملیات حرارتی مختلف مناسب است. البته با توجه به درصد کربن و منگنز به کار رفته، فرآیند جوشکاری باید با دقت زیادی انجام گیرد تا فولاد دچار سختی و ترک‌خوردگی نشود.
این عناصر در کوره‌های آلیاژسازی و با درصدهای وزنی ذکر شده به آهن مذاب اضافه می‌شوند و سپس با استفاده از روش ریخته‌گری پیوسته، محصول نهایی در شکل‌‌های مختلفی تولید می‌شود. 
با توجه به مناسب بودن قیمت میلگرد و ورق CK45 نسبت به مزایای فراوان آن‌ها، این دو شکل از آلیاژ در بازار متدوال‌تر هستند. علت این قیمت مقرون به صرفه را می‌توان میزان کربن به کار رفته در فولاد CK45 دانست. این فولاد به صورت‌های دیگری مانند شمش مربعی، شمش شش وجهی، شمش مسطح، تسمه، لوله و... نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
خواص فیزیکی و مکانیکی:
 
فولاد mo40 دارای سختی HB197، انرژی ضربه 35-30 ژول، تنش تسلیم 950-650 مگاپاسکال، استحکام کششی 1300-900 مگاپاسکال، توان بازدهی 415 مگاپاسکال، چگالی 7،85 و نقطه ذوب 1416 می باشد.
فولاد ck45 نیز دارای چگالی 85/7 کیلوگرم بر سانتی متر مکعب، استحکام کششی 585 مگاپاسکال، توان بازدهی 450 مگاپاسکال و سختی HBS163 می باشد.
 
کاربردهای فولاد MO40
این نوع فولاد کاربردهای وسیعی دارد از جمله:
غلتک های صنایع سیمان
غلتک های صنایع فولاد
شاتونها
چرخ های دنده
محورهای خودرو
دنده فرمان
پیچ های مقاوم
میله های اتصال
زره آسیاب های گلوله ای مواد خام
دیافراگم آسیاب مواد خام
چکش آسیاب کلینگر
ظروف تحت فشار
سازه هواپیما
کاربرد فولاد ck45
o اجزای سازنده شافت ها و غلطک های صنعتی
o ساخت قطعاتی مانند بوش و میل لنگ
o ساخت میله های اتصال و قطعات در صنعت ماشین سازی
o ساخت ابزارهای برشی مانند: چاقو دندانه دار ، چاقو آهنی ، مته و غیره
o ساخت انواع چکش ها
o ساخت انواع محور ها ، یاتاقان و چرخ دنده
o ساخت انواع ابزارهای کشاورزی
 
مقایسه فولاد CK45 با فولاد MO40
 
در این قسمت تفاوت‌های فولاد CK45 وMo40 بررسی خواهد شد.
هردو این فولادها در دسته ی فولادهای عملیات حرارتی قرار دارند.
یکی از تفاوت‌های فولاد Ck45 و Mo40 در عناصر تشکیل دهنده آن‌ها است. در CK45 مقداری نیکل وجود دارد ولی در فولاد Mo40 موجود نیست اما در MO40 کروم وجود دارد در صورتی که CK45 فاقد آن است و به همین دلیل دچار خوردگی و زنگ‌زدگی می‌شود.
میزان سختی در فولاد MO40، 197 ولی در CK45 207 است، بنابراین سختی Mo40 کمتر از CK45 است.
میلگرد Ck45 و Mo40 دمای فورجینگ یکسان دارند و در دمای 850 – 1050 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شوند.
دوام فولاد Mo40نسبت به Ck45 بالاتر است.
هر دو در کشور ایران تولید می‌شوند و از فولاد‌های پر کاربرد در صنعت هستند.
ورق‌های CK45 و MO40 بیشتر در حالت نورد سرد خریداری می‌شوند.
ورق‌های CK45 و MO40 هر دو از دسته ورق‌های بسیار محبوب و پرمصرف به شمار می‌روند.
از جمله مزایای Mo40 نسبت به Ck45 می توان به شکل پذیری بهتر آن اشاره کرد.
 
برای خرید از این دو فولاد{ MO40 و CK45} می‌توانید با کارشناسان میهن فولاد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و تخصصی آن‌ها بهره مند شوید. همچنین شما میتوانید از بخش قیمت فولاد های آلیاژی ، از قیمت این محصولات مطلع شوید.