• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

تفاوت فولاد spkو فولاد spkR

فولاد spk 

ورق های فولادیspk یا 1.2080 از پرطرفدارترین و پرکاربرد ترین فولاد های ابزاری سردکار هستند.این فولاد توسط شرکت بوهلر نام گذاری شده است.
 این نوع فولادها به فولادهای آلیاژی پر کربن نیز معروف هستند. میلگرد SPK  دارای سختی پذیری بالایی برای سرد شدن با روغن و یا هوا می باشد و در طول عملیات حرارتی از پایداری مناسبی برخوردارند. البته در کار با فولاد SPK باید توجه داشت که این فولاد ابزار در مقابل گرمادهی های سریع و نامنظم حساس می باشد.
فولاد های SPK که دارای کروم  (Cr ) بسیار بالایی هستند و از این عنصر در ساخت آنها استفاده شده است، در برابر سایش استقامت مناسبی دارند و باعث شده تا سختی فولاد SPK زیاد شود. برای سختکاری فولاد SPK (فرگوته کردن) عملیات حرارتی در دمای ۹۳۰ درجه روی فولاد SPK اعمال می¬شود.
سختی تقریبی فولاد ابزار SPK پس از نورد یا آهنگری (فورج) در حدود 400 برینل است. برای افزایش قابلیت ماشین کاری و سپس رسیدن به شرایط و مشخصات کاربری، عملیات های زیر بر روی فولاد ابزار SPK انجام می گیرد تا خواص فولاد SPK را بهبود بخشد :
1- قطعات آهنگری/نورد شده از فولاد ابزار SPK، قبل از ماشین کاری یا سخت کاری تحت عملیات حرارتی آنیل (بازپخت) قرار می گیرند. ریز ساختار پس از آنیل شامل کاربیدهای کروی با توزیع یکنواخت در زمینه ی فریتی است. چنین میکروساختاری دارای سختی پایین و قابلیت ماشین کاری خوبی بوده و موجب کاهش سایش و افزایش عمر ابزارهای برشی می شود. آنیل فولاد ابزار SPK در حدود 850-800 درجه سانتیگراد انجام و به صورت آهسته با نرخ 20-10 درجه سانتیگراد در ساعت تا رسیدن به دمای 600 درجه سانتیگراد در کوره سرد می شود، ادامه سرد کردن در هوا انجام می گیرد. سختی پس از آنیل آن ها در حدود 255-217 برینل است.
2- پس از ساخت ابزار، قالب و سایر محصولات از فولاد SPK آنیل شده، فرایند نهایی بر روی فولادهای ابزار شامل عملیات حرارتی سخت کاری است. سخت کاری فولاد SPK شامل مراحل زیر است:
پیش گرم کردن تا دمای حدود 815 درجه سانتیگراد. این فولادها هدایت حرارتی پایینی داشته و جذب گرما توسط آن ها بسیار آهسته صورت می گیرد. بنابراین شیب های دمایی به راحتی ممکن است باعث ترک برداشتن این فولادها در حین گرم کردن یا سرد کردن بشود. به منظور پیشگیری از ایجاد ترک در مرحله ی سخت کاری، پیش گرم آن ها با افزایش دما به آهستگی تا حدود 815 درجه سانتیگراد ضروری است.
آستنیته کردن در دمای حدود 970-960 درجه سانتیگراد در حمام مذاب نمک و حدود 990-980 درجه سانتیگراد در کوره با اتمسفر کنترل شده به مدت 30-15 دقیقه.
سرد کردن یا کوئنچ در روغن، سختی قطعه در این مرحله در حدود 65-63 راکول سی است. سختی حاصل از کوئنچ تابعی از دمای آستنیته کردن است، به طوری که بیشترین مقدار سختی پس از کونئچ در این فولادها در دمای آستنیته کردن در حدود 980 درجه سانتیگراد به دست می آید. در دماهای آستنیته کردن کمتر و بیشتر از این مقدار، سختی کاهش می یابد.
تمپر یا بازگشت دادن فولاد. هدف از این فرایند عملیات حرارتی، به دست آوردن میکروساختار مارتنزیت بازپخت شده است.
 
شرکت میهن فولاد ارائه دهنده انواع فولاد های سردکار از جمله فولاد spk میباشد.برای اطلاع از قیمت و مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.
 
کاربرد فولاد ابزار SPK
 
فولاد ابزار SPK کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. با این ‌حال، مقاومت بسیار بالای SPK در برابر ساییدگی و سختی قابل‌ توجه، این فولاد را به گزینه ‌ای مناسب برای ساخت تیغه‌ های برشی، قالب‌ های مختلف شکل ‌دهی و ریخته‌ گری و همچنین قالب لوله، سنبه و غیره تبدیل کرده است. علاوه بر این از فولاد ابزار SPK برای تولید حدیده، قیچی‌ های برش مخصوص ورق ‌های نازک، ابزارهای پردازش سنگ، چاقوهای مخصوص کاغذ و پلاستیک، ابزار خانگی، قالب پیانو، چرخ ‌های آسیاب و به‌ طور کلی، ابزار کار سرد استفاده می ‌شود. دیگر کاربردها و ابزار ساخته‌ شده با فولاد ابزار SPK یا K100 عبارتند از:
پولک زنی، پانچ و برش
پانچ ‌های مخصوص حدیده‌ های پرکاربرد و پیچیده که عموماً برای ساخت قطعات الکتریکی، قوطی ‌های نگهدارنده، ساعت و اتصالات مورد استفاده قرار می ‌گیرند. دندانه‌ های اره، ابزار تراش و پیرایش برای حداکثر تولید، تیغه ‌های برش با عملکرد بسیار بالا برای برش ورق ‌هایی با ضخامت حداکثر 4 میلیمتر و آچار تنظیم.
تراشکاری
ابزار برش زدن و برش مخصوص پشم فولاد؛ ابزارهای بادوام چوب کاری.
شکل ‌دهی
حدیده‌ های نورد، حدیده‌ های مخصوص لبه دادن و روکوبی، پانچ‌ ها و حدیده ‌های مخصوص تولید مهره؛ ابزارهای پرس، کاسگری یا عمیق کشی و استخراج سرد آلیاژها و فولاد سبک؛ سنبه‌ های مخصوص تولید قالب ‌های پلاستیکی؛ ابزار پیچیدن؛ سنبه ‌ها و حدیده‌ های مخصوص تولید لوله، چکش و حدیده‌ های تولید سوزن.
تولید ابزار و اجزای مقاومت در برابر ساییدگی
ابزار پرس برای پردازش مواد اولیه سرامیکی با مقاومت بسیار اندک در برابر ساییدگی، ورق پوششی برای صنایع آجر سازی و ساخت مواد نسوز، ابزارهای پرس برای صنعت داروسازی، میله راهنما دستگاه‌ های تراش اتوماتیک، میله راهنما در ماشین‌ های سنگ ‌زنی بدون مرکز، نازل سند بلاست و ابزارهای مختص صنعت پودر فلز.
 
 
فولاد SPKR که بر اساس استاندارد 1.2436 آلمان نامگذاری شده است، یک فولاد ابزار سردکار پر آلیاژ است و سختی پذیری آن بیشتر از فولاد SPK می باشد.
این محصول زیر مجموعه فولادهای SPK که در مواردی به آن Special K نیز میگویند، به عنوان یکی از پر استفاده ترین فولاد های ابزاری پر آلیاژ یا سردکار (نورد سرد) است. این نوع فولاد را با نام فولادهای آلیاژی پر کربن نیز می شناسند. فولادهای SPK-R طبق استاندارد آلمان، 1.2436 نامگذاری شده است و به عنوان یک فولاد سردکار و پرآلیاژ شناخته می شود که میزان سختی آن بیشتر از فولاد SPK است و همین باعث شده در صنایع کاربرد زیادی داشته باشد.
کاربرد فولاد ۱.۲۴۳۶ SPK R:
تیغه های فولادی برای برش محصولات پشمی
وسایل وقالبهای خان کشی
قالب های کله زنی سرد
تیغه های برش صفحات
نوارهای فولادی تا ضخامت ۳ میلیمتر
نازل های سند بلاست
ابزار پرس در صنایع سرامیک و داروسازی
تنش زدایی فولاد ۲۴۳۶ :
تنش زدایی به منظور حذف تنش های ناشی از ماشین کاری ،بایستی در دمای 650 درجه سانتیگراد انجام گردد. به مدت یک ساعت در دمای مذکور حفظ می شود و سپس در هوا خنک می گردد. این عملیات به منظور کاهش اعوجاج حاصل از عملیات حرارتی انجام می شود.
 
 
سخت سازی فولاد SPK R :
سخت سازی در دمای 940 -980 درجه سانتیگراد انجام می گیرد و سپس درروغن،هوا و یا حمام گرم تا دمایی حدود 500-550 درجه سانتیگراد خنک می گردد. سختی پس از این پروسه به میزان 64 راکول سی می رسد.