• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

آلیاژ حافظه دار

آلیاژ حافظه دار چیست ؟


آلیاژ حافظه دار به آن دسته از آلیاژ ها گفته میشود که بعد از طی کردن یک فرایند حرارتی باز به شکل اولیه خود برمیگردند.
این آلیاژ ها با نام رسمی shape memory alloys  و مخفف SMA شناخته میشوند.
SMA ها باتوجه به فرایندی که در زمان تولیدشان طی میکنند ،دراثر حرارتی که به آن ها داده میشود،سساختار کریستالوگرافیشان تغغیر کرده و باتوجه به آن تغییر شکل میدهند.
درواقع آلیاژ های حافظه دارموادی هستند که در یک دمای معین وثابت ،شکلی ثابت و معین دارند اما با تغییر دما یا در اثر تنش ، تغییر شکل داده و شکلی متفاوت از شکل اولیه خود میگیرند.
لازم به ذکراست که به الیاژ های حافظه دار ، آلیاژ هوشمند و یا مواد حافظه دار هم میگویند .

تاریخچه آلیاژ حافظه دار :


آلیاژ حافظه دار برای اولین بار در سال 1930 توسط یک شیمیدان سوئدی به نام ARNA OLANDER  در آلیاژ طلا-کادمیوم کشف شد.در  آن زمان استفاده از این نوع آلیاژ ها خیلی مرسوم نبود ولی در اوایل دهه 60 میلادی ، این آلیاژ های هوشمند مورد توجه قرار گرفتند و درساخت تجهیزات پزشکی و بهداشتس بسیار مورد استفاده هستند.

آلیاژ های هوشمند از چه موادی تشکیل شده اند؟


این آلیاژ ها از آلیاژ مس-آلومینیوم-نیکل و آلیاژ نیکل-تیتانیوم تشمیل میشوند که دودسته از آلیاژ های حافظه دار معروف هستند.
این آلیاژ ها میتوانند از آلیاژ کردن مس و روی و طلا و آهن نیز تشکیل شوند.
آلیاژ های حافظه دار از نظر قیمت و کاربرد : آلیاژ های پایه نیکل-تیتانیوم از آلیاژ های آهنی و مسی گرانتر هستند اما با توجه به قیمت گران تری که دارند ، خواهان بیشتری نیز در دنیای تجارت داشته و پرکاربرد تر از آلیاژ های پایه آهن و مس هستند.
آلیاژ های حافظه دار بر پایه آهن که با نام Fe-SMA  شناخته میشوند ، در صنعت ساختمان بسیار پرکابرد میباشند.

تصویر زیر شبکه مولکولی آۀیاژ های حافظه دار را نشان میدهد.

شکل موکولی آلیاژ حافظه دار

آلیاژ های حافظه دار چه کاربردی دارند؟


از کاربرد های متداول این آلیاژ ها میتوان به استفاده آن ها در تجهیزات پزشکی اشاره کرد ،برای مثال ایمپلنت و اتودنسی دندان ، ابزار های جراحی و فریم های عینک ، ترمیم استخوان های شکسته ، باز کردن رگ های مسدود شده ، باند های دندانی و .... ازجمله کاربرد ای آلیاژ حافظه دار در تجهیزات پزشکی هستند.
همچنین از این آلیاژ ها در علوم مختلف مااند رباتیک نیز استفاده میشود .
استفاده از این آلیاژ ها در رباتیک بسیار گسترده شده است به طوری که در بسیاری از مواقع ما برای دسترسی به مکان هایی که انسان ها به راحتی نمی توانند به آن راه یابند ، از روبات ها استفاده می کنیم ، که مهندسین این ربات ها را با استفاده از آلیاژ های حافظه دار می سازند.
علاوه براین موارد ،ازآلیاژ های حافظه دار در ساخت پل ها ، موشک ها ،موتورهای بزرگ و ..... نیز استفاده میشود.

آلیاژ حافظه دار در ارتودنسی