• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

سمانتاسیون چیست ؟

سمانتاسیون چیست ؟

سمانتاسیون شامل مقادیر بیشتر کربن در سطوح فولادی با محتوای کربن کم است. بنابراین، برای فولاد خفیف یا فولاد آلیاژی که کربن اصلی از 0.25% کمتر است نشان داده می شود. سمانناسیون این سطح را تا مقادیر 1% افزایش می دهد که موجب سطوح سخت و هسته سخت تر می شود.
قطعات ساخته شده از فولاد با درصد متوسط یا زیاد کربن که عملیات خمش متعددی را متحمل می شوند، دچار ترک خوردگی می شوند. اما اگر آنها با فولاد کم کربن ( به عنوان مثال SAE1010 ) ساخته شده و سپس شکل دهی و سیمان سازی شوند، ممکن است بدون داشتن قطعه با ترک به نتیجه خوبی داشته باشد.
سمانتاسیون را می توان به روش های جامد، گازی یا مایع انجام داد.
سمانتاسیون جامد
در این نوع سیمان سازی قطعه در یک جعبه فولادی قرار می گیرد که حاوی مواد سرشار از کربن است : ذغال سنگ، کک، کربنات کلسیم و روغن کتان. سپس قطعه در مدت زمان لازم برای به دست آوردن لایه مورد نظر، در دمای حدود 930 درجه سانیتگراد به کوره آورده می شود. پس از آن، قطعه برای رسیدن به درجه سختی مورد نظر ارسال می شود. مدت زمان نگهداری در فر می تواند از یک تا سی ساعت متغیر باشد و لایه بدست آمده نیز از 0.3 میلی متر تا 2.0 میلی متر متغیر است.

سمانتاسیون گازی
سمانتاسیون گاز کارآمد ترین فرایند است زیرا اجازه می دهد تا سیمان سازی قطعات با قوام بیشتر و راندمان انرژی بهتری انجام شود. این فرایند معمولا از گاز پروپان یا گاز طبیعی برای تولید کربن مورد نیاز استفاده می کند و درجه حرارت از 850 درجه سانتیگراد تا 950 درجه سانتیگراد متفاوت است. پس از سمانتاسیون، فولاد در روغن حرارت داده می شود.

سمانتاسیون مایع
در این فرایند از نمک های مذاب غنی از کربن استفاده می شود که عمدتا بر اساس نمک های سیانید و کربنات است. درجه حرارت باید از 930 الی 950 درجه سانتی گراد باشد زیرا نمک ها در این دما مایع می شوند و ذوب اولیه در حدود 650 درجا سانتی گراد می باشد.
سپس قطعات از قبل گرم شده با دمای 400 درجه در حمام مذاب آغشته می شوند. نقش پیش گرمایش از بین بردن آب و جلوگیری از شوک حرارتی می باشد. قطعه را باید در آب نمک با 10 الی 15 % کلرید سدیم یا در روغن خنک سرد کنید.

در حال حاضر روند سمانتاسیون منسوخ در نظر گرفته شده و دیگر مورد استفاده گسترده نیست، اگر چه هنوز هم در بخش هایی مانند محورها و دندانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.