• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

فولادهای ساختاری پیشرفته: قسمت سوم

فولادهای ساختاری پیشرفته: قسمت سوم
پردازش کنترل حرارتی توتال مکانیکی باعث می شود تا 70  برابر مواد از فولادهایی که با نیوبیوم و وانادیوم آلیاژ شده اند تولید شده و محتوای کربن را کاهش می دهند. مزایای آن شامل کاهش دمای انتقال ، بهبود جوشکاری و کاهش حساسیت به ترک خوردگی می باشد.
فولاد ساختاری میکرو آلیاژ با استحکام بالا X70 است. میانگین ترکیب آن 0.07٪ C ، 1.5٪ منگنز ، Nb + V + Ti 0.095-0.105٪ و 50ppm N. مدرن X70 دارای محتوای C کمتر و افزودن مس + Ni + Mo تا 0.7٪ است.
به منظور بهبود فولادهای ساختاری با مقاومت بالا ، تاناکا کل پردازش کنترل حرارتی (TTMCP) را معرفی کرده است ، که شامل چندین اقدامات با هدف تهیه پنجره تولید گسترده تر و بهبود خواص:
تمیز بودن فولاد. وضعیت هنر فن آوری ساخت فولاد از نظر ppm N + O + S + P <50 می تواند تولید کند. فولاد تمیز باعث افزایش مقاومت در هر دو فلز پایه و HAZ می شود.
کنترل شکل ورود. حتی اگر محتوای S به سطح 10 ppm کاهش یابد ، نمی توان از تشکیل MnS در منطقه تفکیک مرکزی اجتناب کرد. همانطور که قبلاً اشاره شد ، MnS تمایل به کشیدگی دارد ، به عنوان یک تمرکز دهنده استرس رفتار می کند و قدرت سختی را کاهش می دهد. کنترل شکل ورود به سیستم شامل موارد اضافی کمی از خاکی کمیاب یا Ca (حداکثر 40 پی پی ام) است که مکان های هسته سازی برای MnS کروی هستند. این شکل تغییر شکل نمی یابد و منجر به افزایش چقرمگی و کاهش حساسیت به پارگی لایه می شود.
کنترل ریزساختار در HAZ. جوشکاری ، به ویژه هنگامی که گرما زیاد است ، باعث درشت دانه های فریتیک یا باینیتی در HAZ می شود. برای سرکوب این درشت دانه ، علاوه بر این از 0.010-0.015 Ti Ti میزان بارش TiN در مرزهای دانه را فراهم می کند.
کاهش در تفکیک خط مرکزی در یک صفحه. دال ریخته گری به طور مداوم همیشه دارای تفکیک خط وسط است که با غلظت بالاتر منگنز ، C ، P و S مشخص می شود. شدت تفکیک خط وسط را می توان با فولاد پاک کننده ، کاهش ضخامت دال هنگام ریخته گری فولاد و سرمایش سریع ، یا با ترکیبی از این فرایندها کاهش داد.
درجه حرارت مجدد دال. دانه های یکنواخت پس از گرم کردن پیش شرط لازم برای ریزساختار همگن پس از TMCP هستند. بنابراین ، دمای مجدد دمای کوره باید کمتر از دمایی باشد که در آن نرمال یا حتی رشد غیر طبیعی غلات اتفاق می افتد. ساده ترین راه برای جلوگیری از رشد دانه آلیاژ با 0.015٪ Ti است.
نورد کنترل شده. توزیع بهینه از کاهش در هر پایه باید مکانهای ارجح دیگری را برای هسته فریت فراهم کند.
بافت. بافت نورد گرم ناهمسانگردی از خواص را تحمیل می کند. برخی از مؤلفه ها در جهت عمود در کاهش سطح چقرمگی قرار دارند. همچنین ، وجود بافت می تواند قابلیت اطمینان برخی از روش های NDT را برای ارزیابی ریزساختار به چالش بکشد.
خنک کننده شتاب. سرمایش شتاب باعث افزایش سطح خنک شدن و هسته شدن می شود ، بنابراین باعث می شود پالایش اضافی شود. یکی از نتایج عدم وجود نقطه عملکرد شفاف ، به دلیل تغییر دودویی است.
اصلاحات CCR. ذکر شده در بخش های قبلی ، این اصلاحات به منظور پالایش دانه اضافی است.