• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

آغاز عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد

آغاز عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد بود گامی مثبت در راستای افزایش تولید ورق سرد و ثبات بازار فولاد کشور است. عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد، مدت‌ها درخواست انجمن فولاد بود و این انجمن اخیراً طی نامه‌ای به وزیر صمت، اجرایی شدن مصوبات مربوط عرضه اختصاصی ورق گرم را خواستار شده بود.

روز سه‌شنبه ششم مهرماه برای نخستین بار عرضه‌ای تحت عنوان «ورق گرم نوردکاران» از سوی شرکت فولاد مبارکه در بورس کالا صورت گرفت. . پیگیری خبرنگار  چیلان  از منابع موثق نشان می‌دهد که این عرضه، حکم عرضه اختصاصی ورق گرم برای آن دسته از تولیدکنندگان ورق سرد را دارد که پیش از این محصولات تولیدی خود را از طریق بورس کالا عرضه کرده‌اند.

منابع موثق در این مورد به  چیلان  گفتند که طبق دستور وزیر صمت، از این به بعد تا ۶۰ درصد ظرفیت تولیدکنندگان ورق سرد که پیش از این در بورس کالا عرضه داشته‌اند، ورق گرم از سوی فولاد مبارکه به‌صورت اختصاصی عرضه خواهد شد.

نوردکارانی که با استفاده از این عرضه‌های اختصاصی، مواد اولیه خود را خریداری می‌کنند، مکلف‌اند که بیش از ۹۰ درصد ورق گرم خریداری‌شده، ورق سرد در بورس کالا عرضه کنند.

پیش از این، انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در تاریخ ۲۰ شهریور طی نامه‌ای به دکتر سیدرضا فاطمی امین وزیر صمت، اجرایی شدن فوری مصوبات مربوط به عرضه اختصاصی ورق گرم برای تولیدکنندگان ورق سرد را خواستار شده بود. پیگیری انجمن فولاد برای عرضه اختصاصی ورق گرم به بیش از یک سال پیش بازمی‌گردد.

انجمن فولاد در نامه خود عنوان کرده بود که عرضه اختصاصی ورق گرم، با جلوگیری از ایجاد تقاضای کاذب و برقراری تناسب بین عرضه و تقاضا، منجر به عدم افزایش بی‌مورد قیمت در معاملات عمومی ورق گرم در بورس کالا می‌شود و به طور سیستماتیک افزایش عرضه ورق سرد و کاهش قیمت آن در بازار را در پی خواهد داشت.