• میهن فولاد

جهش قیمت فولاد در بازارهای جهانی

جهش قیمت فولاد در بازارهای جهانی
در شرایطی که بازار داخلی در رکورد به سر می‌برد، رکوردشکنی قیمت‌ها در بازار جهانی، فرصت بزرگی را در اختیار شرکت‌های فولادی و اقتصاد ایران قرار داده است. استفاده از این فرصت صادراتی می‌تواند به مهار قیمت ارز در بازار داخلی کمک کند.

افزایش تقاضا برای شمش فولادی صادراتی ایران از طرف مشتریان آسیایی باعث شد تا فولادسازان ایرانی هفته گذشته قیمت‌ها را باز هم بالاتر ببرند. یک محموله ۲۰ هزار تنی شمش فولادی ایران در هفته گذشته با قیمت ۵۷۶ دلار به ازای هر تن به مشتریان خارجی فروخته شد و محموله ۳۰ هزار تنی دیگری نیز با نرخ ۵۷۹ دلار به ازای هر تن به فروش رسید. متال بولتن گزارش داده که یک فولادساز ایرانی قیمت ۵۸۰ دلار به ازای هر تن را برای یک مزایده خود مدنظر دارد. در هفته گذشته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران در بنادر کشور ۵۷۶ تا ۵۷۹ دلار به ازای هر تن بود که میانگین آن نسبت به قیمت‌های ۱۸ فروردین، رشد ۱.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

بازار فولاد در حال حاضر در یک سوپرسایکل صعودی قرار دارد. قیمت بیلت صادراتی CIS به ۶۰۰ دلار به ازای هر تن رسیده که بالاترین قیمت در ۹ سال گذشته است. در بازارهای مختلف قیمت ورق فولادی نیز به بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ تاکنون رسیده است. افزایش قیمت فولاد، فرصتی طلایی را در اختیار فولادسازان ایرانی نظیر #فخوز، #فولاد، #کاوه، #هرمز و غیره قرار داده است.

بازار داخلی در رکود قرار دارد و فرصت مناسبی برای جهش صادرات فولاد در حال حاضر وجود دارد. درآمدهای حاصل از صادرات فولاد می‌توانند نقش مهمی در کنترل بازار ارز داشته باشند.