• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

کاهش واردات سنگ آهن به دنبال کاهش ظرفیت تولید فولاد

به گزارش بازرس كمیسیون توسعه و إصلاحات چین در جلسه سالیانه انجمن آهن و فولاد، اهداف تعیین شده برنامه پنج ساله برای كاهش 100 تا 150 میلیون تن ظرفیت مازاد تولید فولاد در چین در كمتر از 2 سال محقق شده است .طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی مقامات چینی در نیمه اول سال جاری 42.39 میلیون تن از ظرفیت تولید فولاد چین تعطیل شده و از رده خارج شده است.این تناژ 84 درصد أهداف تعیین شده در كاهش ظرفیتهای مازاد فولاد در سال 2017 است.

 

برنامه‌ای شتابان برای چینی‌ها

به نقل از متال اکسپرت، از آغاز سال جاری میلادی چین ۳۱.۷ میلیون تن از ظرفیت فولاد خود را تعطیل کرده است که ۶۳.۴ درصد از هدف ۵۰ میلیون تنی آن است. چین در بیانیه ای در ۱۰ می ۲۰۱۷ و در نشست شورای دولتی این موضوع را مطرح کرد.

حال به نظر می رسد امسال طرح کاهش ظرفیت تولید فولاد در چین که از سال ۲۰۱۶ آغاز شده با جدیت بیشتری دنبال خواهد شد. سال گذشته دولت چین مدعی شده بود که بیش از ۶۵ میلیون تن از ظرفیت فولاد خود را از رده خارج کرده که این عدد ۲۰ میلیون تن بیش از چیزی است که برنامه ریزی شده است. بعلاوه اینکه چین در این سال همچنان به توقف تولید در کارخانه هایی که از مدت ها قبل تعطیل شده بودند ادامه خواهد داد.

تاثیرپذیری همیشگی سنگ آهن و فولاد

با توجه به اینکه سنگ آهن و فولاد همواره تاثیرگذار بر هم هستند در بازار شاهد بودیم واردات سنگ آهن چین در ماه اکتبر به دنبال کاهش ظرفیت تولید فولاد کاهشی شد. چین تقریبا 70 درصد از سنگ آهن جهان را وارد می کند و اصلی‌ترین تامین کنندگان سنگ آهن این کشور استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی، هند، اکراین و ایران می باشند. این کشور به عنوان بزرگترین واردکننده سنگ آهن جهان، در اکتبر بالغ بر 79 میلیون و 500 هزار تن سنگ آهن وارد کرد. این اعداد حاکی از افت شدید و حدود 23 درصدی واردات سنگ آهن به چین نسبت به رکورد ثبت شده در سپتامبر است.

کاهش واردات به خاطر تعطیلات

بنا بر گفته های دکتر جعفری طهرانی رییس انجمن صادرات سنگ آهن ایران واردات سنگ آهن چین در ماه سپتامبر. 102 میلیون و 830 هزار تن گزارش شده بود. بعلاوه اینکه واردات سنگ آهن چین کمترین سطح واردات سنگ آهن به این کشور از فوریه 2016 تاکنون بوده است.

واردات سنگ آهن همچنین 2درصد پایین تر از اکتبر 2016 بود چون واردات این محصول به چین در اکتبر سال قبل 81 میلیون و 800 هزار تن گزارش شده بود. واردات سنگ آهن به چین در 10 ماهه اول امسال با 6 درصد رشد نسبت به دوره مشابه سال قبل به 906 میلیون تن رسید.

طهرانی در این خصوص معتقد است تعطیلات طولانی مدت و یک هفته ای روز ملی چین در اوایل اکتبر، سطح فعالیت های تجاری را پایین نگه داشت و همین امر عاملی بر کاهش حجم واردات سنگ آهن به این کشور بود. همچنین نزدیک شدن به فصل زمستان و کاهش فعالیت های ساخت و ساز عامل دیگری بر کاهش تقاضا و در نتیجه واردات سنگ آهن به چین است. همچنین کاهش تقاضای سنگ آهن چین در پی کاهش تولید فولاد اتفاق خواهد افتاد چون چین با هدف کاهش آلودگی هوای شهرهای خود در طول اکتبر 2017 تا مارس 2018 محدودیت های تولید فولاد را اعلام کرده است.

تاثیر قطب های فولاد سازی داخل چین

این تصمیم بر فولادسازان مناطق هبی، شانشی، شاندونگ و هنان تاثیر خواهد گذاشت و در مدت زمان مذکور تقاضای سنگ آهن حدود 70 میلیون و 640 هزار تن کاهش یابد. در میان این مناطق هبی بیشترین آسیب را خواهد دید. پیش بینی می شود مصرف سنگ آهن هبی در این مدت حدود 33 میلیون و 640 هزار تن کاهش را مشاهد نماید یعنی برآورد می گردد کاهش به ترتیب در این ماه ها یک میلیون و 440 هزار تن در اکتبر، 4 میلیون و 550 هزار تن در نوامبر، 8 میلیون و 210 هزار تن در دسامبر 2017، و 8 میلیون و 110 هزار تن در ژانویه، 7 میلیون و 160 هزار تن در فوریه و 4 میلیون و 140 هزار تن در مارس 2018 باشد. همانطور كه ملاحظه می گردد بیشترین کاهش واردات در ماه های دسامبر2017 و ژانویه و فوریه 2018 خواهد بود.

در ماه اکتبر قیمت محموله های موجود Spot سنگ آهن به طور متوسط 10 دلار کاهش یافت و متوسط قیمت سنگ آهن با عیار 62 درصد در چین در اکتبر 61 دلار شد درحالی که در سپتامبر 71 دلار بود.