• میهن فولاد

چالش گاز در زنجیره فولاد

کسری گاز و پیشی گرفتن مصرف از تولید گاز در کشور باعث شد تا گاز برخی از شرکت‌های فولادی قطع شود و تعدادی از شرکت‌های فولادی نیز مشمول محدودیت‌های شدید مصرف گاز شده‌اند. سیدرسول خلیفه‌سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران هفته پیش در این خصوص گفت: گاز برخی از صنایع عضو انجمن فولاد در آذرماه قطع شده و برخی دیگر هم با محدودیت ۵۰ درصدی مصرف گاز مواجه شده‌اند.

دبیر انجمن فولاد گفت: تبیین این چالش جدید تولیدکنندگان فولاد (تأمین برق و گاز) و یافتن راهکارهای حل آن، امری حیاتی است. معدن، فولاد و صنایع معدنی از مزیت رقابتی برخوردار هستند و صنعت فولاد ایران با وجود تحریم‌ها و محدودیت‌ها توانسته است در حوزه تأمین و تنظیم بازار داخل، توسعه بازارهای صادراتی و اشتغال‌زایی مولد، نقش پررنگی داشته باشد. تأمین انرژی برای فولادسازان و صنایع معدنی به چالشی بزرگ تبدیل شده که نیازمند یک همفکری و برنامه اقدام کوتاه‌مدت و بلندمدت است.

گفتنی است برای بحث و تبادل نظر در خصوص مشکل کسری گاز و ترسیم چشم‌انداز تأمین گاز صنایع معدنی و فولادی کشور، سمینار تخصصی «چالش گاز در زنجیره فولاد» پنجم دی‌ماه در تهران برگزار می‌شود.