• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

گزارش هفتگی بازار های فولاد – گزارش هفته 40 سال 2018 (شماره 444)

سنگ آهن

فولاد ایران: از آنجایی که هفته گذشته چینی ها در تعطیلات بودند قیمت سنگ آهن نیز در ثبات ماند. متوسط قیمت سنگ آهن خلوص 62 درصد استرالیا حدود 69 دلار هر تن خشک سی اف آر باقی ماند. انتظار می رود محدودیت نسبی عرضه سنگ آهن خلوص متوسط از قیمت این ماده اولیه در کوتاه مدت حمایت کند.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین  قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد از 28.9 دلار به 28.5 دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران  نیز حدود  25 دلار هر تن فوب بود.

 

قراضه

 

فولاد ایران: بازار قراضه در ترکیه هفته گذشته تغییر چندانی نداشت قراضه سنگین کلاس 1 و 2 خلوص 20-80 مشابه هفته قبل و 321 دلار هر تن سی اف آر بود. پیشنهاد قیمت جدید در بازار نبود و درخواست ها در حدود 320 تا 322 دلار هر تن سی اف آر باقی ماند.

  با این که بازارهای قراضه امریکا و اروپا رونق داشتند ولی در ترکیه چشم انداز بازار این ماده اولیه خیلی مثبت نبود.

قیمت قراضه کانتینری وارداتی در جنوب شرق آسیا با 3 دلار بهبود به 335 تا 345 دلار هر تن سی اف آر رسید.

در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده 332 دلار هر لانگ تن و  در ثبات بود.

 

بیلت

فولاد ایران: هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس 2.5 دلار ارازن تر شده 470 دلار هر تن فوب شد. در بازار صادرات چین بیلت 525 دلار هر تن فوب بود.

متوسط قیمت بیلت وارداتی به ترکیه از 485 تا 500 دلار به 477 تا 485 دلار هر تن سی اف آر رسید که به دلیل رکود تقاضا نزولی بود. متوسط قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه نیز از 483 تا 490 دلار به 477 تا 485 دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت صادراتی ترکیه نیز 490 تا 492 دلار هر تن فوب بود.

بیلت در بازار ایران

فولاد ایران: قیمت شمش روند نزولی در هفته قبل داشت. علت اصلی کاهش قیمت شمش روند نزولی دلار بود، با کاهش قیمت دلار متوسط قیمت شمش که روز شنبه 41400 ریال تمام شده بود به 38550 ریال روز چهارشنبه رسید، محققاً کاهش قیمت ارز روی صادرات محصولات فولادی اثر خواهد گذاشت با کاهش قیمت ارز طبعاً باید برای حفظ تعادل قیمت صادراتی قیمت تمام شده کالا هم تنزل یابد ولی صادرات فولاد در 5 ماهه امسال با کاهش روبرو شده به گفته متال بولتن 49 درصد و بنا به اخبار منابع داخلی تا 59 درصد حجم صادرات پائین آمده است در این میان وزارت صمت بدون هیچ اقدامی دست روی دست گذاشته است و هنوز محدودیت های صادراتی به عراق و افغانستان را بر نداشته، از طرف دیگر طبق بخشنامه مورخ 04/07/97 وزارت صمت تمام کسانی که شمش و اسلب در بورس خریداری کرده اند مابه التفاوت آن را تا سقف اولین عرضه بدون محدودیت سقف رقابت باید بپردازند که حداقل هر کیلو 12000 ریال یا نزدیک به 45 درصد قیمت خرید است به این ترتیب نوردکارانی که شمش را در قیمت پایه 21000 ریال خریده اند قیمت تمام شده شان حدود 35000 ریال میگردد در حالیکه تعداد زیادی از آنها برای تامین منابع مالی میله گرد تولیدی را پیش فروش کرده اند و با وجوه حاصل از آن شمش را خریده اند ، این مساله باعث اعتراض همه کسانی شده که در فاصله زمانی 01/05/97 تا 20/06/97 از بورس کالا شمش و اسلب خریده اند ، این در حالی است که تعهد عرضه 75 درصد محصول به قیمت تعیین شده از طرف وزارت خانه همچنان برقرار است حتی واحدهائی که محصول را عرضه کرده اند نامه هائی مبنی بر پرداخت این مابه التفاوت دریافت کرده اند . وزارت صمت از مرداد ماه به این طرف به جای حمایت از تولید و عرضه کالا با کنترل تقاضا تولید را دچار مشکل کرده است از طرف دیگر وجاهت و جایگاه بورس کالا را زیر سئوال برده چرا که این تصمیم می تواند برای معاملات آینده هم بکار گرفته شود و بعنوان یک سنت ماندگار گردد در نتیجه به هیچکدام از معاملات بورس نمی توان اعتماد کرد نامه های آقای کرباسیان در زمان صدارتشان و اعتراضیه آقای شاپور محمدی بهترین دلیل این امر است نوردکارها با استناد آنکه معامله در بورس قطعی است و غیر قابل برگشت است در برابر این نامه مقاومت می کنند چون توان پرداخت آن را ندارند آنچه مسلم است اینست که این تصمیم باعث بهم ریختگی و عدم تعادل بازار فولاد میگردد چرا که درصورت اجرائی شدن مصوبه 04/07/97 تولیدکنندگان آهن اسفنجی ، گندله و کنسانتره هم می توانند به خود حق بدهند تا ادعای درخواست مابه التفاوت از فولاد خوزستان یا مبارکه یا دیگران را بنمایند بهم ریختگی حاصله از این حرکت غیر قابل تصور است چرا که امواجی که ایجاد می شود تکاثری است ، وزرات خانه ای که باید رفع موانع تولید را اجرا کند خود سد بزرگ راه تولید شده است. در هیچ کشوری با تولید و اشتغال اینطور بیگانه برخورد نمی شود اگر مشورتی با تولیدکننده های فولاد و نوردکارها صورت می گرفت ابعاد قضیه بهتر معلوم میشد. تمام کسانی که در طی این مدت صادرات داشته اند می توانند مشمول این مصوبه شوند این مطلب عملاً نرخ کدال را زیر سئوال برده و آن را بهم می ریزد  با این مصوبه قیمت میله گرد به زیر 45000 ریال هر کیلو نخواهد رسید و تنها اثر آن تشدید رکود و تعمیق بدهی های نوردکارهاست .

 

مقاطع

فولاد ایران:هفته گذشته  مقاطع صادراتی سی آی اس به روند نزولی ادامه داد. میلگرد صادراتی 10 دلار هر تن ارازن تر شده 500 تا 505 دلار هر تن فوب دریای سیاه شد. متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه از 510 تا 515 دلار به  495 تا 510 دلار هر تن فوب رسید. خریدارها نیز به دنبال 495 دلار یا کمتر بودند.  میلگرد صادراتی چین 569 دلار هر تن فوب و بدون تغییر ماند.

 در بازار داخلی اروپا میلگرد در 549 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.  در بازار امریکا نیز میلگرد 698 دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

فولاد ایران: با ادامه روند نزولی ارز قیمت مقاطع هم نزولی شد بهم ریختن انتظارات تورمی و نگرانی از ریزش قیمت ها بنکدارها و به دنبال آن کارخانه ها را مجبور به کاهش قیمت کرد متوسط قیمت میله گرد 8 تا 32 میلیمتر که روز شنبه 49372 ریال بود روز چهارشنبه به 46810 ریال رسید این در حالی است که مساله حمل هنوز حل نشده است و موجودی انبارها در مراکز استانها تقریباً خالی است با رفع مساله حمل ، کارخانه ها به رقابت در فروش برخواهند خواست چرا که در دو هفته گذشته با مشکل نقدینگی روبرو شده اند از طرف دیگر نگران ریزش بیشتر نرخ ارز و به دنبال آن قیمت کالاها هستند این دو عامل روی قیمت و سیاست فروش اثر خواهد گذاشت. روز چهارشنبه سبدهای میله گرد 200 تنی در قیمت پایه 41500 تا 42000 ریال پیشنهاد میشد که قیمت تمام شده آنها در 45300 ریال بود با توجه به میانگین قیمت میله گرد در روز چهارشنبه و مشکل حمل قیمت تمام شده 45300 ریال جذابیتی ندارد ، با توجه به قیمت پایه شمش حداقل 35000 ریال و هزینه حمل و تبدیل ، قیمت سبد 42500 ریالی سود چندانی برای کارخانه دار ندارد به همین دلیل این عرضه ها برای تامین نقدینگی از یک سو و قرار گرفتن در حاشیه امن بازار برای فرار از کاهش بیشتر قیمت است . اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند با توجه به سیاست صبر و انتظار خریدارها و تلاش برای فرار از موجودی نزد بنکدارها قیمت ها همچنان به روند کاهشی خود ادامه دهد تا بازار ارز به تعادل برسد محققاً فشارهای تولیدکننده ها به وزارت صمت به نتیجه خواهد رسید و امکان فعالیت در بازاری با چشم انداز روشن تر به وجود خواهد آمد ولی باید حداقل دو هفته دیگر صبر کرد. در میان مقاطع تیرآهن کمترین نوسان را تجربه کرد میانگین قیمت تیرآهن 14 تا 18 محصول ذوب آهن که روز شنبه 50333 ریال تمام شده در اصفهان بود روز چهارشنبه به 49500 ریال رسید با این حال تیرآهن نمی تواند از فضای بازار مقاطع خودش را دور نگه دارد.

 

ورق

فولاد ایران: هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس 2 دلار هر تن ارزان تر شده 533 دلار هر تن فوب شد. ورق گرم صادراتی چین در 567 دلار هر تن فوب ثبات داشت چرا که چینی ها در تعطیلات بودند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته در 849 دلار هر شورت تن درب کارخانه در ثبات بود. در اروپا نیز ورق گرم 2 یورو ارزان تر شده  567 یورو هر تن درب کارخانه شد.

 ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت 2 میلیمتر رول روز شنبه در انزلی هر کیلو 60000 ریال پیشنهاد میشد روز یکشنبه در امیرآباد 63500 ریال عنوان شد ولی از همان روز قیمت شروع به کاهش کرد و تا آخر هفته به 60000 ریال رسید محصول سبا در اصفهان 59000 ریال نورد و لوله اهواز 57000 ریال و گیلان 54000 ریال پیشنهاد میشد این در حالی است که بارگیری متوقف است و تنها کسانی که نقدینگی اضافه دارند و به آینده بازار خوش بین هستند خرید می کنند. ورق های مبارکه ضخامت 3 تا 15 میلیمتر روز شنبه در قیمت متوسط 44350 ریال معامله میشد ولی تا آخر هفته به 42000 ریال رسید ورق های اکسین ضخامت 10 تا 40 میلیمتر روز شنبه 43388 ریال بود که تا چهارشنبه به 42250 ریال رسید .

ورق های سرد تجربه تلخی هفته گذشته داشتند حجم معامله این کالاها در هفته گذشته به علت مشکل حمل و نقل به حداقل خود رسیده است از طرف دیگر کاهش نرخ ارز خریدارها را به سیاست انتظار کشانده ، کاهش درخواست های مصرف کنندگان این کالا هم مزید بر علت شده است شنیده شده فولاد مبارکه مابه التفاوت اعلام شده توسط وزارت صمت را از خریداران ورق مطالبه می کند این تفاوت باعث سردرگمی بازار شده است در هر حال میانگین قیمت ضخامت 50/0 تا 5/2 میلیمتر که روز شنبه 73667 ریال بود به 71977 ریال رسیده است. قضاوت در مورد روند بازار برای دو هفته آینده روی این کالا ساده نیست چون انبارهای بنکدارها موجودی زیادی را نشان نمیدهد هر چند مبارکه با مشکل انباشت کالای ساخته شده روبروست و برای چاره جوئی متوسل به استانداری شده است ولی ورق سرد کالای صنعتی است و از یک حداقل تقاضای تضمین شده برخوردار است بنابراین با باز شدن قفل حمل باید انتظار کاهش قیمت را داشت ولی با کاهش قیمت محصولات نهائی بخصوص لوازم خانگی محققاً درخواست ها به بازار خواهد آمد.

ورق گالوانیزه با روند ثابتی تا روز سه شنبه روبرو بود و میانگین قیمت آن در محدوده 85625 ریال تا 86313 ریال می چرخید ولی با تداوم کاهش نرخ ارز روز چهارشنبه قیمت ها ریزش کرد و فروشنده ها دست از مقاومت برداشتند در نتیجه قیمت به 82875 ریال سقوط کرد موجودی محدود ورق گالوانیزه از یک طرف و تعداد معدود بنکدارهای آن اجازه نمی دهد دامنه نوسان قیمت این کالا زیاد باشد.

 

 

 

برگرفته از پایگاه خبری فولاد ایران