• خرید و فروش انواع فولاد آلیاژی میهن فولاد

توانیر «دستور» توقف فعالیت شرکت‌های فولادی را صادر کرد

توانیر «دستور» توقف فعالیت شرکت‌های فولادی را صادر کرد/ شرکت‌های فولادی باید تنها ۱۰ درصد دیماند مصرفی از شبکه برق دریافت کنند
توانیر در نامه‌ای عجیب با سربرگ «سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» خواستار توقف فرآیند اصلی شرکت‌های فولادی شده و اعلام کرده که حداکثر برق دریافتی شرکت‌های فولادی از شبکه برق باید به میزان ۱۰ درصد دیماند مصرفی آن‌ها باشد. این محدودیت شدید از امروز ۱۵ تیر اعمال می‌شود و توانیر اعلام کرده آن دسته از شرکت‌ها که محدودیت را رعایت نکنند، برق‌شان تا اطلاع‌ ثانوی قطع خواهد بود!

کمبود برق به یکی از مشکلات و موانع اساسی تولید فولاد در کشور در سال جاری تبدیل شده است. گفتنی است شرکت برق منطقه‌ای پیش از این از تعدادی از شرکت‌ها سیمانی، خودرویی و فولادی خواسته بود تا مصرف برق خود را ۸۰ درصد کاهش دهند. حالا توانیر خواستار توقف فعالیت فرآیند اصلی شرکت‌های فولادی و دریافت برق به میزان ۱۰ درصد دیماند مصرفی شده است.

تولید فولاد یک فعالیت انرژی‌بر است و کمبود برق، هزینه‌های تولید را به شدت بالا می‌برد و قطعی برق نیز به تجهیزات آسیب وارد می‌کند. در حال حاضر، این نگرانی وجود دارد که کمبود برق کاهش قابل توجه تولید محصولات فولادی را درپی داشته باشد.

توانیر پیش از این اعلام کرده که قریب به ۲۰۰۰ مگاوات مصرف برق کشور مربوط به تولیدکنندگان غیرمجاز رمز ارز است. نکته عجیب این است که به جای تعطیلی واحدهای استخراج رمزارز و آزادسازی این میزان از برق تولیدی، به واحدهای تولیدی کشور برای کاهش یا توقف تولید فشار وارد می‌شود.