close
02191306000
mob-menu

13 تا از بزرگترین سازه های فولادی جهان + سال ساخت و جزئیات

۱۴۰۳ ۰۴ ۰۲

۰ دیدگاه

1 دقیقه

0 نفر پسندیدند

1.برج ایفل (Eiffel Tower)

2. پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge)

3. برج ویلیس (Willis Tower)

4. برج شانگهای (Shanghai Tower)

5. برج خلیفه (Burj Khalifa)

6. استادیوم ملی پکن (Beijing National Stadium)

7. پل آکاشی کایکئو (Akashi Kaikyō Bridge)

8. ساختمان امپایر استیت (Empire State Building)

9. مرکز تجارت جهانی یک (One World Trade Center)

10. ساختمان بانک چین (Bank of China Tower)

11. پل میلائو (Millau Viaduct)

12. پل بروکلین (Brooklyn Bridge)

13. مرکز لینکلن (Lincoln Center)

جدول بزرگترین سازه های فولادی جهان

سوالات متداول

مطلب مفیدی بود

چاپ مطلب

اشتراک گذاری مطلب

فولاد یکی از متریال‌های اصلی در ساخت و سازهای مدرن است. به مهندسان و معماران کمک می‌کند که سازه‌هایی با ابعاد بزرگ و طراحی‌های دلخواه ایجاد کنند. از برج‌های بلند تا پل‌های عظیم، سازه‌های فولادی نمادی از پیشرفت تکنولوژی و هنر معماری هستند. در ادامه، به بررسی برخی از معروف‌ترین و بزرگترین سازه های فولادی جهان خواهیم پرداخت. با میهن فولاد همراه باشید.

 

1.برج ایفل (Eiffel Tower)

مکان ارتفاع سال احداث
پاریس، فرانسه 324 متر  1889

 

برج ایفل، که به عنوان نماد پاریس شناخته می‌شود، یکی از بزرگترین سازه های فولادی جهان است. این برج توسط گوستاو ایفل، طراحی و برای نمایشگاه جهانی 1889 ساخته شد. ساختار آن از حدود 18,038 قطعه آهن ساخته شده و وزن کل آن 10,100 تن است. این برج نه تنها یک شاهکار مهندسی است بلکه به عنوان یک نماد فرهنگی و تاریخی نیز شناخته می‌شود.

 

2. پل گلدن گیت (Golden Gate Bridge)

مکان طول سال احداث
سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا 2,737 متر 1937

 

پل گلدن گیت یکی از طولانی‌ترین و زیباترین پل‌های معلق جهان است. از بزرگترین سازه های فولادی جهان محسوب می‌شود. این پل فولادی که سانفرانسیسکو را به مارین کانتی متصل می‌کند، به دلیل طراحی زیبا و رنگ قرمز متمایزش، شهرت جهانی دارد. طول دهانه اصلی پل 1,280 متر است که در زمان افتتاح، طولانی‌ترین دهانه پل معلق جهان بود.

 

3. برج ویلیس (Willis Tower)

مکان ارتفاع سال احداث
شیکاگو، ایالات متحده آمریکا متر (527 متر با آنتن) 1973

 

برج ویلیس، که پیشتر به نام برج سیرز شناخته می‌شد، یکی از بلندترین ساختمان‌ها و بزرگترین سازه های فولادی جهان است. این برج 108 طبقه‌ای با استفاده از فولاد ساخته شده و به عنوان یکی از نمادهای شیکاگو شناخته می‌شود. طراحی برج به گونه‌ای است که در برابر بادهای شدید مقاومت بالایی دارد.

 

4. برج شانگهای (Shanghai Tower)

مکان ارتفاع سال احداث
شانگهای، چین 632 متر  2015

 

از دیگر بزرگترین سازه های فولادی جهان می‌توان به این برج اشاره کرد. برج شانگهای بلندترین ساختمان در چین و دومین ساختمان بلند جهان است. این برج 128 طبقه‌ای با استفاده از فولاد و بتن ساخته شده و طراحی آن به گونه‌ای است که به طور قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. برج شانگهای به عنوان یک نماد از پیشرفت سریع اقتصادی و تکنولوژیکی چین شناخته می‌شود.

 

5. برج خلیفه (Burj Khalifa)

مکان ارتفاع سال احداث
دبی، امارات متحده عربی 828 متر  2010

 

برج خلیفه بلندترین ساختمان‌ها و بزرگترین سازه های فولادی جهان است. با ارتفاع 828 متر، رکوردهای جهانی متعددی را به نام خود ثبت کرده است. این برج با استفاده از فولاد و بتن ساخته شده و دارای 163 طبقه قابل استفاده است. برج خلیفه به عنوان نمادی از توسعه و پیشرفت دبی شناخته می‌شود و تعداد زیادی از گردشگران را به خود جذب می‌کند.

 

6. استادیوم ملی پکن (Beijing National Stadium)

مکان ظرفیت سال احداث
پکن، چین 91,000 نفر   2008

 

استادیوم ملی پکن، که به نام آشیانه پرنده نیز شناخته می‌شود، یکی از  زیباترین استادیوم‌ها و بزرگترین سازه های فولادی جهان است. این استادیوم فولادی برای المپیک 2008 ساخته شد و طراحی منحصر به فرد آن تداعی‌کننده یک آشیانه پرنده است. این سازه با استفاده از 42,000 تن فولاد ساخته شده و به عنوان یکی از شاهکارهای معماری مدرن شناخته می‌شود.

 

7. پل آکاشی کایکئو (Akashi Kaikyō Bridge)

مکان طول سال احداث
کوبه و آواجی، ژاپن   3,911 متر (طول دهانه اصلی: 1,991 متر)   1998

 

پل آکاشی کایکئو، که به عنوان طولانی‌ترین پل معلق جهان شناخته می‌شود. بین شهر کوبه و جزیره آواجی قرار دارد. این پل فولادی طراحی شده تا در برابر زلزله‌ها و طوفان‌ها مقاومت کند. طول دهانه اصلی این پل 1,991 متر است که آن را به طولانی‌ترین دهانه پل معلق در جهان تبدیل کرده است. ساخت این پل یک شاهکار مهندسی بود و به دلیل طراحی خاص و استفاده از فناوری‌های پیشرفته، توانسته است به عنوان یکی از نمادهای برجسته معماری ژاپن شناخته شود.

 

8. ساختمان امپایر استیت (Empire State Building)

مکان ارتفاع سال احداث
نیویورک، ایالات متحده آمریکا 381 متر (443 متر با آنتن)   1931

ساختمان امپایر استیت

ساختمان امپایر استیت یکی از معروف‌ترین آسمان‌خراش‌های جهان است. این ساختمان 102 طبقه‌ای با استفاده از فولاد و بتن ساخته شده و برای مدت بیش از 40 سال بلندترین ساختمان جهان بود. طراحی هنری و کلاسیک این ساختمان، آن را به یکی از نمادهای نیویورک و معماری مدرن تبدیل کرده است. این ساختمان به دلیل طراحی زیبا و نمای خیره‌کننده‌اش، در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به نمایش درآمده است. این ساختمان نیز از بزرگترین سازه های فولادی جهان محسوب می‌شود. 

 

9. مرکز تجارت جهانی یک (One World Trade Center)

مکان ارتفاع سال احداث
نیویورک، ایالات متحده آمریکا 541 متر 2014

 

مرکز تجارت جهانی یک، که به عنوان برج آزادی نیز شناخته می‌شود، بلندترین ساختمان در نیمکره غربی است. از همین‌رو در لیست بزرگترین سازه های فولادی جهان قرار می‌گیرد. این برج به عنوان بخشی از بازسازی سایت مرکز تجارت جهانی پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر ساخته شد. این سازه فولادی و شیشه‌ای دارای 104 طبقه است و با ارتفاع 541 متر (1,776 فوت) نمادی از سال استقلال ایالات متحده است. طراحی برج به گونه‌ای است که از لحاظ امنیتی و زیست‌محیطی بسیار پیشرفته است.

 

10. ساختمان بانک چین (Bank of China Tower)

مکان ارتفاع سال احداث
هنگ کنگ 367.4 متر   1990

 

ساختمان بانک چین یکی از برجسته‌ترین و بزرگترین سازه های فولادی جهان در هنگ کنگ است. این ساختمان 72 طبقه‌ای با طراحی منحصر به فرد و زاویه‌دار خود توسط معمار برجسته آی. ام. پی طراحی شده است. طراحی برج به گونه‌ای است که نه تنها از نظر زیبایی‌شناسی بلکه از نظر عملکردی نیز بسیار کارآمد است. این ساختمان به عنوان نمادی از قدرت اقتصادی و مالی هنگ کنگ شناخته می‌شود.

 

11. پل میلائو (Millau Viaduct)

مکان طول سال احداث
فرانسه  2,460 متر   2004

 

پل میلائو یکی از بلندترین پل‌های جهان است که دره رودخانه تارن در جنوب فرانسه را می‌پوشاند. این پل به ارتفاع 343 متر از سطح زمین بلند می‌شود و از هفت تیر فولادی تشکیل شده است. این پل نیز از  بزرگترین سازه های فولادی جهان است. طراحی این پل توسط معمار بریتانیایی، نورمن فاستر، انجام شده و به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی مدرن شناخته می‌شود. این سازه فولادی نه تنها یک شگفتی مهندسی است بلکه با چشم‌انداز زیبای خود، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

 

12. پل بروکلین (Brooklyn Bridge)

مکان طول سال احداث
نیویورک، ایالات متحده آمریکا 1,834 متر  1883

پل بروکلین

پل بروکلین یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین پل‌های معلق جهان است که نیویورک را به بروکلین متصل می‌کند. این پل با استفاده از فولاد و سنگ ساخته شده و یکی از اولین پل‌هایی است که از کابل‌های فولادی در ساخت آن استفاده شده است. پل بروکلین به عنوان یکی از نمادهای تاریخی و فرهنگی نیویورک شناخته می‌شود. طراحی آن به عنوان یک شاهکار مهندسی قرن نوزدهم مورد تحسین قرار گرفته است. از همین‌رو در لیست  بزرگترین سازه های فولادی جهان قرار دارد.

 

13. مرکز لینکلن (Lincoln Center)

مکان سال احداث
نیویورک، ایالات متحده آمریکا 1962

 

مرکز لینکلن یکی از بزرگترین مراکز هنرهای نمایشی و  بزرگترین سازه های فولادی جهان است. شامل مجموعه‌ای از سالن‌های کنسرت، تئاتر و اپراست. این مرکز با استفاده از فولاد و بتن ساخته شده و به عنوان یکی از نمادهای فرهنگی نیویورک شناخته می‌شود. طراحی معماری این مرکز به گونه‌ای است که هم از نظر زیبایی‌شناسی و هم از نظر عملکردی بسیار برجسته است.

 

جدول بزرگترین سازه های فولادی جهان

ردیف نام / اطلاعات مکان ارتفاع طول / ظرفیت سال احداث
1 برج ایفل پاریس، فرانسه 324 متر 1889
2 پل گلدن گیت سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا 2,737 متر 1937
3 برج ویلیس شیکاگو، ایالات متحده آمریکا متر (527 متر با آنتن) 1973
4 برج شانگهای شانگهای، چین 632 متر 2015
5 برج خلیفه دبی، امارات متحده عربی 828 متر  2010
6 استادیوم ملی پکن پکن، چین 91,000 نفر   2008
7 پل آکاشی کایکئو کوبه و آواجی، ژاپن 3,911 متر (طول دهانه اصلی: 1,991 متر)  1998
8 ساختمان امپایر استیت نیویورک، ایالات متحده آمریکا 381 متر (443 متر با آنتن)  1931
9 مرکز تجارت جهانی یک نیویورک، ایالات متحده آمریکا 541 متر 2014
10 ساختمان بانک چین هنگ کنگ 367.4 متر   1990
11 پل میلائو فرانسه  2,460 متر  2004
12 پل بروکلین نیویورک، ایالات متحده آمریکا 1,834 متر  1883
13 مرکز لینکلن  نیویورک، ایالات متحده آمریکا 1962

 

سازه‌های فولادی جهان نه تنها نمادی از پیشرفت تکنولوژی و هنر معماری هستند، بلکه به عنوان نمادی خاص در شهرها و کشورهای مختلف بنا شده‌اند. در این مقاله، بزرگترین سازه های فولادی جهان با جزئیات ساخت برای شما عزیزان گردآوری شده است. علاوه‌برآن شما می‌توانید برای خرید یا اطلاع از قیمت فولاد آلیاژی از طریق وبسایت یا ارتباط با کارشناسان میهن فولاد اقدام نمایید.

 

سوالات متداول

  1.  چرا از فولاد در ساخت‌وساز استفاده می‌شود؟
    فولاد یکی از متریال‌های اصلی در ساخت و سازهای مدرن است.
  2. بزرگترین سازه های فولادی جهان کدامند؟
    برج ایفل، پل گلدن گیت، برج ویلیس، برج شانگهای، برج خلیفه، استادیوم ملی پکن، پل آکاشی کایکئو، ساختمان امپایر استیت، مرکز تجارت جهانی یک، ساختمان بانک چین، پل میلائو، پل بروکلین، مرکز لینکلن.
  3. فولاد آلیاژی را از کجا تهیه کنیم؟
    شما می‌توانید از طریق وبسایت ما یا ارتباط با کارشناسان اقدام به استعلام قیمت و خرید فولاد آلیاژی کنید.

 

بخش های مرتبط:

۰نظر ارسال شده است

نظر خود را در مورد مطلب 13 تا از بزرگترین سازه های فولادی جهان + سال ساخت و جزئیات بنویسید