close
02191306000
mob-menu

فولاد تندبر چیست؟ + کاربرد و راهنمای خرید

۱۴۰۳ ۰۳ ۱۳

۰ دیدگاه

1 دقیقه

0 نفر پسندیدند

تاریخچه تولید فولاد تندبر

روند پیشرفت فولاد خشکه هوایی

ویژگی‌ها و خصوصیات مهم در فولاد تندبر:

مقاومت چشمگیر و قابل توجه فولاد تندبر:

برخورداری از تنوع گسترده:

بررسی انواع فولاد تندبر:

مقاومت به سایش در فولاد تندبر

آنالیز فولادهای تندبر

چقرمگی فولادهای HSS - High-Speed Steel

کیفیت فوق العاده در فولاد تندبر:

کاربرد و موارد استفاده‌ی گسترده:

تولید تجهیزات کاربردی:

راهنمایی برای خرید فولاد تندبر:

قیمت فولاد تندبر:

مطلب مفیدی بود

چاپ مطلب

اشتراک گذاری مطلب

فولاد تندبر که از آن با عنوان فولاد پرسرعت نیز یاد می‌شود یکی از زیر مجموعه‌های فولادهای ابزاری است. از این فولاد (High-speed steel یا همان HSS یا HS) به عنوان مواد ابزار برش در برخی از صنایع استفاده خواهد شد. استفاده از این محصول در بسیاری از مته‌ها و تیغه‌های اره برقی رایج است. این ابزارها نسبت به بسیاری از ابزارهای دیگر که استفاده از آن در سالهای اخیر رایج بود (مانند ابزارهای قدیمی که از کربن بالایی برخوردار بودند) بسیار کاربردی‌تر و مفیدتر هستند. در ادامه با میهن فولاد همراه باشید تا بیشتر در مورد این فولاد صحبت کنیم.

با تعریف دقیق فولاد تندبر می‌توان به مزایای فوق العاده و دلیل افزایش موارد استفاده از آنها در صنایع مختلف، پی برد. یکی از قابلیت‌های بسیار مهم در این محصول، برخورداری از مقاومت قابل توجه در برابر دمای بالا است. این عامل موجب شده است که محصول حالت خود را از دست نداده و در نتیجه عملکرد فوق العاده‌ای را در شرایط دشوار، به همراه داشته باشد. این عامل سبب افزایش سرعت در زمینه‌ی برش نیز شده است. از این رو دور از ذهن نیست که از این محصول با عنوان فولاد پرسرعت یاد شود.

فولاد آلیاژی تندبر

تاریخچه تولید فولاد تندبر

رابرت ماشت در سال 1868 اولین فولاد تندبر تولید کرد. این فلزکار انگلیسی، با ایجاد تغییراتی در ترکیب شیمیایی توانست خواص متفاوتی در فرآیند کار به وجود آورده و فولاد تندبر را برای اولین بار ارائه دهد. بعد از سی سال، در ترکیب شیمیایی این فولاد، منگنز با کروم (Cr) جایگزین شد.

 

در قرن 20 در سال 1910 اولین فولاد خشکه هوایی رسمی به نام T1، به ثبت رسید. این کار توسط توسط شرکت کروشیبل انجام شد. از سوی دیگر، جنگ جهانی باعث شده بود هزینه‌ها افزایش یابد و مواد اولیه کمیاب شود. تولیدکنندگان برای کاهش حدالامکان هزینه‌های تولید، به فکر جایگزین کردن عنصر مولیبدن با تنگستن افتادند. از این‌رو، فولاد تندبر با عنصر مولیبدن تولید شد.

روند پیشرفت فولاد خشکه هوایی

با پیدایش فناوری‌های جدیدی نظیر کوره‌های قوس الکتریکی و فرآیند بسط‌داده شدن فولاد، تولید فولاد تندبر به سطح جدیدی رسید. فناوری جدید کوره قوس الکتریکی، امکان تولید فولاد تندبر با کیفیت و با سرعت بیشتری را فراهم کرد. این تغییرات در فرآیندهای تولید، باعث افزایش توانایی تولید و کاهش هزینه‌های تولید فولاد تندبر شد.

 

تا اواسط قرن بیستم، فولاد خشکه هوایی برای استفاده در برش و ابزارهای صنعتی بسیار محبوب شد. با توسعه روزافزون صنعت و روش‌های تولید، به مرور، فولاد M1، به جای فولاد T1، مورد استفاده قرار گرفت.

 

در دهه‌های اخیر، توسعه‌های جدیدی در صنعت فولاد تندبر انجام شده است. استفاده از فناوری‌های پیشرفته مانند فرآیندهای الکترولیزی و فرآیندهای ریخته‌گری پیشرفته، کیفیت تولید فولاد تندبر را افزایش داده است. همچنین، استفاده از روش‌های خاص در بازیافت و استفاده مجدد از ضایعات فولاد، به منظور حفظ محیط زیست نیز مورد توجه قرار گرفته است.

 

امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و مهندسی مواد، فولادهای خشکه هوایی با ترکیبات آلیاژی مختلفی و با ویژگی‌های متنوع تولید می‌شوند. این فولادها برای برش، تولید ابزارهای صنعتی و استفاده در صنایع خاصی مانند صنعت هوا و فضا بسیار ارزشمند هستند.

ویژگی‌ها و خصوصیات مهم در فولاد تندبر:

یکی از عوامل بسیار مهم که سبب محبوبیت فولاد تندبر در بسیاری از صنایع مختلف شده است، ویژگی‌های فوق العاده‌ی آنها است. این تجهیزات دارای ویژگی‌های متمایز کننده‌ای هستند که افزایش موارد استفاده و کاربرد آنها را در بر داشته است. بسیاری از بررسی‌های آزمایشگاهی بر روی این گریدها موجب افزایش محبوبیت آنها و همچنین تضمین کیفیت آنها، شده‌اند. از جمله ویژگی‌ها و خصوصیات برتر در این تجهیزات عبارتند از:

ساختار:

در تولید و ساخت فولاد تندبر از فرمولاسیون منحصر بفردی بهره برداری شده است که سبب ایجاد تمایز بین این محصول و بسیاری از محصولات مشابه دیگر شده است. یکی از موارد بسیار مهم در این آلیاژ، بهره برداری از خواص تنگستن یا مولیبدن و یا هر دوی آنها برای تولید فولادهای پرسرعت است. از ترکیبات مهم در این آلیاژها می‌توان به:

 • کربن
 • کروم
 • کبالت
 • وانادیوم

اشاره نمود. هر کدام از این عناصر با درصد خاصی در تولید فولاد تندبر مورد استفاده قرار گرفته و تاثیر خارق العاده‌ای بر روی عملکرد آنها در شرایط مختلف، خواهند داشت. در بسیاری از صنایع از این محصول با عنوان پر آلیاژترین فولادها یاد می‌شود. یکی از عناصر خاص به کار برده شده در این آلیاژها، کربن است. اغلب کربن به کار برده شده در ساختار این آلیاژها بین 0.7 الی 1 درصد است. در برخی از مواقع این میزان تا 1.5 درصد هم افزایش پیدا می‌کند.

 

مقاومت چشمگیر و قابل توجه فولاد تندبر:

یکی از ویژگی‌های بسیار مهم در فولاد تندبر که افزایش موارد استفاده از آن را به همراه داشته است، مقاومت بسیار بالای آن است. از مقاومت ایده‌آل این آلیاژ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخورداری از استحکام فوق العاده به سبب برخورداری از کاربید فلزات
 • برخورداری از مقاومت بسیار بالا در برابر سایش
 • ارتقای سطح چقرمگی به جهت دارای بودن بستر فولادی در دور تا دور کاربید
 • برخورداری از مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت و دمای بالا (در برخی از عملیات حرارتی، حرارت وارد شده به این فولاد برابر با دمای ذوب است.)
 • برخورداری از سطح سختی بسیار بالا
 • برخورداری از مقاومت بالا در برابر تغییرات دمایی

و بسیاری از موارد دیگر. لازم به ذکر است که: این محصول بر اساس استانداردهای خاص طراحی و تولید شده است. بنابراین دور از ذهن نیست که کیفیت و مرغوبیت فوق العاده‌ای را در بر داشته باشد.

برخورداری از تنوع گسترده:

تاکنون شاهد ورود بسیاری از انواع فولاد تندبر به بازارهای رقابتی بوده‌ایم که هر کدام از خصوصیات و موارد استفاده‌ی خاصی برخوردار هستند. تمامی این فولادها توسط موسسه فولاد و آهن در آمریکا به بازارهای جهانی معرفی شده‌اند. این ابزارهای آلیاژی بر اساس ترکیبات به کار برده شده در آنها، در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. اغلب در بسیاری از انواع این تجهیزات می‌توان شاهد:

 • درجه‌های متنوع از سختی
 • درجه‌های مختلف از چقرمگی
 • فولادهای تنگستنی
 • فولادهای مولیبدنی
 • گریدهای مختلف

و بسیاری از موارد دیگر بود. برخی از انواع این آلیاژها به عنوان عناصر پرکاربرد شناخته شده‌اند. بنابراین دور از ذهن نیست که در بسیاری از صنایع مختلف، شاهد حضور آنها بود. به طور مثال، یکی از متداول‌ترین انواع فولاد تندبر، از 0.5% الی 0.8% کربن، 4% کروم، 1% وانادیوم و 18% تنگستن برخوردار هستند. با توجه به انواع این تجهیزات، انتخاب و بهره برداری از آنها بر اساس موارد استفاده و کاربرد آنها رقم می‌خورد. لازم به ذکر است که با وجود پیشرفت دانش و فناوری‌های مدرن، می‌توان شاهد ورود بسیاری از انواع این تجهیزات کاربردی به بازارهای رقابتی بود. با این حال این نوع از آلیاژها را در دو دسته‌ی کلی قرار داده‌اند.

 

بررسی انواع فولاد تندبر:

انواع فولاد تندبر ویژگی‌ها مدل‌ها
فولادهایی که با استفاده از تنگستن آلیاژ می‌شوند. (استفاده از حرف T برای نامگذاری آنها) برخورداری از سختی بسیار بالا

برخورداری از مقاومت دمایی بسیار بالا

برخورداری از مقاومت بالا در برابر سایش

قابلیت برش فوق العاده

فولاد T1

فولاد T4

فولاد T5

فولاد T15

فولادهایی که با استفاده از مولیبدن آلیاژ می‌شوند.

(استفاده از حرف M برای نامگذاری آنها)

برخورداری از چقرمگی بالا

برخورداری از تنوع گسترده (دارای 17 مدل از فولاد می‌باشد.)

برخورداری از سختی بالا

فولاد M1

فولاد M2

فولاد M4

فولاد M35

فولاد M42

فولاد M50

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در این زمینه، می‌توانید از دانش و تجربه‌ی افراد متخصص و کاربلد نیز استفاده کنید. در این صورت به راحتی از فرایند مقایسه استفاده کرده و با نتایج حیرت انگیزی مواجه خواهید شد.

مقاومت به سایش در فولاد تندبر

مقاومت به سایش در فولاد تندبر به میزان توانایی یک فولاد برای مقابله با سایش در تماس با سطوح دیگر اشاره دارد. این مورد، یکی از ویژگی‌های اساسی در فولاد تندبر بوده و برای استفاده‌های صنعتی بسیار مهم است. فولادهای تندبر، به دلیل ترکیبات آلیاژی خاص و ساختار میکروسکوپی خود، مقاومت بالایی در برابر سایش دارند. 

 

این ویژگی در برخی از صنایع از جمله صنعت خودروسازی، صنعت هوا و فضا، و صنعت برش و تولید ابزارهای برش استفاده می‌شود. فولادهای تندبر با ترکیبات آلیاژی متنوع از جمله کربن، وانادیوم، مولیبدن و کروم، به عنوان عوامل تقویت‌کننده، میزان مقاومت به سایش را بالا برده‌اند.

 

عوامل مؤثر در مقاومت به سایش در فولادهای تندبر شامل ساختار میکروسکوپی، عملیات حرارتی و توانایی فولاد در تشکیل لایه‌های سخت و مقاوم بر روی سطح فولاد است. 

 

علاوه بر ترکیبات آلیاژی، فرآیندهای عملیات حرارتی و مشخصه‌های مکانیکی نیز بر روی مقاومت به سایش در فولادهای تندبر اثر می‌گذارند. تمرکز مناسب در طراحی و بهینه‌سازی این فرآیندها می‌تواند منجر به تولید فولادهای تندبر با مقاومت بالا شود.

 

آنالیز فولادهای تندبر

آنالیزها اطلاعات مهمی را درباره کیفیت و استحکام فولادها ارائه می‌دهند و برای کنترل کیفیت در فرآیندهای تولید و استفاده از فولادها بسیار پراهمیت هستند. 

 

آنالیز فولادهای تندبر شامل بررسی و اندازه‌گیری ویژگی‌های فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی فولاد است. این آنالیزها به منظور تعیین سطح کربن، سایر عناصر آلیاژی استفاده شده، مقاومت کششی، سختی و دیگر ویژگی‌های مهم فولاد انجام می‌شود. با استفاده از این آنالیزها، می‌توان برای هر نوع فولاد تندبر، مشخصات دقیقی را تعیین کرده و از جنبه‌های کیفیتی و استحکامی آن مطمئن شد.

آنالیز شیمیایی فولاد خشکه هوایی 1.3243

عناصر تشکیل‌دهنده فولاد 1.3243

نام / میزان C%

کربن 

%Si سیلیسیوم %Mn منگنز %P فسفر %S گوگرد Co%

کوبالت

%Cr کروم %Mo مولیبدن %Ni

نیکل

%V

وانادیوم

%W

تنگستن

کمترین (Min)  0.87 0.45 0.40 4.50 3.80 4.70 1.70 5.90
بیشترین (Max) 0.95 0.030 0.030 5.00 4.50 5.20 2.10 6.70

آنالیز شیمیایی فولاد خشکه هوایی 1.3255

عناصر تشکیل‌دهنده فولاد 1.3255

 

نام / میزان C%

کربن 

%Si سیلیسیوم %Mn منگنز %P فسفر %S گوگرد Co%

کوبالت

%Cr کروم %Mo مولیبدن %Ni

نیکل

%V

وانادیوم

%W

تنگستن

کمترین (Min)  0.75 0.45 4.50 3.80 0.50 1.40 17.5
بیشترین (Max) 0.83 0.40 0.030 0.030 5.00 4.50 0.80 1.70 18.5

آنالیز شیمیایی فولاد خشکه هوایی 1.3343

عناصر تشکیل‌دهنده فولاد 1.3343

 

نام / میزان C%

کربن 

%Si سیلیسیوم %Mn منگنز %P فسفر %S گوگرد Co%

کوبالت

%Cr کروم %Mo مولیبدن %Ni

نیکل

%V

وانادیوم

%W

تنگستن

مقدار 0.86-0.94 0.45 0.4 0.03 0.03 3.8-4.5 4.7-5.2 1.7-2.1 5.9-6.7

 

چقرمگی فولادهای HSS – High-Speed Steel

چقرمگی فولادهای HSS به معنای توانایی فولاد در مقابله با تغییر شکل قبل از شکست است. فولادهای HSS از ترکیبات آلیاژی متشکل از کربن، وانادیوم، مولیبدن، کروم و آهن تشکیل شده‌اند. این ترکیبات آلیاژی باعث ایجاد ساختاری مناسب در فولاد می‌شوند که قابلیت چقرمگی و استحکام بالا می‌برد. 

 

به دلیل تحمل حرارت و فشارهای بالا، فولادهای تندبر به عنوان ابزارهای برش استفاده می‌شوند. این فولادها توانایی برش دقیق در برابر سرعت‌ها و دماهای بسیار بالا را دارند. در واقع، چقرمگی فولادهای HSS تأثیر قابل توجهی در کارایی و عمر ابزارهای برش دارد. 

کیفیت فوق العاده در فولاد تندبر:

یکی از المان‌های بسیار مهم در بهره برداری از فولاد تندبر، توجه به کیفیت بسیار بالای آن است. در این تجهیزات از مواد اولیه بسیار کاربردی و ایده‌آلی بهره برداری شده است. لذا این عنصر ویژگی‌های منحصر بفردی را در بر دارد. استفاده از عنصر منگنز در تولید این فولاد بسیار کم و ناچیز است. چرا که این عنصر تاثیر بسزایی بر روی افزایش تردی و شکنندگی فولاد خواهد داشت. همچنین استفاده از فسفر در تولید این آلیاژ تا صفر درصد نیز خواهد بود. زیرا این عنصر نیز می‌تواند بر روی قابلیت شکنندگی در تغییرات دمایی (مخصوصا دمای سرد) را به همراه داشته باشد.

کیفیت بسیار بالا در این آلیاژها، می‌تواند عملکرد ایده‌آلی را به همراه داشته باشد. لذا مصرف کنندگان قبل از اقدام به بهره برداری و خرید فولاد تندبر، کیفیت این محصول را می‌سنجند. در این صورت می‌توانند محصول مرغوب، درجه یک و باکیفیت را خریداری نموده و از مزایای آن بهره‌مند گردند.

فولاد 1.3243

کاربرد و موارد استفاده‌ی گسترده:

آیا می‌دانید از فولاد تندبر در چه صنایعی استفاده می‌شود؟ هدف استفاده از این آلیاژ چیست؟! همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، این نوع از فولادها از ویژگی‌های متحیر کننده‌ای برخوردار هستند. از این رو، افزایش موارد استفاده از آنها هرگز دور از ذهن نیست. این نوع از آلیاژها با برخورداری از خصوصیات مکانیکی و فیزیکی می‌توانند بسیاری از نیازهای مخاطبین و کاربران را رفع نمایند.

استفاده برای تولید ابزار برش:

یکی از مهمترین و اصلی‌ترین کاربردها و موارد استفاده از فولاد تندبر، بهره برداری از آن در تولید ابزار برش است. از این محصول در تولید انواع:

 • تیغه‌های اره گردبر
 • مته‌ها
 • تیغچه تراشکاری
 • فرز انگشتی
 • هاب چرخدنده تراشی
 • قطعات ماشین ابزار
 • استفاده برای ابزار برش چوب

و بسیاری از موارد دیگر بهره برداری می‌شود. فولاد تندبر به جهت برخورداری از مواد اولیه بسیار مقاوم و منحصر بفرد، عملکرد بسیار مطلوبی را در بر دارد. این نوع از محصولات از مقاومت بالایی در برابر سایش نیز برخوردار هستند که همین امر، موارد استفاده از آنها را دو چندان نموده است.

 

تولید تجهیزات کاربردی:

اغلب تجهیزاتی که با استفاده از فولاد تندبر تهیه می‌شوند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. بنابراین عمر طولانی و قابل توجهی را نیز در بر خواهند داشت. استفاده از این تجهیزات در بسیاری از صنایع مختلف، کاربردی و بسیار هوشمندانه خواهد بود. تا جایی که در عملیات مختلف تجاری تا بسیاری از فعالیت‌های ماشین کاری، بهره برداری گسترده از این تجهیزات، به چشم می‌خورد. از کاربرد گسترده‌ی این تجهیزات در صنایع مختلف، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تولید انواع فنرها با کاربردهای گسترده در دماهای بالا
 • تولید بسیاری از قالب‌های سرد
 • تولید سوهان برای بسیاری از صنایع مختلف (بدون برخورداری از قابلیت خوردگی، زنگ زدگی و …)
 • تولید چاقوی آشپزخانه بدون کاهش قدرت در لبه‌ی تیز به سبب برخورداری از متریال تولیدی فوق العاده
 • ساخت ایده‌آل و مناسب بسیاری از ابزارآلات شکل دهی
 • استفاده در بسیاری از فرایندهای خشن کاری
 • استفاده از فرایندهای سنگ زنی
 • بهره برداری از فرایندهای قالب سازی و مهر زنی

راهنمایی برای خرید فولاد تندبر:

با در نظر گرفتن ویژگی‌ها و خصوصیات تکرار نشدنی فولاد تندبر، بسیاری از مخاطبین به دنبال خرید این محصول هستند. این آلیاژ با در بر داشتن کیفیت فوق العاده، پاسخگوی مناسبی برای بسیاری از نیازهای مصرف کنندگان به شمار می‌رود. لذا استفاده از آن بسیار هوشمندانه و مفید، تلقی می‌گردد. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در خرید این تجهیزات با شک و تردید مواجه شده‌اید، حتما فاکتورهای زیر را مد نظر قرار دهید. در این صورت قطعا یک خرید هیجان انگیز و کاربردی را تجربه خواهید کرد. از جمله المان‌های تاثیرگذار بر روی یک خرید هوشمندانه عبارتند از:

 

توجه به هدف و موارد استفاده:

هدف شما از خرید فولاد تندبر چیست؟ همانطور که پیش‌‎تر نیز اشاره شد، این نوع از آلیاژها از موارد استفاده‌ی بسیار گسترده‌ای برخوردار هستند. تعیین هدف از خرید این محصولات، می‌تواند انتخاب هوشمندانه‌ی آنها را به همراه داشته باشد. همانطور که ذکر کردیم، این آلیاژها در انواع مختلفی تولید شده‌اند که هر کدام از آنها بر اساس عناصر تشکیل دهنده، موارد استفاده‌ی خاص و منحصر بفردی را در بر دارند. لذا توجه به هدف از بهره برداری، می‌تواند انتخاب موفقیت آمیز و هوشمندانه را برای مخاطبین به همراه داشته باشد.

با توجه به توضیحات ارائه شده، این نوع از تجهیزات در دو دسته‌ی کلی طبقه بندی می‌شوند. هر کدام از عناصر مولیبدن و تنگستن می‌توانند تاثیر بسزایی بر روی این دسته بندی داشته باشند. لذا مخاطبین با شناخت فواید و مزایای هر کدام از این عناصر، اقدام به بهره برداری مفید از آنها خواهند نمود. برای نمونه افرادی که نیازمند عناصر مقاوم در برابر دما و حرارت هستند، محصولاتی را انتخاب می‌کنند که از مقاومت دمایی بالایی برخوردار باشند. اغلب این عناصر از ذرات کاربید برخوردار هستند. لذا برخورداری از مقاومت بالا نسبت به سایش در آنها هرگز دور از ذهن نخواهد بود. از جمله فاکتورهایی که در خرید محصولات باکیفیت و مرغوب باید مد نظر قرار داد، عبارتند از:

 • توجه به سختی فولاد HSS
 • در نظر گرفتن میزان مقاومت فولاد نسبت به سایش
 • توجه به چقرمگی فولاد HSS
 • در نظر گرفتن عملیات حرارتی در فولاد HSS

توجه به پوشش سطحی فولاد تندبر:

استفاده از ابزارهایی که از فولاد تندبر ساخته شده‌اند، زمانی ایده‌آل و مناسب است که عملیات سطحی بر روی آنها انجام پذیرد. این عملیات شامل:

 • استفاده از رنگ اکسید تیره یا روشن
 • استفاده از نیترید تیتانیوم
 • استفاده از نیتروژن در عملیات حرارتی بر روی سطح فولاد

پوشش سطحی بر روی فولاد تندبر می‌تواند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشد. این پوشش علاوه بر افزایش مقاومت آلیاژ در برابر سایش، می‌تواند طول عمر قطعه را نیز افزایش دهد. همچنین این پوشش می‌تواند افزایش پایداری ابعاد را نیز در بر داشته باشد. بنابراین به جرات می‌توان گفت که: این فرایند پوششی می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی کیفیت ماشین کاری، برش کاری و … داشته باشد. لذا در هنگام خرید این آلیاژها، توجه به نوع پوشش آنها نیز بسیار مفید و کاربردی خواهد بود.

 

توجه به محل خرید فولاد تندبر:

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای تجربه‌ی موفقیت آمیز در خرید فولاد تندبر، انتخاب بهترین محل برای خرید این فولاد است. امروزه شرایط بسیار ایده‌آل و مناسبی را برای دسترسی ساده به این نوع از آلیاژها فراهم نموده‌اند. به طوری که افراد به راحتی و در کمترین زمان ممکن، می‌توانند اقدام به خرید هوشمندانه‌ی این تجهیزات، نمایند. این نوع از محصولات به سبب برخورداری از تنوع گسترده، سهولت در دسترسی را نیز در بر خواهند داشت. حال این سوال پیش می‌آید که: آیا می‌توان به راحتی به تمامی محصولات باکیفیت و مرغوب دسترسی داشت؟

یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای خرید بهترین و مرغوب‌ترین محصول، انتخاب مرکز مناسب برای خرید محصول است. این روزها مراکز بسیار زیادی اقدام به عرضه‌ی این محصولات نموده‌اند. نکته‌ی بسیار مهم در این زمینه، مراجعه به مراکز شناخته شده و معتبر است. بسیاری از مراکز نیز با عرضه‌ی مزایای فوق العاده، بهترین شرایط برای خرید را رقم زده و مخاطبین را جهت یک خرید مقرون به صرفه و مناسب، ترغیب خواهند کرد.

قیمت فولاد تندبر:

آیا می‌دانید قیمت فولاد تندبر بر اساس چه فاکتورهایی تعیین می‌گردد؟ یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی خرید این نوع از آلیاژها، توجه به قیمت آنها است. قیمت این آلیاژها مانند بسیاری از محصولات دیگر، بر اساس المان‌های خاصی تعیین می‌گردد. شناخت این المان‌ها، می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی کاهش قیمت آنها داشته باشد. لذا بسیاری از افراد با شناخت این عوامل، خرید مقرون به صرفه و مناسبی را برای خود رقم خواهند زد. از جمله عواملی که بر روی تعیین قیمت این آلیاژها موثر هستند عبارتند از:

برند تولید کننده:

برند تولید کننده‌ی فولاد تندبر می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی قیمت عرضه‌ی آن، داشته باشد. با توجه به افزایش میزان تقاضا در بازارهای رقابتی برای بهره برداری از این محصول، بسیاری از برندها اقدام به تولید آنها نموده‌اند. بسیاری از برندها از اعتبار و سابقه‌ی درخشانی در این زمینه برخوردار هستند. لذا دور از ذهن نیست که محصولات خود را با قیمت بیشتری به بازارهای رقابتی عرضه نمایند.

سطح مقطع:

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار مهم بر روی قیمت فولاد تندبر، توجه به سطح مقطع آن است. این نوع از آلیاژها با سطح مقطع گرد یا تسمه قابل بهره برداری هستند. هر کدام از این موارد می‌توانند تاثیر مستقیمی بر روی قیمت این آلیاژها داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید از دانش افراد متخصص و توانمند در این زمینه، استفاده کنید.

ابعاد فولاد تندبر:

قطعا تغییر در ابعاد فولاد تندبر می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی قیمت آن نیز داشته باشد. مخاطبین با توجه به نوع نیاز و کاربری خود، اقدام به انتخاب آلیاژ مناسب با ابعاد ایده‌آل خواهند نمود. در این صورت می‌توانند خرید مقرون به صرفه و مفید را نیز تجربه نمایند.

قیمت جهانی فولاد:

همانطور که نوسان ارز بر روی قیمت بسیاری از محصولات موثر است، می‌تواند تاثیرات بسزایی نیز بر روی این نوع از آلیاژها داشته باشد. با افزایش قیمت جهانی این محصول، قطعا باید هزینه‌ی بیشتری را برای خرید آن بپردازید.

توجه داشته باشید که قیمت فولاد آلیاژی همواره در حال تغییر و تحول است. عوامل زیادی بر روی تعیین قیمت آنها موثر هستند. بنابراین تعیین قیمت خاص برای این آلیاژها از سوی مراجع ذیصلاح رقم می‌خورد. برای کسب اطلاع از قیمت این آلیاژها می‌توانید از دانش کارشناسان میهن فولاد در این زمینه، استفاده کنید. همچنین از طریق سایت رسمی میهن فولاد می‌توایند برای استعلام یا خرید فولاد اقدام فرمایید.

 

بخش های مرتبط:

۰نظر ارسال شده است

نظر خود را در مورد مطلب فولاد تندبر چیست؟ + کاربرد و راهنمای خرید بنویسید