close
02191306000
mob-menu

ابر آلیاژ چیست؟ | آشنایی با انواع سوپر آلیاژها

۱۴۰۲ ۱۱ ۲۹

۰ دیدگاه

1 دقیقه

1 نفر پسندیدند

سوپر آلیاژها در چه مواردی استفاده میشوند؟

انواع سوپر آلیاژ ها

1-سوپر آلیاژ برپایه نیکل

2-سوپر آلیاژ برپایه آهن-نیکل

3-سوپر آلیاژ برپایه کبالت

کاربرد سوپرآلیاژ ها

ارتباط فولاد آلیاژی و ابر آلیاژها:

طریقه  خرید از میهن فولاد  :

مطلب مفیدی بود

چاپ مطلب

اشتراک گذاری مطلب

سوپر آلیاژ یا ابر آلیاژ ها  به آلیاژهایی میگویند که نقطه ذوب بالایی دارند،یعنی مقاومت بالایی در برابر حرارت داشته و به راحتی ذوب نمیشوند. این آلیاژها بر پایه ی نیکل، نیکل- آهن و یا کبالت تشکیل شده اند بنابراین میتوانیم برای تقسیم بندی سوپر آلیاژ ها آن ها را به سه دسته  برپایه نیکل، برپایه نیکل-آهن و بر پایه کبالت تقسیم کنیم..  از خصوصیات ابر آلیاژ ها میتوان به استحکام و مقاومت ،قدرت مکانیکی بالا، مقاومت در برابر تغییر شکل‌های حرارتی، سطوح قوی و مستحکم دربرابر خزش ،خوردگی و اکسایش اشاره کرد. از مهمترین دلایل استفاده  سوپر آلیاژ ها، مقاومت بالای آنها در برابر دمای ذوب ۸۰ درصدی است.

سوپر آلیاژها در چه مواردی استفاده میشوند؟

سوپرآلیاژها در مواقعی که نیاز به مقاومت گرمایی و اکسیداسیون و خوردگی باشد استفاده میشوند. ازابرآلیاژها درمواردی که دمای کار بسیار بالا بوده استفاده میشود که این کار ها شامل: قطعات و اجزا هواپیما،تجهزات شیمیایی و پتروشیمی میباشد.

امروزه ابرآلیاژ ها یا سوپر آلیاژ ها جایگاه ویژه ای در تجارت پیدا کرده اند به طوری که در سال 1950 تنها 10 درصد از کل وزن توربین های گاز هواپیما ها از ابرآلیاژ ها ساخته میشد اما امروزه بیش از 50 درصد از کل وزن توربین های گاز هواپیما ها از این نوع آلیاژ ساخته میشوند. همچنین از سوپرآلیاژ ها در موارد دیگری چون موتورهای الکترونیکی نظامی،رااکتور های اتمی،زیر دریایی ها و فضاپیماها و…. استفاده میشود.

 

انواع سوپر آلیاژ ها

پیش از این گفتیم که سوپر آلیاژ ها یا ابرآلیاژ ها به طور کلیبه سه دسته ی سوپرآلیاژ برپایه نیکل،سوپر آۀیاژ برپایه نیکل-آهن و سوپر آلیاژ برپایه کبالت تقیم میشوند.

در ادامه قصد داریم تا هرکدام ازاین ابرآلیاژ هارا به صورت کلی به شما معرفی کنیم.

1-سوپر آلیاژ برپایه نیکل

ازپیچیده ترین و درعین حال پرکاربرد ترین سوپر آلیاژ های بازار،سوپرآلیاژ برپایه نیکل است.علت این نامگذاری وجود بیش از 50 درصد عنصر نیکل در مواد تشکیل دهنده این ابرآلیاژمیباشد. ازین سوپرآلیاژ درمواردی که به تغییر شکل در دمای بالا احتیاج نداریم استفاده میشود زیرا این سوپر آلیاژ مقاومت بسیار خوبی در دمای بالا ازخود نشان داده است.

2-سوپر آلیاژ برپایه آهن-نیکل

این نوع آلیاژها مقاومت به خوردگی بالایی دارند و خواص آنها تقریبا مشابه خواص فولاد سوپر آلیاژ برپایه نیکل میباشد با این تفاوت که هزینه تولید سوپر آلیاژ برپایه نیکل بسیار کمتر از باقی آن ها است و همین امر باعث محبوبیت آن شده است.زیرا هرچقدر هم این صنعت پولساز باشد ، باز هم مسئله مالی مهم و حائز اهمیت است.

3-سوپر آلیاژ برپایه کبالت

سوپر آلیاژ های پایه ی کبالت جدیدتراز انواع دیگر سوپرآلیاژ ها میباشند. . ابر آلیاژ کبالت زمینه‌ای آستنیتی با فاز FCC دارند که با محلول جامد تقویت می‌شوند و مقادیری کاربید در زمینه آن‌ها توزیع شده است.

سطح مقاومت این سوپرآلیاژ بین سوپرآلیاژ برپایه نیکل و سوپرآلیاژ برپایه آهن-نیکل میباشد.

کاربرد سوپرآلیاژ ها

کاربرد ابر آلیاژ ها، عمدتا شامل اجزای هواپیما، تجهیزات کارخانه‌های شیمیایی و تجهیزات پتروشیمی است. برخی از این کاربردها عبارت است از:

اجزای توربین گاز

اجزای نیروگاه توربین‌های بخار

قطعات در پزشکی

ساخت تجهیزات دندان پزشکی

قطعات خودرو

تجهیزات و قطعات در هوا و فضا

ساخت تجهیزات عملیات حرارتی

دریچه‌های اگزوز

کاربرد ابرآلیاژ

ارتباط فولاد آلیاژی و ابر آلیاژها:

سوپر آلیاژها گروهی از آلیاژهای فلزی هستند که به دلیل مقاومت بالا در برابر دما، خوردگی و تنش، در کاربردهای بسیار چالش برانگیز مانند موتورهای جت، توربین های گازی و صنایع شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند. فولادهای آلیاژی نوعی از فولاد هستند که با عناصر دیگر مانند کروم، نیکل یا مولیبدن آلیاژ شده اند تا خواص خاصی مانند استحکام، سختی و مقاومت به خوردگی را به دست آورند.

فولادهای آلیاژی در واقع زیرمجموعه ای از سوپر آلیاژها محسوب می شوند، اما به طور کلی قیمت فولاد آلیاژی به دلیل فراوانی بیشتر عناصر تشکیل دهنده آن، ارزان تر از سوپر آلیاژها است. با این حال، فولادهای آلیاژی در دمای بالا به اندازه سوپر آلیاژها مقاوم نیستند و ممکن است برای برخی کاربردها مناسب نباشند.

انتخاب بین سوپر آلیاژ و فولاد آلیاژی به عوامل مختلفی مانند دمای کار، مقاومت مورد نیاز و بودجه پروژه بستگی دارد. برای مثال، اگر به دنبال آلیاژی با مقاومت بالا در برابر دما برای موتور جت هستید، سوپر آلیاژ انتخاب مناسب تری خواهد بود. اما اگر به دنبال آلیاژی با استحکام بالا و قیمت مناسب برای ساخت یک سازه هستید، فولاد آلیاژی می تواند گزینه بهتری باشد.

طریقه  خرید از میهن فولاد  :

شرکت میهن فولاد همواره در تلاش است تا محصولات خود را به بهترین نحو در اختیار مشتریان قرار دهد.

 

مشتریان گرامی میتوانند از طریق ارتباط با بخش فروشِ میهن فولاد به روش های مختلفِ تماس تلفنی،واتس اپ،اینستاگرام و سایت mihanfooladco.com، اطلاعات خرید از قبیل نام شرکت یا شخص،جنس درخواستی،سایز و ابعاد و… را ثبت کرده وخرید خود را نهایی کنند.

 

همچنین شما عزیزان میتوانید در صورت نیاز از کارشناسان ما مشاوره های تخصصی دریافت کرده و با کسب اطلاعات کامل و اطمینان حاصل ،خرید نمایید.

 

پس از تایید نهایی سفارش و پرداخت مبلغی در خصوص پیش پرداخت توسط مشتری گرامی ،پیش فاکتور مربوطه صادر میگردد و پس از انجام خدمات (نظیر برشکاری و ….) ،تسویه حساب توسط مشتری عزیز انجام شده و فاکتور نهایی صادر میشود .پس از اتمام این مراحل جنس مورد نظر آماده تحویل میباشد.

بخش های مرتبط:

۰نظر ارسال شده است

نظر خود را در مورد مطلب ابر آلیاژ چیست؟ | آشنایی با انواع سوپر آلیاژها بنویسید

WordPress PopUp Plugin