close
02191306000
mob-menu

تفاوت فولاد spkr و فولاد spk | بررسی و مقایسه کامل شباهت‌، کاربردها و قیمت 2080 و 2436

۱۴۰۲ ۱۱ ۱۱

۰ دیدگاه

1 دقیقه

1 نفر پسندیدند

معرفی فولاد 2080 spk

معرفی فولاد 2436 spkr

مقایسه spk و spkr از لحاظ خواص مکانیکی

مقایسه spk و spkr از نظر کاربردها

مقایسه spk و spkr در عملیات حرارتی

مقایسه مزایا و معایب فولاد spk 1.2080 و فولاد 1.2436 spkr

خرید فولاد SPK و فولاد SPKR | قیمت فولاد سردکار

مطلب مفیدی بود

چاپ مطلب

اشتراک گذاری مطلب

دو فولاد spk و spkr بسیار شبیه به هم هستند ولی در جزئیات تفاوت‌هایی دارند. این دو نوع فولاد، در دسته فولادهای ابزار سردکار قرار دارند. فولاد spkr، از فولادهای زیرمجموعه فولاد spk است و بعد از انجام تست‌های مختلف در فولاد 2080، تولید شد. همچنین در برخی موارد به آن Special K نیز گفته می‌شود. در این مقاله از میهن فولاد به مقایسه spk و spkr می‌پردازیم.

معرفی فولاد 2080 spk

فولاد spk، در استاندارد آلمانی با نام DIN، 1.2080 نیز شناخته می‌شود. جزو فولادهای پرآلیاژ است و با ترکیبی منحصربه‌فرد از عناصر شیمیایی و فرآیندهای پیشرفته تولید، خواص و ویژگی‌های استثنایی و عملکرد برتری را ارائه می‌دهد. 

یکی از ویژگی‌های مهم فولاد SPK، مقاومت بالا به کشش است که آن را برای استفاده در قطعاتی که با نیروهای فشاری و کششی قوی روبرو می‌شوند، بسیار مناسب می‌سازد. همچنین، فولاد SPK دارای مقاومت بالا در برابر خوردگی و عوامل زیست‌محیطی است که آن را به یک گزینه ایده‌آل برای کاربردهایی در برابر شرایط سخت و محیط‌های خشن تبدیل کرده است.

فولاد SPK، همچنین دارای خواص مکانیکی دیگری مانند سختی بالا، تغییر شکل مناسب و مقاومت در برابر خستگی است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند فولاد SPK به عنوان یک جایگزین مطلوب برای فولاد‌های سنتی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به تمامی خصوصیات فوق، فولاد SPK به عنوان یک ماده پیشرفته، توانسته است جایگاه مهمی را در صنعت فولاد به دست آورد. استفاده از فولاد SPK در تولید قطعات خودرو، ساخت سازه‌های بلند، کشتی‌سازی و صنایع فلزی، باعث بهبود کیفیت و عملکرد محصولات نهایی شده و همچنین کاهش هزینه‌ها و افزایش عمر آن‌ها می‌شود.

 

معرفی فولاد 2436 spkr

فولاد SPKR، یا AISI D6 یک فولاد سردکار است و با ترکیبی از عناصر شیمیایی که به آن خواص مکانیکی برتر و عملکرد بهتری نسبت به فلزات اولیه می‌بخشد. میزان سختی این نوع فولاد نسبت به نوع spk بیشتر است.

یکی از ویژگی‌های فولاد SPKR، مقاومت فوق‌العاده بالا در برابر خستگی است. این فولاد، توانایی تحمل تنش‌های مکانیکی مکرر را داراست و به دلیل این خاصیت، در قطعاتی که با نیروها و لرزش‌ها روبرو هستند، بسیار مناسب است. همچنین، فولاد SPKR دارای مقاومت بالا در برابر ضربه و لغزش است که آن را برای استفاده در صنایعی مانند خودروسازی و ساخت و ساز ایده‌آل می‌سازد.

با توجه به ترکیب شیمیایی منحصربه‌فرد فولاد SPKR، این نوع فولاد دارای مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی است. این ویژگی آن را به یک گزینه مناسب برای استفاده در محیط‌های خشن و شرایط زیست‌محیطی حاکم در صنایع دریایی و نفت و گاز می‌سازد. همچنین، فولاد SPKR، پایداری حرارتی بالایی دارد و در دماهای بالا خواص مکانیکی خود را حفظ می‌کند.

فولاد SPKR، همچنین دارای خواص مکانیکی توسعه یافته مانند سختی بالا، تغییر شکل مناسب و مقاومت در برابر شکست است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند فولاد 1.2436 به دلیل سختی بیشتر، کاربردهای گسترده‌ای پیدا کرده است.

 

مقایسه spk و spkr از نظر ترکیب شیمیایی

نام / میزانC% کربن%Si سیلیسیوم%Mn منگنز%P فسفر%S گوگرد%Cr کروم%Mo مولیبدننیکل %Niتنگستن %W
فولاد spk1.90-2.200.10-0.600.20 - 0.600.0300.03011-13---
فولاد spkr2.0-2.300.10-0.400.30 - 0.600.0300.03011-130.70-1.0-0.60 - 0.80

به علاوه‌ی عناصر اصلی، فولاد SPK و SPKR ممکن است شامل عناصر دیگری دیگر نیز باشند. این عناصر می‌توانند برای بهبود خواص و ویژگی‌های فولاد تنظیم شوند. برخی از این این عناصر در فولاد SPK و SPKR شامل مولیبدن، تیتانیوم، سیلیکون و آلومینیوم هستند که می‌توانند مقاومت به خوردگی، سختی و پایداری حرارتی فولاد را بهبود دهند.

ترکیب شیمیایی فولاد 2080 و 2436 یکی از جنبه‌های مهم در تفاوت بین این دو نوع فولاد است. فولاد SPK دارای ترکیب شیمیایی خاصی است که آن را از سایر فولادها متمایز می‌کند. ترکیب شیمیایی اصلی فولاد SPK شامل درصدهای مشخصی از کربن (12 درصد)، منگنز، کروم و وانادیوم است.  در مقابل، ترکیب شیمیایی فولاد SPKR نیز شامل کربن، منگنز، کروم، نیکل و سایر عناصر است. 

مقایسه spk و spkr از لحاظ خواص مکانیکی

فولاد spk و spkr در خواص مکانیکی، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند که عبارتند از:

بررسی خواص مکانیکی فولاد spkr:

نام / میزانضریب یانگاستحکام کششکشسانیاستحکام خستگیاستحکام تسلیم
فولاد spkr200000 MPa650-880 MPa8-25 %275 MPa350-550 MPa

بررسی خواص مکانیکی فولاد spk:

نام / میزانسختی برینل پس از سخت کاریاستحکام کششکشسانیاستحکام ضربهاستحکام تسلیمنقطه ذوبضریب الاستسیته
فولاد spk443 HBW643 MPa43 %23 KV/KU (J)894 MPa1421 °C190-21 GPA

 

مقایسه spk و spkr از نظر کاربردها

کاربردهای متفاوتی برای فولاد spk و spkr وجود دارد. این کاربردها شامل:

کاربردهای فولاد 2436

فولاد spkr در ابزار پرس، برش ورق سیاه و گالوانیزه، قالب‌های پرکننده برای برش ورق‌های تا ضخامت 2 میلی‌متر، ورق استیل تا ضخامت 4 میلیمتر، تیغه‌های برش پلاستیک و کاغذ، ابزار مهر زنی، ابزار ماشین کاری، ابزار خراش دادن، ابزار نجاری، قالب سنگ، ابزار طراحی، ابزار پخت، غلطک و … استفاده می‌شود.

کاربردهای فولاد 2080

در قالب‌های پلاستیکی، ابزارهای شکل‌دهی برای مواد سخت و ساینده، اجاق برای قالب‌های پلاستیکی سرد،، چاقو برای کاغذ و پلاستیک، تجهیزات پانچ، ابزار پردازش سنگ و  آسترهای قالب آجر و کاشی و… استفاده می‌شود.

انتخاب بین فولاد SPK و SPKR برای هر کاربرد به عواملی مانند نیازهای مکانیکی، شرایط محیطی و بودجه مرتبط با پروژه وابسته است. بررسی دقیق خواص و قابلیت‌های هر یک از این فولادها و مقایسه آن‌ها با نیازهای کاربردی خود، به کمک صنعت‌گران و مهندسان می‌تواند در انتخاب بهترین فولاد برای هر پروژه مفید واقع شود.

 

مقایسه spk و spkr در عملیات حرارتی

عملیات حرارتی یکی از بخش‌های مهم در صنعت فولاد است. این عملیات برای هر فولاد می‌تواند متفاوت باشد.

عملیات فورج 

فولاد 2080 از قبل در دمای 900-950 درجه سانتی‌گراد گرم و بعد دما به 1050-1100 درجه سانتی‌گراد افزایش داده می‌شود. در مقابل، فولاد 2436 تا دمای 700 درجه سانتیگراد گرم و سپس با سرعت بیشتری تا دمای 900-1050 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود. 

عملیات آنیل کردن

در فولاد spk، تا 850-870 درجه سانتی‌گراد گرم و بعد خنک می‌شود. در آخر، کوره را با سرعت 25 درجه در ساعت تا 650 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. در فولاد spkr، آنیل کردن در دمای 800-840 درجه سانتیگراد انجام می‌شود.

عملیات جوشکاری

در هر دو نوع فولاد، برای این نوع جوشکاری از قبل باید تا دمای 300 تا 500 درجه سانتی‌گراد گرم کنیم و سپس بلافاصله تنش گیری می‌کنیم.

 

مقایسه 2080 و 2436

مقایسه مزایا و معایب فولاد spk 1.2080 و فولاد 1.2436 spkr

فولاد 2080 و 2436 علاوه بر مزایایی که دارند، معایبی نیز ممکن است برای برخی داشته باشند.

مزایا فولاد SPK

 1. مقاومت بالا در برابر تغییر شکل: فولاد SPK، دارای مقاومت بالا در برابر تغییر شکل است. این ویژگی باعث می‌شود که در قطعات باربری و نیروبر در صنعت خودروسازی و ساختمانی استفاده موثری داشته باشد.
 2. سختی: فولاد SPK دارای سختی خوبی است که باعث می‌شود در برابر سایش و ضربه‌های مکانیکی مقاومت بیشتری داشته باشد. این ویژگی مهم در کاربردهایی مانند قطعات خودرو و سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.
 3. مقاومت بالا در برابر خستگی و خوردگی: فولاد SPK از مقاومت بالایی در برابر خستگی و خوردگی برخوردار است. این ویژگی آن را در صنایعی مانند صنعت دریایی و نفت و گاز، که با محیط‌های خورنده و فشار فراوان سر و کار دارند، بسیار مورد توجه قرار می‌دهد.

معایب فولاد SPK

 1. هزینه بالا: یکی از معایب فولاد SPK، هزینه بالای آن است. فولاد SPK به دلیل خواص ویژه‌ای که دارد، هزینه تولید بیشتری نسبت به فولادهای دیگر دارد. این موضوع می‌تواند برای پروژه‌هایی با بودجه محدود تهدیدکننده باشد.
 2. پردازش دشوارتر: فولاد SPK، نیاز به پردازش دقیق و مشخصات فنی خاص دارد. این موضوع می‌تواند باعث کندی در فرآیند تولید و عملیات ساخت شود.

مزایا فولاد SPKR

 1. مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی: یکی از ویژگی‌های مهم فولاد SPKR، مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی است. این ویژگی باعث می‌شود که فولاد SPKR در برابر زنگ‌زدگی در محیط‌های خارجی و مرطوب مانند صنایع دریایی و ساختمان‌های واقع در نزدیکی ساحل بسیار مورد استفاده قرار گیرد.
 2. خواص مکانیکی عالی: شامل مقاومت بالا در برابر تغییر شکل و ضربه، سختی بالاتر و مقاومت در برابر خستگی است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود که فولاد SPKR در برخی کاربردهای صنعتی مانند ساخت قطعات خودرو، ابزارهای برش و قطعات صنعتی مورد توجه قرار گیرد.
 3. پردازش آسان: فولاد SPKR در مقایسه با برخی از فولادهای دیگر، پردازشی آسان‌تر دارد. این به معنای کاهش هزینه و زمان مورد نیاز برای تولید و پردازش قطعات از فولاد 2436 است.

معایب فولاد SPKR

 1. قابلیت خنک شدن کمتر: در برخی کاربردها مانند قطعات خودرو که نیاز به خنک شدن سریع دارند، این ویژگی می‌تواند محدودیت‌هایی را ایجاد کند.
 2.  فولاد 2436 دارای انقباض حرارتی بالایی است که ممکن است در برخی کاربردها نیازمند روش‌های خاصی برای کنترل انقباض باشد.

بنابراین، انتخاب بین فولاد 1.2080 و 1.2436 بستگی به نیازها و شرایط خاص پروژه دارد. در صورتی که مقاومت در برابر زنگ زدگی اهمیت زیادی داشته باشد، فولاد SPKR 2436 مناسب‌تر است، در حالی که اگر مقاومت در برابر تغییر شکل یا خستگی اولویت بالاتری داشته باشد، فولاد SPK 2080 را می‌توان انتخاب کرد. 

 

خرید فولاد SPK و فولاد SPKR | قیمت فولاد سردکار

اگر شما به دنبال خرید فولاد SPK و SPKR هستید، میهن فولاد به عنوان یکی از پیشروترین تامین‌کنندگان این نوع فولاد در بازار، گزینه‌ای ایده‌آل برای شما می‌باشد. میهن فولاد با سابقه بیش از دو دهه در زمینه تامین فولاد‌های با کیفیت، ارائه محصولات و خدمات حرفه‌ای را به مشتریانش تضمین می‌کند.

یکی از مزایای خرید از میهن فولاد، تنوع محصولات است. شما می‌توانید بین مدل‌ها و اندازه‌های مختلف فولاد SPK و SPKR انتخاب کنید، به همین ترتیب قابلیت سفارشی‌سازی برای نیازهای خاص پروژه‌های شما فراهم می‌شود. با این امکان، شما می‌توانید فولادی که به طور دقیق با نیازهای ویژه شما هماهنگ است را انتخاب کنید و از عملکرد بهتری برخوردار شوید.

یکی از مهمترین دلایلی که میهن فولاد را نسبت به باقی مجموعه‌ها متمایز می‌کند، قیمت رقابتی است. میهن فولاد تمام تلاش خود را برای ارائه قیمت‌های رقابتی و منصفانه برای مشتریانش می‌کند. با این رویکرد، شما می‌توانید صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های خرید خود داشته باشید و در عین حال از کیفیت بالای فولاد SPK و SPKR بهره‌برداری کنید. همچنین به دلیل نوسانات قیمت فولاد 2080  که دلایل مختلفی باعث آن شده است، شما می‌توانید از خدمات استعلام آنلاین قیمت فولاد آلیاژی میهن فولاد استفاده کنید و قیمت فولاد را به صورت لحظه‌ای پیگیری کنید. با این کار، برنامه‌ریزی پروژه‌های مربوط به spk و spkr خود را خیلی بهتر می‌توانید پیش ببرید و نتایج ویژه‌ای خلق کنید..

خرید SPK و SPKR از میهن فولاد نه تنها به شما اطمینان از کیفیت و عملکرد بالا محصولات می‌دهد، بلکه با تنوع، قیمت رقابتی و خدمات حرفه‌ای، تجربه‌ای رضایت‌بخش میهن فولاد را برای خرید SPK و SPKR در نظر بگیرید. مجموعه ما با سابقه بیش از دو دهه در تامین فولاد‌های پیشرفته، یک گزینه مناسب برای شماست. با تأکید بر ارائه محصولات با کیفیت و خدمات حرفه‌ای، میهن فولاد به شما این امکان را می‌دهد انتخابی منحصربه‌فرد را برای خرید SPK و SPKR داشته باشید. 

مزیت‌های خرید فولاد SPK 1.2080 و SPKR 1.2436 از میهن فولاد

  1. قیمت‌های رقابتی: به دلیل عرضه مستقیم از تولیدکننده به مصرف‌کننده، قیمت‌های محصولات برای صاحبان صنایع گوناگون بسیار مناسب و به‌صرفه می‌شود.
  2. فروش و استعلام آنلاین قیمت فولاد
  3. سرعت بالا در پاسخگویی: وجود واحد مخصوص فروش جهت پاسخگویی سریع به استعلام تلفنی قیمت توسط کارشناسان متخصص.
  4. داشتن به‌روزترین ماشین‌آلات صنعتی: جهت تحویل سریع کالا به مشتریان از به‌روزترین و جدیدترین ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌شود.
  5. برشکاری با دقت بالا: برشکاری طبق ابعاد درخواستی شما و براساس نیازهای پروژه به صورت شخصی‌سازی شده انجام می‌شود.
  6. مشاوره تخصصی: به صورت رایگان قبل از فرآیند خرید.
  7. فروش اعتباری به مشتریان گرامی
  8. آفر و تخفیف‌های گوناگون: به مشتریان دائمی امتیازهای ویژه ارائه می‌شود؛ همچنین شما می‌توانید با دنبال کردن پیج اینستاگرام و سایت میهن فولاد، از رویدادها و تخفیف‌ها با خبر شوید.

بخش های مرتبط:

۰نظر ارسال شده است

نظر خود را در مورد مطلب تفاوت فولاد spkr و فولاد spk | بررسی و مقایسه کامل شباهت‌، کاربردها و قیمت 2080 و 2436 بنویسید