close
02191306000
mob-menu

تفاوت فولاد 1.2080(spk ) و فولاد1.2379(spknl)

۱۴۰۲ ۱۱ ۳۰

۰ دیدگاه

1 دقیقه

0 نفر پسندیدند

مطلب مفیدی بود

چاپ مطلب

اشتراک گذاری مطلب

تفاوت فولاد 1.2080 (spk) و فولاد1.2379 (spknl) زمانی مشخص می‌شود که بدانیم هرکدام از این فولاد‌ها چیستند و چه کاربردی‌هایی دارند ؟در این مطلب قصد داریم ابتدا با تعریف مختصر در مورد هریک از فولاد‌ها ، مشخصات و کاربردشان ، شما را با این دو فولاد آشنا کرده ، سپس شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان را بازگو کنیم .جالب است بدانید هر دوی این فولاد‌ها از دسته فولاد‌های سردکار هستند و در گروه فولاد‌های کربن بالا قرار می‌گیرند. 

فولاد سردکار چیست ؟

فولاد سردکار (Cold Work Tool Steel) یکی از انواع فولاد است که درصد کربن بالایی دارد و با مقدار کمی از سایر عناصر آلیاژ شده است که برخی از آن ها عبارتند از تنگستن، منگنز، کروم و مولیبدن.که برای ساخت ابزارهایی همچون ابزارهای دستی و ماشینی کاملا مناسب است. سختی، مقاومت به سایش و قابلیت بازگشت شکل در دمای بالا، از ویژگی های بارز این نوع فولاد هستند. ساختار شیمیایی فولاد سردکار باعث شده تا درجه سختی و پایداری ابعادی بالایی پیدا کند و در برابر ضربه و سایش مقاوم باشد.فولاد ابزاری سردکار معمولا در شرایطی با گرمای بالا که سختی زیادی مورد نیاز است استفاده می شود. در واقع تفاوت فولاد گرمکار و فولاد سردکار در مقاومت و سختی آنها در برابر حرارت بالا است.

کاربرد فولاد سردکارچیست ؟

ابزارهای پرداخت و جلا دادن، ابزار برش، دستگاه برش زنی کاغذ، قالب های سکه ‌زنی

قالب‌های سردکار، ابزار برجسته کاری، حدیده کاری سرد، لمینیت

شکل‌دهی سرد،قالب‌ریزی سرد، ساخت پیچ، لبه بری سرد، ساخت سیم و مفتول

کاتر، دستگاه‌های رولی، چاقو برش سرد، ابزارهای نورلینگ و ابزار برشی چوب‌کار

ساخت سنبه،میله سربی، قالب های کله زنی، لبه بری سرد، چاقو، ابزارهای برش چوب، ابزارهای تراشکاری

برش متریال های مختلف در دمای بسیار بالا 

گیره های ماشین تراش، ابزارهای رزوه کردن پیچ 

فولادهای سردکار در دماهای کمتر از ۲۰۰ درجه سانتی گراد، با داشتن خواص ذیل، مقاومت ابزار را دربرابر تنش های شدید ناشی از فرآیندهای مختلف ماشینکاری (فولادهای ابزار سردکار) و شکل دهی، تضمین می نمایند:

سختی خیلی بالا

مقاومت به سایش زیاد

استحکام فشاری و ضربه ای عالی

پایداری ابعادی بالا در سختکاری

قابلیت ماشینکاری کافی

مقاومت به ضربه خوب

 

ویژگی ها فولاد ابزار سرد کار :

فولاد سردکار ۱٫۲۳۶۳ از انواع فولادهای لدبوریتی (پرکربن-پرکروم) است که دارای مقاومت به ضربه خیلی خوب میباشد، این فولاد در ابزارهای برشی میتواند کیفیت لبه های ابزار را به مدت طولانی تری حفظ کند.

فولادهای ابزار به دلیل ویژگی مقاومت به بازگشت، میتوان پس از سختکاری ویژه، نیتراسیون نمود. فولاد سردکار ۱٫۲۳۷۹ در سه حوزه مهم از فرآیندهای ساخت و شکل دهی، شامل shearing ، cold forming قابل بکارگیری است.

 

انواع فولادهای سردکار :

فولادهای ابزار در این گروه به سه دسته مجزا تقسیم می شوند:

فولادهای کم آلیاژ و سخت شونده در روغن ( O )

فولادهای آلیاژ متوسط هوا سخت ( A )

فولادهای سردکار پر کروم پر کربن ( D )

 

کاربرد و ویژگی ها و ترکیب شیمیایی آنها:

این فولادها قابلیت حفظ سختی در دمای بالا را ندارند اما در دماهای پایین مقاومت سایشی بالایی دارند. در فولادهای ابزار سردکار عمق سختی پذیری بالا بوده و اعوجاج کمی در حین عملیات حرارتی دارند. احتمال ترک برداشتن در اشکال پیچیده حین عملیات حرارتی وجود دارد. استفاده برای برش در دماهای پایین مقرون به صرفه تر است.اجزای خانواده فولاد سرد از ورق‌های فولادی سازه‌ای ساخته می‌شود که از طریق پرس ورقهای بریده شده ویا رول فرمینیگ فولاد توسط مجموعه‌ای از قالب‌ها شکل داده می‌شوند برای شکل دهی به این شیوه به عملیات حرارتی نیاز نمی‌باشد (برخلاف فولاد نورد گرم) وبنابراین آنها را با نام فولاد سرد می‌شناسند.اعضای خانواده فولاد سردکارودیگر محصولات آن نازک تر، سبک تر و دارای تولید ساده تری بوده و نوعاً نسبت به همتاهای تولیدی به شیوه نورد گرم خود از هزینه‌های کمتری برخوردارند گستره‌ای از ضخامت‌های مختلف فولاد برای برآورده کردن نیازهای سازه‌ای وغیر سازه‌ای در دسترس می‌باشند.

مزایای فولاد سردکار :

فریم‌های فولاد سردکار در طی سالیان اخیر بنابه دلایل متعددی مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته و توانسته است که سهمی از بازار را به خود تخصیص دهد. در واقع بیش از ۵۰٪ از سازه‌های خانه سازی درها وایی CFS می‌باشند. دلایل متعددی برای جلب توجه به سمت فریم‌های فولاد سردکاروجود دارد. فریم‌های CFS برای کف ودیوارهای داخل بسیار با محصولات چوبی مهندسی و cement board وسازگار می‌باشند.

مقاومت بالای فولاد گرم کار

استحکام بالای فولاد گرم کار

مقاومت بالای فولاد گرم کار در مقابل ضربه

مقاومت بالای فولاد گرم کار در مقابل ساییدگی

مقاومت فولاد گرم کار در مقابل شوک حرارتی

فولاد 2080-spk

فولاد spk

 

فولاد سردکار spk

فولاد 2080 زیرگروه فولاد ابزار سردکار قرار دارد .فولاد‌های ابزار اساساَ زیر گروه فولاد‌های کربن بالا قرار می‌گیرند که دارای عناصر آلیاژی مثل منگنز،تنگستن،مولیبدن و کروم هستند فولاد 1.2080 دارای خواص مکانیکی زیادی است اما در خرید این فولاد سه شاخصه مهم در خواص مکانیکی آن باید مورد توجه قرار بگیرد که عبارتند از : 

1.فولاد spk دارای مقاومت به سایش بالایی است.

2.استفاده از فولاد 2080 از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است.

3.این فولاد سخت شدگی بالایی دارد.

فولاد ابزار 2080 از نظر فیزیکی دارای شکل‌های مختلف تسمه،میلگرد،بیلت،شمش و … موجود است که دراین مورد تفاوت فولاد 1.2080(spk ) و فولاد1.2379(spknl) وجود ندارد .اما در بازار ایران بیشتر به شکل تسمه و میلگرد یافت میشود که شکل میلگرد آن کاربرد بیشتری دارد .

کاربرد‌های فولاد spk 

همه فولاد‌ها دارای ویژگی هایی هستند که موجب استفاده آن‌ها در صنایع مختلف می‌شود.تفاوت فولاد 1.2080(spk ) و فولاد1.2379(spknl) نیز در همین کاربردهای مختلفشان نیز مشخص میشود. فولاد spk نیز به دلیل وجود عناصر آلیاژی ،ویژگی‌هایی را بدست آورده که موجب استفاده آن در مواردی که در ادامه مطلب می‌گوییم شده است : 

  1. استفاده گسترده در ماردون سازی به دلیل قیمت مناسب فولاد ابزار سردکار 2080
  2. قالب‌های برش
  3. پانچ و فرمینگ برای ورق آهنی تا ضخامت 3 میل
  4. رولینگ و فورمینگ در پروفیل سازی 
  5. تیغه ساز ها برای ساخت تیغه برش مسطح
  6. تولید ابزار‌هایی مثل میخ،پیچ،مهره،پرچ
  7. ابزار‌های خرد کردن
  8. ابزار شکل‌دهی
  9. ابزار پرس کاری

جدول ترکیبات شیمیایی فولاد spk : 

نام عنصر C Si Mn Cr P S
درصد 1.9-2.2 0.1-0.6 0.2-0.6 11-13 0.03 0.03

قیمت فولاد 1.2080 (spk) :

به علت نوسانات بازار و تفاوت قیمت در بازه های زمانی مختلف ؛ برای اطلاع از قیمت فولاد 1.2080 با شماره های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان فروش میهن فولاد شما را راهنمایی کنند و یا از طریق همین وبسایت ، درخواست سفارش خود را ثبت کنید.

خرید فولاد 1.2080 (Spk) :

برای استعلام موجودی فولاد سردکار 2080 و خرید آن با کارشناسان فروش میهن فولاد در تماس باشید

فولاد سردکار spkNL

فولاد ابزار 1.2379(spkNL) چیست؟

فولاد ابزار 1.2379 (SPK-NL) از دسته فولادهای آلیاژی سردکار بوده که با مشخصه X155CrVMo12-1 در بازار موجود می باشد. فولاد 1.2379 با نام فولاد k110 در استاندارد بهلر و نام D2 در استاندارد ASTM آمریکا معروف می باشد. فولاد 2379 به دلیل داشتن کربن و کروم بالا جزو فولادهای پر کربن و کروم محسوب می شود. همچنین فولاد 2379 به دلیل دارا بودن مقدار زیاد وانادیوم و مولیبدن، دارای چقرمگی بالا و سختی پذیری بسیار خوبی می باشد.

برای آنیل کاری این فولاد آن را به مدت 2 ساعت در دمای 850-800 درجه سانتیگراد نگهداری و سپس آن را در کوره و با سرعت 10 الی 20 درجه سانتیگراد در ساعت تا دمای 600 درجه سانتیگراد سرد می کنند.

انواع فولاد spk شامل فولاد SPK NL و SPK R می باشد که بر اساس میزان عناصر وانادیوم و تنگستن، خواص آنها متفاوت می گردد. فولاد 1.2379 همان فولاد spk nl می باشد که کربن و کروم بالایی داشته و به همان میزان نیز سختی و مقاومت به سایش بالایی دارند.دانستن این مطالب در مورد فولاد ها موجب تفهیم راحت تر تفاوت فولاد 1.2080(spk ) و فولاد1.2379(spknl) می‌شود.

فرق spk و spknl

کاربرد فولاد 1.2379(spkNL):

فولاد 1.2379(spkNL) کابرد های فراوانی دارد به همین جهت درمیان  خریداران متقاضی زیادی دارد .جهت خرید این محصول میتوانید با استعلام قیمت از بخش قیمت روزانه فولاد و استعلام موجودی با تماس با کارشناسان فروش ما از قیمت و موجودی این محصول مطلع شوید.

Mihanfooladco.com                                                                  

در ادامه با برخی از کاربرد های فولاد  1.2379 (spkNL) آشنا میشویم :

برای استفاده در ابزارآلاتی که در طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند و مقاومت به سایش در آنها حیاتی است مانند قالب های خمکاری و فرم دهی

قالب های پیچ زنی به روش رولینگ

ابزار آلات برش

ابزار آلات مهرزنی

ابزارآلات نجاری

ابزار آلات قالب سازی برای پلاستیک

ابزار آلات مهر زنی و برش برای صفحات فلزی تا ضخامت 6میلی متر

ابزار دقیق برش برای صفحات تا ضخامت 12 میلی متر

صفحات و الحاقات قالب ها و همچنین قالب های برشی و به طور کلی مواردی که مقاومت سایشی بالایی مد نظر است.

قالب های مهرزنی و فرم دهی سرد

غلطک های فرم دهی سرد

تیشه و رنده های نجاری

منگنه ها

چاک دهنده ها

ابزارآلات و تیغه های برش

ابزار آلات شکاف دهنده ی تایر

  اطلاعات جامع فولاد 1.2379 (spkNL) :

این فولاد جزء فولادهای ابزار سردکار سخت‌شونده در هوا بوده و تا سختی 60-62 راکول C قابل عملیات حرارتی سختکاری است.تفاوت فولاد 1.2080(spk ) و فولاد1.2379(spknl)  نیز در اطلاعات جامعی که در مورد هرکدام از فولاد‌ها وجود دارد مشخص می‌شود.

وجود عناصر وانادیوم و مولیبدن در فولاد سردکار 2379 باعث ایجاد چقرمگی و سختی‌پذیری می‌شود؛ همچنین تمپر این فولاد در صورت استفاده از دمای بالای آستنیت، با توجه به وجود قابلیت سختی ثانویه، در دمای نسبتا بالا انجام شده و امکان نیتراسیون آن بدون آن که سختی مغز کاهش یابد وجود دارد. فولاد 1.2379 یا همان فولاد SPK-NL به دلیل وجود مقادیر زیاد کاربید در میکروساختار خود، از مقاومت به سایش بسیار بالایی برخوردار است؛ در نتیجه از این فولاد به طور گسترده در تولید قطعات با کاربردهایی که نیازمند مقاومت سایشی و استحکام فشاری بالا می‌باشند، استفاده می‌گردد. فولاد ابزار سردکار 1.2379 در شرایط آنیل، قابل ماشین‌کاری بوده و برای فولاد مذکور،  روش عملیات حرارتی تحت خلأ، بالاترین کیفیت و کم‌ترین تغییرات ابعادی را به همراه خواهد داشت.

 

برای محاسبه وزن تقریبی فولاد 1.2379 میتوانید از محاسبه گر وزن فولادها استفاده کنید

ترکیبات شیمیایی فولاد 1.2379

نام عنصر C Si Mn Cr Mo V S P
درصد 1.5-1.6 0.1-0.4 0.15-0.45 11-12 0.7 – 1 0.9-1.1 0.035 0.03

قیمت فولاد 1.2379 (spkNL) :

به علت نوسانات بازار و تفاوت قیمت در بازه های زمانی مختلف ؛ برای اطلاع از قیمت فولاد 1.2379 با شماره های درج شده تماس بگیرید تا کارشناسان فروش میهن فولاد شما را راهنمایی کنند.

خرید فولاد 1.2379 (SpkNL) :

برای استعلام موجودی فولاد سردکار spkNL  (1.2379) و خرید آن با کارشناسان فروش میهن فولاد در تماس باشید.

 

بخش های مرتبط:

۰نظر ارسال شده است

نظر خود را در مورد مطلب تفاوت فولاد 1.2080(spk ) و فولاد1.2379(spknl) بنویسید