close
02191306000
mob-menu

فولاد آلیاژی چیست؟ +‌ آشنایی با کاربردها و انواع آن

۱۴۰۳ ۰۳ ۲۱

۰ دیدگاه

1 دقیقه

0 نفر پسندیدند

ترکیبات فولاد آلیاژی چیست؟

کاربرد فولاد آلیاژی چیست؟

معرفی انواع فولاد آلیاژی

تاریخچه فولاد آلیاژی چیست؟

خرید فولاد آلیاژی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده فولاد

سوالات متداول فولاد آلیاژی

مطلب مفیدی بود

چاپ مطلب

اشتراک گذاری مطلب

قبل‌تر در مورد آلیاژ چیست؟ صحبت کرده‌ایم. اکنون می‌خواهیم به “فولاد آلیاژی چیست؟” بپردازیم. فولاد آلیاژی یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین فلزات در صنایع مختلف است. این فلز ارزشمند به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که شامل فولاد سردکار، فولاد گرمکار، فولاد‌حرارت‌پذیر، فولاد سمانتاسیون، فولاد‌تندبر ،فولاد قالب‌پلاستیک و…. است. این فولاد به شکل‌های فیزیکی مختلف ورق، لوله، میلگرد، بلوک و…. تولید و عرضه می‌شود. در ادامه مقاله فولاد آلیاژی چیست، همراه میهن فولاد باشید تا به طور مفصل آن را بررسی کنیم.

ترکیبات فولاد آلیاژی چیست؟

فولاد آلیاژی (Alloy steel) ترکیبی از آهن و کربن است که به علت استحکام بالا، قیمت ارزان و دسترسی آسان در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. با افزایش یا کاهش میزان کربن در آلیاژ، سختی و شکنندگی آن کم یا زیاد شده و سبب به وجود آمدن انواع مختلفی می‌شود. البته لازم به ذکر است، در ساخت فولاد‌های آلیاژی علاوه بر کربن عناصر دیگری مثل کروم، سیلیسیم، منگنز، کبالت، تنگستن، وانادیوم، بور و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد فولاد آلیاژی چیست؟

فولاد آلیاژی با خواص فیزیکی و مکانیکی متفاوت از فولادهای کربنی تولید می‌شود و به دلیل خصوصیات آن، در بسیاری از صنایع کاربردهای مختلف دارد. برخی کاربردهای فولاد آلیاژی عبارتند از:

ساخت قطعات خودرو

فولاد آلیاژی بخاطر خصوصیات مکانیکی، مقاومت بالا در برابر خوردگی و زیبایی در ساخت قطعات خودرو مانند فرمان، چرخ‌ها و بدنه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساخت ابزار

این فولاد به دلیل دقت و قابلیت تحمل‌پذیری بالا در برابر دما و فشار در ساخت ابزارهای دقیق مانند ابزارهای پزشکی و ابزارهای هوافضا استفاده می‌شود.

صنایع نفت و گاز

فولاد آلیاژی در ساخت لوله‌ها، تجهیزات نفت و گاز و سیستم‌های پالایشگاهی نیز استفاده می‌شود. دلیل آن، مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی است.

صنایع ساختمانی

فولاد آلیاژی به دلیل مقاومت بالا در برابر فشار و وزن برای ساخت سازه‌های بزرگ مانند پل، ساختمان‌های بلند و تونل‌ها استفاده می‌شود.

صنایع هوایی

در ساخت بخش‌های هواپیما مانند سازه هواپیما، جعبه دنده کاربردهای فراوان دارد.

 

این‌ موارد تنها بخش کوچکی از کاربردهای فولاد آلیاژی است.

معرفی انواع فولاد آلیاژی

قبل از خرید فولاد آلیاژی آشنایی با انواع آن امر مهمی شناخته می‌شود. این فولادهای پرکاربرد به دو دسته‌ی «فولاد کم آلیاژ» و «فولاد پرآلیاژ» دسته‌بندی می‌شوند. فولادهای کم آلیاژ فولادهایی هستند که مجموع وزن عناصر آلیاژی در آن‌ها کمتر از 8 درصد است و خالص‌ترین نوع فولاد هستند. در مقابل فولادهای پرآلیاژ بیشتر از 8 درصد عناصر آلیاژی دارند. در ادامه به معرفی مهم‌تربن فولادهای آلیاژی می‌پردازیم.

فولادهای سردکار

فولاد سردکار (Cold Rolled Steel) یک نوع فولاد است که با فرآیند کرنش سرد به شکل داده شده است. در این فرآیند ورق‌های فولادی با ضخامت کمتر از 3 میلیمتر در دمای کمتر از دمای آنیل شدن قرار می‌گیرند و با استفاده از غلطک‌هایی با قطر کوچک شکل می‌گیرند. این فرآیند باعث بهبود صافی و صفحه‌بندی سطح ورق‌های فولادی می‌شود. درصد کربن این نوع فولاد بالاتر از انواع دیگر است. فولاد سرکارد برای کار در دماهای پایین ساخته شده است و در دماهای بالا نمی‌تواند مقاومت خود را حفظ کند.

فولاد سردکار به دلیل خواص مکانیکی و فیزیکی بهتر در مقایسه با فولاد گرمکار، در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، در صنایع ساختمانی، از فولاد سردکار برای ساخت پروفیل‌های فلزی، کانال‌های برق، قطعات فلزی در درب و پنجره، ساخت وسایل خانگی مانند یخچال و تلویزیون و غیره استفاده می‌شود. در صنایع خودروسازی نیز، از فولاد سردکار برای ساخت قطعات خودرویی مانند بدنه خودرو، تانک بنزین و کارواشر استفاده می‌شود. همچنین، در صنایع هواپیماسازی، فولاد سردکار برای ساخت بعضی از قطعات هواپیما نیز به کار می‌رود.

فولادهای گرمکار

فولاد گرمکار در دماهای بالا مقاومت بسیار بیشتری نشان می‌دهد و ویژگی‌های خود را حفظ می‌کند. فولاد گرمکار یا (Hot Rolled Steel) در فرآیند کرنش گرم به شکل داده شده است. فولاد گرمکار به دلیل قیمت کمتر و تولید سریع‌تر در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در صنایع ساختمانی از فولاد گرمکار برای ساخت قطعات فلزی مانند تیرچه‌ها، پایه‌ها، نبشی‌ها و غیره استفاده می‌شود. در صنایع خودروسازی نیز از فولاد گرمکار برای ساخت قطعات مانند شاسی، جعبه‌های گیربکس و غیره استفاده می‌شود. همچنین در صنایع لوله‌سازی و تجهیزات نفت و گاز نیز، از فولاد گرمکار استفاده می‌شود.

فولاد آلیاژی سمانتاسیون

فولاد سمانتاسیون (سمانته) به فولادی می‌گویند که سطح آن طی عملیات‌های حرارتی سخت شده ولی عمق تغییری نکرده است. به عبارتی دیگر سختی‌پذیریی سطح فولاد سمانته با افزایش کربن بالا می‌رود و در برابر ضربه مقاوم می‌شود. کاربرد این فولاد بیشتر درصنایع پلاستیک، ساخت ملامین، تولید چرخ دنده و طراحی قطعات فرمان است.

فولاد فنر

فولاد فنر به دلیل وجود عنصر سیلیسیوم و کروم خاصیت الاستیسیته (ارتجاعی) زیادی دارد و در بازار برای ساخت انواع فنر، قطعات موتور، خودرو و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر عناصر مهم در تولید این فولاد که سبب دوام آن در برابر تنش و حرات می‌شوند، می‌توانیم به وانادیوم، مولیبدن و منگنز اشاره کنیم. ارزان ترین فولاد آلیاژی در این زمینه هم فولاد فنر پرکربن نام دارد و در صنایع زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فولاد ابزار

این فولاد برای ساخت انواع ابزارآلات مانند: چکش، قالب کوره و ریخته‌گری استفاده می‌شود. در فولادهای ابزاری، مقاومت در برابر سایش، دما، برش و استحکام اهمیت بیشتری نسبت به خاصیت کشسانی دارد. این فولاد از نظر عناصر به کار رفته در آن به 3 دسته فولاد کم آلیاژ، پرآلیاژ و غیرآلیاژی تقسیم می‌شود و از نظر دما در 2 نوع ابزار سردکار و گرم‌کار وجود دارد.

قابلیت شکل‌پذیری، برش و سختی کافی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که در هنگام فروش فولاد آلیاژی باید به خاطر داشته باشید.

فولاد تندبر

یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین فولادهای ابزار، فولاد تندبر (خشکه هوایی) است که در صنعت خودرو و ابزارهای برش کاربرد دارند. تندبر از نوع فولاد پرآلیاژ بوده و مقاومت بسیار زیادی در برابر سایش و حرارت دارد. دو عنصر مهمی که سبب داشتن این ویژگی‌ها می‌شود، تنگستن و مولیبدن است. (از 12 تا 20 درصد)

از دیگر عناصر به کار رفته شده در این فولاد می‌توانیم به کربن اشاره کنیم که افزایش سختی را به همراه می‌آورد و کرم که باعث کاهش اکسیداسیون و بالارفتن سختی‌پذیری می‌شود.

فولاد قالب پلاستیک

فولاد قالب پلاستیک به نوعی از فولاد گفته می‌شود که به طور خاص برای ساخت قالب‌های مورد استفاده در فرآیند تزریق پلاستیک طراحی شده است. این نوع فولادها به دلیل ویژگی‌های خاص خود مانند مقاومت به سایش، پولیش‌پذیری بالا، و پایداری ابعادی، در صنایع تولیدی پلاستیک بسیار مهم هستند.

فولاد حرارت پذیر

فولاد حرارت پذیر به نوعی از فولاد گفته می‌شود که قابلیت سخت شدن و بهبود خواص مکانیکی از طریق فرآیندهای حرارتی را دارد. این نوع فولادها به دلیل ویژگی‌های خاصی مانند سختی بالا، مقاومت به سایش و توانایی تحمل بارهای سنگین، در بسیاری از کاربردهای صنعتی و مهندسی به کار می‌روند.

تاریخچه فولاد آلیاژی چیست؟

برای بررسی سوال تاریخچه فولاد آلیاژی چیست؟، نیاز است کمی به عقب‌تر یعنی به دوران پیدایش آهن برگردیم زیرا همانطور که می‌دانید، عنصر پایه تشکیل همه نوع فولاد، آهن است. پس از برخورد شهاب سنگ با کره‌ی زمین، تکه‌هایی از این جسم آسمانی بر روی سطح زمین باقی ماند و پس از سرد و سخت شدن تکه‌هایی از آهن در آن قابل مشاهده بود. 

 

در آن زمان انسان‎‌های نخستین برای اولین بار این عنصر را مشاهده کردند. پس از گذشت زمان استفاده از آهن بسیار مرسوم گشت و دلیل این محبوبیت هم ویژگی‌هایی چون استحکام، ماندگاری بالا، مقاومت در برابر ورود آب، رسانایی گرما در زمستان و…. بود.

 

در آن زمان، مقدار استفاده از آهن آنقدر افزایش یافت که از آن دوره به عصر آهن یاد می‌کنیم. با گذشت از عصر آهن و ازدیاد نیاز‌های انسان‌ها، بشر به فکر توسعه محیط زندگی خود افتاد، که موجب تولید فولاد گردید.

آلیاژ فولاد

تاریخچه استفاده از فولاد

تاریخچه استفاده از فولاد در حدود 1800 سال قبل از میلاد ثبت شده است که مربوط به عصرهای گوناگونی مثل امپراطوری و تمدن روم، امپراطوری مغول‌ها ، سلسله‌های پادشاهی چین و… می‌شود. برای مثال در قرن ششم قبل از میلاد، صنعت‌گران هندی برای ساخت شمشیر، نیزه و تیغه استفاده می‌کردند.

 

در مثالی دیگر در کشور چین، پس از اختراع فناوری بسمر، برای تولید انبوه برخی ابزارها از فولاد استفاده می گردند. پس از گذشت تمامی این دوره‌ها، بشر به ساخت فولای که بتواند از آن در موارد تخصصی با ویژگی‌های خاص‌تر نیاز پیدا کرد که همین نیاز باعث تولید فولاد آلیاژی شد. 

 

خرید فولاد آلیاژی از بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید کننده فولاد

با خرید از گروه میهن فولاد می‌توانید فولاد آلیاژی را از بهترین تولیدکننده‌های فولاد تهیه کنید. در شرکت میهن فولاد قیمت فولاد آلیاژی به صورت رقابتی است و شما می‌توانید انواع آن را به صورت کاملا آنلاین تهیه کنید.

همچنین، از آنجایی که فولاد و ورق آلیاژی در انواع مختلفی وجود دارد و هر کدام در ساخت و تولید قطعات متفاوتی به کارمی‌روند؛ برای دریافت مشاوره نیز می‌توانید با کارشناسان فروش فولاد آلیاژی در میهن فولاد تماس حاصل فرمایید.

 

سوالات متداول فولاد آلیاژی

    1. فولاد آلیاژی چیست؟
      فولاد آلیاژی ترکیبی از آهن و کربن و عناصر آلیاژی دیگر است. با افزایش یا کاهش میزان کربن در آلیاژ، سختی و شکنندگی آن کم یا زیاد شده و سبب به وجود آمدن انواع مختلفی می‌شود.
  • کاربرد فولاد آلیاژی چیست؟
    ساخت قطعات خودرو، ساخت ابزار، صنایع نفت و گاز، صنایع ساختمانی و… .

انواع فولاد آلیاژی کدامند؟
سردکار، گرمکار، سمانتاسیون، فنر، تندبر، قالب پلاستیک و… .

بخش های مرتبط:

۰نظر ارسال شده است

نظر خود را در مورد مطلب فولاد آلیاژی چیست؟ +‌ آشنایی با کاربردها و انواع آن بنویسید